WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Zdrowe nawyki żywieniowe – czym są i jak je wprowadzić?

zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe odżywianie przekłada się na wiele aspektów naszego życia. Utrzymywanie zdrowych nawyków żywieniowych znajdzie odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu, estetycznej sylwetce, a przede wszystkim zdrowiu. Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe i utrzymać je na dłuższy czas?

Czym są zdrowe nawyki żywieniowe?

Definicja zdrowych nawyków żywieniowych może być rozumiana na kilka sposobów. Jednak ogólne założenia pozostają niezmienne, niezależnie od tego jaki mamy poziom świadomości na temat odżywiania. Zdrowe nawyki żywieniowe to pewien automatyczny sposób dokonywania wyborów dietetycznych. Muszą one przychodzić naturalnie. Nie można nazwać zdrowym nawykiem przejścia na kilkutygodniową dietę w celu redukcji wagi.

Zdrowe nawyki żywieniowe to umiejętne planowanie i komponowanie posiłków zgodnie ze swoimi preferencjami. Są to też odpowiednie wybory zakupowe pod kątem spożywczym. W końcu od tego zależy jakie posiłki będziemy spożywać w najbliższych dniach.

Jeśli chcesz zmienić nawyki żywieniowe to najlepiej sprawdza się metoda małych kroków, czyli pojedyncze, ale istotne zmiany, które będziemy w stanie utrzymać przez dłuższy czas.

plan dietetyczny

Zdrowe nawyki żywieniowe – dlaczego są tak ważne?

Warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim odpowiednia dieta jest podstawą dobrego stanu zdrowia.

Od złego sposobu odżywiania mogą zacząć się liczne problemy zdrowotne, takie jak otyłość, czyli nadmiar kilogramów w postaci tkanki tłuszczowej, cukrzyca czy nadciśnienie. Utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz lepszego samopoczucia.

Sprawdź także: 9 pułapek żywieniowych, których powinieneś unikać

Jakie są dobre nawyki żywieniowe

Pojęcie dobrych nawyków żywieniowych to ogół zasad, które przyczyniają się do poprawy zdrowia czy samopoczucia. Jednak odnoszą się one nie tylko do jakości jedzenia jaką spożywamy, ale też do czasu spożywania posiłków i wielkości porcji.

  • Bardzo ważne w kontekście spożywania posiłków jest słuchanie swojego organizmu. Jeśli nie czujesz głodu, to być może warto przesunąć posiłek nieco w czasie lub zjedzenie mniejszej porcji. Staraj wybierać się pełnowartościowe produkty, ponieważ w raz z nimi dostarczasz niezbędne witaminy i minerały.
  • Dobre nawyki żywieniowe to też odpowiedni balans pomiędzy odstępstwami od diety, a codziennymi wyborami. Zdrowe nawyki nie eliminują okazyjnych odstępstw. Podejście “wszystko, albo nic” może powodować frustracje i złe relacje z jedzeniem, które nie mają nic wspólnego z dobrymi nawykami żywieniowymi.

Dowiedz się także: 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal

Zmiana nawyków żywieniowych – jak zacząć wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe?

Zmiana nawyków żywieniowych nie powinna następować gwałtownie. Staraj się dokonywać jedną lub dwie zmiany, co jakiś czas do momentu, aż finalnie pozostaną z Tobą jedynie dobre nawyki.

  • Na początek możesz zamienić białe pieczywo na pełnoziarniste produkty zbożowe. Ta zmiana spowoduje, że zahamujesz głód na dłuższy czas oraz dostarczysz do organizmu więcej elementów.
  • Nie zapominaj o nawodnieniu. Staraj się mieć zawsze przy sobie butelkę wody i sięgaj po nią co jakiś czas. Jeśli opanujesz podstawowe nawyki, możesz spróbować wprowadzić kolejne.
plan dietetyczny

Jak w naszym mózgu dochodzi do zmiany nawyków?

Podstawową cechą nawyku jest fakt, iż przychodzi on nam bez trudu. Tak, naprawdę wykonujemy do podświadomie. Jeśli chcemy zakorzenić w sobie dany nawyk, to musimy opracować konkretny plan działania. Przykładowo – w poniedziałki, środy i piątki o 18 będę wychodził na siłownię.

Powtarzając cel, w końcu stanie się on nawykiem. Ciężko określić kiedy cel przerodzi się w nawyk. Dla jednej osoby będzie to 30 dni, a dla kolejnej 90.

Zdrowe nawyki żywieniowe – 5 zasad dla początkujących

Poniżej znajdziesz 5 zdrowych nawyków żywieniowych, które znacznie poprawią Twój komfort życia. Być może niektóre z nich wprowadziłeś już do swojej rutyny, jeśli nie to postaraj się zrobić to jak najszybciej.

1. Zdrowe nawyki żywieniowe – Planuj swoje posiłki

Odpowiednio zaplanowany jadłospis uchroni Cię przed napadami głodu i ratowaniem się niezdrowymi przekąskami.

  • Wprowadź do swojej rutyny przygotowywanie posiłków do pracy lub dłuższy czas poza domem.

Przygotowanie posiłków i ich zaplanowanie to też szybsze i łatwiejsze zakupy, ponieważ możesz wcześniej przygotować listę niezbędnych produktów.


💪 Plan diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na BudujMase.pl

plany - rejestracja

2. Zdrowe nawyki żywieniowe – Wybieraj pełnowartościowe produkty

Pełnowartościowe produkty dostarczają nie tylko niezbędnej energii, ale też mnóstwa cennych mikroskładników. Węglowodany złożone, pełnowartościowe białko czy zdrowe tłuszcze to podstawa w naszej diecie. Wybieraj świeże warzywa i produkty z krótką listą w składzie.

5 najlepszych pełnowartościowych produktów:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • ryby,
  • jaja,
  • warzywa,
  • owoce.

3. Zdrowe nawyki żywieniowe – Nie pomijaj śniadań

Istnieje przekonanie, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jest to spore nadużycie, natomiast jedzenie śniadań da nam niezbędną energię na początek dnia oraz ograniczy ryzyko nagłego napadu głodu.

  • ➡️Jedzenie śniadań jest istotne, jeżeli cierpisz na wahania poziomu cukru.

Dowiedz się także: Co jeść na śniadanie? Przepisy inne niż wszystkie

4. Zdrowe nawyki żywieniowe – Staraj się nie objadać na noc

W nocy zachodzą procesy regeneracyjne w naszym organizmie. Idąc spać z pełnym żołądkiem, znaczna część energii poświęcana jest na trawienie.

Jakość snu po obfitym posiłku będzie dużo gorsza niż po lekkiej kolacji, która nie będzie zalegać w układzie trawiennym przez długie godziny.

  • Staraj się spożywać niskokaloryczny posiłek na około 2 godziny przed snem.

Sprawdź także: O której jeść ostatni posiłek przed snem?

5. Zdrowe nawyki żywieniowe – Zadbaj o nawodnienie

Nawodnienie jest tak samo istotne jak dobra jakość posiłków. Mimo wszystko ciągle bagatelizujemy potrzebę regularnego spożywania odpowiedniej ilości płynów.

Pragnienie jest już pierwszym sygnałem odwodnienia. Dlatego nie powinniśmy dopuszczać do uczucia, gdy czujemy potrzebę spożycia wody, izotoniku czy innego rodzaju płynu. Wraz z wodą dostarczamy sole mineralne, które są wypłukiwane z naszego organizmu m.in. poprzez wysiłek fizyczny.

💦📲 Kalkulator zapotrzebowania na wodę

plany dietetyczne budujmase

Jak zmienić złe nawyki żywieniowe?

Zmiana nawyków żywieniowych to proces, który trudno zrealizować z dnia na dzień. Samo wprowadzenie nawyku wymaga czasu i pracy nad sobą.

W przypadku zdrowego odżywiania mamy szereg czynników, które zmienić i zastąpić je dobrymi. Niestety złe nawyki żywieniowe są dla nas wygodne i często powodują przyjemność. Są to m.in. fast foody, które możemy spotkać na każdym kroku, a nawet zamówić do domu z dowozem.

Wprowadzając zdrowe nawyki do swojego życia zauważysz poprawę samopoczucia i wyglądu sylwetki. Są to jedynie dwa pozytywne czynniki, które płyną z wyeliminowania złych nawyków żywieniowych. Jeśli połączysz regularne ćwiczenia ze zmianą sposobu odżywiania, to bardzo szybko w prosty sposób podniesiesz swój komfort życia.

rankingi odżywek

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *