Mimo że masz szczupłą sylwetkę, na udach wciąż pojawia Ci się niechciany cellulit? Czujesz, że twoja skóra nie jest sprężysta? Jesteś drobny i masz szybką przemianę materii? Możliwe, że masz sylwetkę skinny fat. Jaką dietę stosować, by nie doprowadzić organizmu do zatłuszczenia? Poznaj zasady treningu, które powinien znać każdy ektomorfik.
Budowa ciała skinny fat
Określenie skinny fat oznacza typ sylwetki chudotłustej. Osoba o takiej budowie ciała waży niewiele (czasem nawet może mieć niedowagę) i wygląda szczupło, ale jej ilość tkanki tłuszczowej jest duża. Brakuje wypełnienia w postaci tkanki mięśniowej. Często pojawia się również cellulit.
Budowa ciała skinny fat często powstaje wskutek nieprawidłowo przeprowadzonej redukcji. Ciało dobrze prezentuje się w ubraniu, ponieważ wygląda szczupło, ale po jego zdjęciu widać spore ilości tłuszczu.
Kim jest ektomorfik?
Ektomorfik to osoba o drobnej budowie ciała. Ma wąskie ramiona, długie kończyny i mały obwód kości. Ektomorfik wyróżnia się szybką przemianą materii i wyższą temperaturą ciała niż u endomorfików i mezomorfików.
Mogą również pojawić się problemy podczas budowy masy mięśniowej, ponieważ proces ten następuje u ektomorfików bardzo wolno. Niezbędny jest więc rygorystyczny plan żywieniowy i odpowiednie treningi.
Skinny fat a ektomorfik
Nie każdy ektomorfik ma sylwetkę skinny fat. Kluczowe jest dbanie o organizm, rozwijanie masy mięśniowej i zaakceptowanie pewnych cech, na które nie mamy wpływu. W przypadku tego typu sylwetki każdy dodatkowy kilogram może być szybko utracony, jeśli ilość kalorii w diecie będzie niewystarczająca.
Często ektomorficy mają skłonność do stawania się skinny fat. Wynika to z faktu, że takie osoby mogą sobie pozwolić na jedzenie tego, co chcą, ponieważ mają przyśpieszony metabolizm i jedzenie szybko zostanie strawione. Jednak niezwracanie uwagi na wartości odżywcze posiłków skutkuje nadmiarem tłuszczu, który zazwyczaj jest widoczny na brzuchu, udach i pośladkach.
Kto może być skinny fat i jakie są tego przyczyny?
Moda na bycie szczupłym i wysportowanym sprawia, że wiele osób za wszelką cenę usiłuje stracić zbędne kilogramy. Niestety wraz z nieumiejętnym odchudzaniem pozbywają się tkanki mięśniowej zamiast tłuszczowej. Poza tym osoby z ektomorficzną budową ciała, które posiadają mniej tkanki mięśniowej i nie mają tendencji do tycia, mogą stać się skinny fat. Takiemu efektowi sprzyja brak ruchu.
Sylwetka skinny fat może występować nawet u osób, które często uczęszczają na siłownię i zdają sobie sprawę z dobrych efektów, jakie przynosi uprawiania sportu. Problem polega na tym, że unikają ćwiczeń siłowych, a długie godziny spędzają na treningu cardio. Odchudzanie nie daje wtedy oczekiwanych rezultatów, mimo iż waga szybko spada.
Czynniki, które sprzyjają skinny fat:
- Brak aktywności fizycznej,
- używki – alkohol, papierosy,
- zły plan treningowy, wykonywanie wyłącznie treningów cardio,
- zbyt duże ilości węglowodanów w diecie (w stosunku do białka i tłuszczów), zwłaszcza cukrów prostych,
- nieprawidłowo przeprowadzany proces odchudzania
- głodówki i restrykcyjne diety,
- okresy obfitego spożywania pokarmów,
- duża ilość fast foodów, słodyczy i przetworzonej żywności,
- siedzący tryb życia.
Efekt skinny fat najczęściej występuje u osób, które ukończyły 30. rok życia i nie dbają o zdrową dietę, ani aktywność fizyczną.
Skinny fat co robić – lepsza masa czy redukcja?
Aby uniknąć sylwetki skinny fat, należy zadbać o odpowiednią dietę połączoną z dobrze dobranym treningiem. W ten sposób zmniejszymy masę tłuszczową, a zwiększymy tkankę mięśniową. Nie należy unikać ćwiczeń siłowych.
Najlepszym sposobem jest połączenie treningu aerobowego z podnoszeniem ciężarów. Nie bój się, że trening siłowy zrobi z ciebie mięśniaka. Przyrost masy mięśniowej postępuje stopniowo i wcale nie tak łatwo uzyskać dużą objętość mięśni. Również kobiety bez obaw powinny trenować z obciążeniem.
Jeśli nie wiesz jak zabrać się za skomponowanie przemyślanej diety oraz odpowiedniego treningu to nie martw się. Zostaw to naszym specjalistom, którzy przygotują dla Ciebie odpowiedni plan.
Jak poprawić swoją sylwetkę bez zatłuszczenia?
Oblicz swoją całkowitą przemianę materii i powiększ wynik o 15-20%. Dbaj o prawidłowe proporcje makroskładników. Jeśli twoim celem jest budowa masy mięśniowej, nie możesz spożywać głównie węglowodanów. Zwiększ ilość białka w diecie. Staraj się też wybierać zdrowe tłuszcze różnego pochodzenia. Regularnie trenuj. Wybieraj ćwiczenia siłowe.
Postaw na odpowiedni plan suplementacji. Poznaj kompleksowy spalacz tłuszczu Redin – to suplement o innowacyjnym składzie, który pomaga jeszcze szybciej schudnąć. Co więcej, do zakupu Redin otrzymujesz 50-dniową opiekę dietetyka!
Sprawdź: Ranking najlepszych spalaczy tłuszczu
Jak zwalczyć efekt skinny fat?
- Jedz często w małych porcjach.
- Zwiększ ilość białka w posiłkach.
- Wybieraj zdrowe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
- Staraj się urozmaicać dietę.
- Pij duże ilości wody – 2 litry dziennie (8 szklanek).
- Wykonuj ćwiczenia siłowe.
- Aby zwalczyć cellulit i zyskać sprężystą skórę, możesz dodatkowo wykonywać masaże z użyciem bańki chińskiej.
- Początkowo możesz ćwiczyć z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, ale z czasem stopniowo zwiększaj obciążenie podczas treningów.
Podsumowanie:
Teraz już wiesz, jak uniknąć efektu skinny fat. Zrezygnuj z przetworzonej żywności i zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną. Nie unikaj treningu siłowego. To najlepszy sposób na walkę z efektem skinny fat.
Szybko zauważysz zmiany – ciało stanie się jędrniejsze, zniknie uporczywy cellulit i zwiększysz poziom tkanki mięśniowej.
Podobne artykuły:
- Skinny fat – co to jest? Jak poprawić wygląd sylwetki?
- Jak dobrać trening do sylwetki? Typ budowy ciała a ćwiczenia
- Jak skutecznie budować masę mięśniową?
- Masa czy redukcja? Od czego zacząć przy sylwetce skinny fat?
- Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik – jaki somatotyp posiadasz?