Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi obawa o nadmierny przyrost zbędnych kilogramów. Przez trzy dni możemy spożyć naprawdę sporą dawkę energii, ale które z potraw wigilijnych dostarczają najwięcej kalorii?
Ile kcal mają potrawy wigilijne?
Boże Narodzenie to czas, na który czeka większość z nas. Wspólne chwile spędzone z rodziną, odpoczynek, obdarowanie najbliższych czy właśnie tradycyjne potrawy wigilijne sprawiają, że jest to wyjątkowy czas w ciągu roku.
Niestety wiele pokus na świątecznym stole może sprawić, że zbyt duża ilość jedzenia źle wpłynie na nasze samopoczucie. Ma na to wpływ przede wszystkim mnogość potraw i ogromna różnorodność. Sposób przygotowania wielu potraw sprawia, że są one ciężkostrawne. W ciągu kolacji wigilijnej jesteśmy w stanie dostarczyć ok. 6000 kcal! To ponad dwa razy więcej niż wynosi zapotrzebowanie przeciętnej osoby dorosłej.
Sprawdź także: 4 nowoczesne potrawy wigilijne
12 potraw wigilijnych – ile kcal zjadamy w święta?
Tradycja nakazuje, aby podczas kolacji wigilijnej spróbować każdej z potraw. O ile będzie to skromna degustacja, to nie poczujemy dyskomfortu spowodowanego problemami żołądkowymi lub uczuciem ciężkości. Ich wartość kaloryczna waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kalorii w jednej porcji. Są to duże różnice, dlatego warto podejmować świadome wybory żywieniowe.
Zestaw Szybka Wycinka
?W jednej porcji świątecznych potraw znajduje się następująca wartość energetyczna:
- Ile kalorii ma barszcz z uszkami – 230 kcal
- Ile kalorii ma zupa grzybowa – 186 kcal
- Ile kalorii mają pierogi z kapustą i grzybami – 342 kcal
- Ile kalorii ma karp – 287 kcal
- Ile kalorii mają śledzie – 217 kcal
- Ile kalorii ma ryba po grecku – 280 kcal
- Ile kalorii ma kapusta z grochem – 109 kcal
- Ile kalorii ma kapusta z grzybami – 32 kcal
- Ile kalorii ma sałatka jarzynowa – 311 kcal
- Ile kalorii ma kutia – 548 kcal
- Ile kalorii ma makowiec – 144 kcal
- Ile kalorii ma kompot z suszonych owoców – 140 kcal
Poznaj także: Kalkulator deficytu kalorycznego
Najbardziej kaloryczne wigilijne dania
Na podstawie powyższych przykładów widać, że podczas kolacji wigilijnej możemy spożyć niskokaloryczne posiłki oraz dokonać wyborów, które dostarczą naprawdę sporej ilości energii.
- Bez wątpienia najwięcej kalorii ze wszystkich dwunastu potraw dostarczy kutia. Porcja tego tradycyjnego dania dostarczy ok. 550 kalorii. Na kaloryczność składają się przede wszystkim węglowodany proste oraz tłuszcze.
- Dość sporą kalorycznością cechuje się także smażony karp. W porcji tej ryby znajduje się prawie 300 kalorii. Jest to jednak bardziej wartościowe danie z uwagi na dużą zawartość białka. Jeżeli chcesz zredukować kalorie nie rezygnując z ryby, która najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem to wybierz wersję z pieczoną rybą lub w galarecie.
- Stosunkowo dużą kalorycznością charakteryzują się też pierogi z kapustą i grzybami. Spore znaczenie ma też obróbka termiczna. Smażone pierogi będą sporą bombą kaloryczną w zależności od ilości użytego oleju do smażenia.
Jak liczyć kalorie w świątecznych potrawach?
Tak naprawdę liczenie kalorii przy wigilijnym stole nie jest konieczne. Nawet jeśli pozwolisz sobie na odstępstwa od diety w trakcie trzech dni to nie nabierzesz dużej ilości tkanki tłuszczowej. Nadmiar kalorii warto zniwelować krótkim spacerem lub innym rodzajem aktywności. Bardzo ważny jest także umiar i nie rzucanie się na jedzenie. Pamiętaj, że dziesiąty pieróg smakuje tak samo jak pierwszy.
Kaloryczność dania podczas świąt jest trudna do oszacowania, ponieważ nie znamy poszczególnych jego składników. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się zdroworozsądkowe podejście.
Zobacz także: 5 pomysłów na świąteczne fit potrawy
Jak jeść w święta żeby nie przytyć?
Jeśli boisz się kaloryczności świątecznych potraw, to możesz zastosować parę tricków, które nieco „odchudzą” najbardziej tuczące dania.
Musisz zdać sobie sprawę, że kaloryczność zależy od obróbki termicznej i różnego rodzaju dodatków. Przykładowo pierogi ruskie lub karp smażony nie będą bombą kaloryczną jeżeli zrezygnujemy z okrasy na pierogach. W przypadku ryb dużo kalorii zawiera panierka z bułki tartej, która jest nasiąknięta olejem. Pamiętaj że kaloryczności dodaje przede wszystkim tłuszcz, którego 1 gram dostarcza aż 9 kcal.
Wybieraj dania bogate w błonnik pokarmowy: kapusta z grzybami, kapusta z grochem czy nawet same pierogi są w stanie nasycić cię dużo lepiej niż kawałek makowca lub porcja kutii. Zdrowsze wybory to też bogactwo składników mineralnych.
Kluczową zasadą jest też wcześniej wspomniany umiar. Możesz symbolicznie spróbować każdej z tradycyjnych potraw bez obawy o uszczerbek na sylwetce.
Najmniej kaloryczne wigilijne dania
Pomimo świątecznej rozpusty możesz wybrać potrawy, które idealnie wpisują się w jadłospis nawet najbardziej restrykcyjnej diety. Jest to:
- kapusta z grzybami,
- czysty barszcz czerwony,
- sama ryba po grecku,
- kapusta z grochem,
- karp w galarecie.
Sprawdź także: 8 wskazówek jak utrzymać formę przez okres świąteczny
Wigilijne potrawy – czy święta mogą zahamować odchudzanie?
Wbrew pozorom, wigilijne odstępstwo od diety nie musi sprawić, że utracisz swoje efekty. Odpowiednie podejście do tematu może nawet pomóc napędzić Cię na dalsze etapy odchudzania. Kilkudniowe odstępstwo od diety sprawi, że złapiesz nieco wody podskórnej. Będzie to widoczne na wadze oraz w lustrze. Natomiast nie ma to nic wspólnego z tkanką tłuszczową.
Zestaw Szybka Wycinka XL
- Spalacz tłuszczu Trec Clenburexin 90kaps.
- Kreatyna Trec CM3 180kaps.
- Suplement na redukcję Trec L-Carnitine+Green Tea 90kaps.
- PLAN DIETETYCZNY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
„Cheat day” w postaci świąt Bożego Narodzenia może poprawić Twoje samopoczucie oraz takie hormony jak leptyna i grelina. Mają one ogromne znaczenie w procesie odchudzania. Właśnie dlatego powinniśmy uwzględniać przerwy w odchudzaniu, a święta są idealnym na to momentem.
?Najlepsze odżywki i suplementy diety kupisz w sklepie Budujmase.pl?
Jak zrzucić kilogramy po świętach?
Najlepszym sposobem na pozbycie się kilogramów, które zostały z nami po świętach jest powrót do codziennej rutyny. Odpowiednie odżywianie i kontynuowanie treningów to najprostszy i najszybszy sposób na powrót do formy.
Nie musisz dodatkowo ucinać kalorii lub nadrabiać aktywności fizycznej. Przerwy w odchudzaniu też są ważnym elementem procesu, który może wyjść na dobre, jeżeli jesteś świadom tego, jak Twoje ciało reaguje na dane bodźce.
Sprawdź także: 10 wskazówek jak utrzymać formę cały rok
Zestaw Back to Gym
- odżywka białkowa 6PAK Milky Shake Whey 700g
- monohydrat kreatyny 6PAK Creatine Monohydrate 500g
- 2x 6PAK Craze Shot 80ml
- Shaker Gratis
Podobne artykuły:
- 5 pomysłów na świąteczne fit potrawy
- 8 wskazówek jak utrzymać formę przez okres świąteczny
- Dieta 1500 kcal – jak ją stosować, by schudnąć bezpiecznie i skutecznie?
- Dieta na redukcję 85 kg – przykładowy jadłospis
- Dieta na płaski brzuch – co jeść, a czego unikać?
- Dieta Cambridge – zasady, efekty, jadłospis diety cambridge
- Spalanie kalorii podczas aktywności – tabela spalania kalorii dla każdego
- Czas trwania odchudzania – jak długo można być na diecie redukcyjnej?