Miewasz problemy trawienne? Często czujesz się ociężały po posiłku, a po każdej rodzinnej imprezie Twój żołądek cierpi? Wygląda więc na to, że dobrym dla Ciebie wyjściem jest dieta lekkostrawna. Zasady tego typu odżywiania są proste, a efekty odczuwalne niemal natychmiast. Składająca się z łatwostrawnych produktów dieta pomoże Ci nie tylko zmniejszyć obciążenie układu trawiennego i poprawić proces trawienia, ale również dojść do siebie po chorobie i operacji. Sprawdź przykładowy jadłospis dla osoby stosującej dietę lekkostrawną. Dowiedz się, jakie są wskazania do stosowania diety lekkostrawnej.
Zasady diety lekkostrawnej. Jak wygląda dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna jest sposobem odżywiania, który ma na celu zmniejszenie obciążenia układu pokarmowego, ułatwienie trawienia, a w konsekwencji poprawę zdrowia. Zasady tej diety są proste i polegają na unikaniu ciężkostrawnych i tłustych potraw oraz produktów o wysokiej zawartości błonnika, cukru, a także produktów marynowanych i wędzonych. Zamiast tego, zaleca się spożywanie łatwostrawnych posiłków, takich jak gotowane warzywa, chude mięso, ryby, jaja oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu.
Dieta lekkostrawna powinna również składać się z małych, ale częstych posiłków, co pomoże w uniknięciu uczucia przepełnienia i ciężkości w żołądku. Przestrzeganie tych zasad może pomóc w złagodzeniu dolegliwości trawiennych i poprawie samopoczucia.
Dieta lekkostrawna – zalecane i niewskazane metody przygotowywania potraw
Dieta lekkostrawna to taka, która wyklucza potrawy ciężkostrawne i wymagające dużego nakładu pracy ze strony żołądka i innych części przewodu pokarmowego. Z tego powodu, zalecane metody obróbki termicznej to:
- gotowanie w wodzie lub na parze,
- duszenie,
- pieczenie w folii lub rękawie,
- pieczenie w naczyniu żaroodpornym.
Stosowanie tych metody przygotowania i obróbki termicznej żywności pozwala zachować wartości odżywcze składników i nie wywoływać dyskomfortu ze strony układu pokarmowego.
Niestety, ciągle popularne i powszechnie stosowane są metody obróbki termicznej, które utrudniają trawienie:
- smażenie, zwłaszcza w głębokim tłuszczu,
- duszenie połączone z obsmażaniem,
- grillowanie.
Takie metody obróbki zwiększają ilość ciężkostrawnego tłuszczu w posiłku, a także powodują utratę ważnych składników odżywczych. Ważne jest również, aby unikać zbyt ostro przyprawionych potraw, które mogą drażnić błonę śluzową żołądka i wpłynąć na nasze samopoczucie. Niewskazane jest panierowanie, które zwiększa wchłanianie tłuszczu i utrudnia trawienie potraw. To samo dotyczy zasmażek, które również należy wykluczyć na diecie lekkostrawnej.
Dobrze skomponowany plan dietetyczny to podstawa, do tego żeby czuć się dobrze. W niektórych sytuacjach kluczowa może okazać się pomoc dietetyka, który odpowiednio zbilansuje posiłki dla Ciebie.
Dieta łatwostrawna a błonnik pokarmowy
Błonnik pokarmowy, zwłaszcza ten rozpuszczalny, jest trudny do strawienia przez organizm, ponieważ ulega pęcznieniu w przewodzie pokarmowym. Przechodzi przez przewód pokarmowy, pochłaniając wodę i tworząc zalegające objętościowe masy. W rezultacie może powodować wzdęcia, bóle brzucha i gazy. Jeśli jest zjadany w dużych ilościach, problemy ze strony układu pokarmowego zwykle nasilają się.
Nie znaczy to jednak, że należy usunąć błonnik z diety lekkostrawnej, ponieważ jest to ważny składnik, który wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego. Wystarczy, że zmienisz źródło błonnika pokarmowego. Zrezygnuj z surowych warzyw i owoców w całości (ponieważ w takiej formie mogą powodować wzdęcia) oraz z produktów zbożowych. Możesz jeść dojrzałe owoce, młode warzywa, jednak obierz je, przetrzyj lub zrób z nich smaczne smoothie.
Dobrym źródłem błonnika na diecie lekkostrawnej są lekkie gotowane warzywa, drobne kasze oraz mąki typu graham i oczyszczone zboża.
Kiedy należy stosować dietę lekkostrawną i komu jest polecana?
Osoby mające problemy z trawieniem mogą odczuwać wiele różnych objawów, które mają wpływ na codzienne życie. Najczęściej występującymi dolegliwościami są bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, uczucie pełności, niestrawność, nudności, wymioty czy też biegunki.
Objawy te mogą pojawić się w wyniku zaburzeń w procesie trawienia lub w przypadku chorób układu pokarmowego. Jednak dieta lekkostrawna jest też zalecana przez lekarzy w czasie okołooperacyjnym, szczególnie jeśli zabieg wykonywany jest w obrębie przewodu pokarmowego. Kto jeszcze powinien stosować dietę lekkostrawną?
Dla kogo jest dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna zalecana jest jako dieta lecznicza w chorobach przewodu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa, refluks, zapalenie żołądka, choroby wątroby i dróg żółciowych, czy zaburzenia trawienia. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości i częsty dyskomfort lub nawet ból po jedzeniu ciężkostrawnych potraw, dieta lekkostrawna może Ci pomóc w złagodzeniu objawów. Dietę lekkostrawną warto wprowadzić u osób starszych, ponieważ z wiekiem proces trawienia jest wolniejszy. Skorzystają także dzięki jej wprowadzeniu osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, które spowalniają wchłanianie składników odżywczych.
Dieta lekkostrawna jest czasami traktowana jako dieta odchudzająca, ponieważ wydaje się, że redukuje obecność w jadłospisie składników niesprzyjających figurze. Warto jednak pamiętać, że o ile dieta lekkostrawna może pomóc w zmniejszeniu obciążenia układu pokarmowego, nie jest to typowa dieta odchudzająca. Otyłość wynika z nadmiaru spożywanych kalorii. Oznacza to, że aby schudnąć, musisz zjadać mniej kalorii, niż Twój organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Chcesz wiedzieć jaką ilość kalorii powinieneś dostarczyć w ciągu dnia: Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne korzystając z kalkulatora kalorii
Dieta lekkostrawna – wskazania
Dieta lekkostrawna jest wskazana we wszystkich przypadkach, w których należy odciążyć przewód pokarmowy:
- choroba wrzodowa,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- zapalenie lub nieżyt żołądka,
- zespół jelita drażliwego,
- choroby trzustki,
- zaburzenia trawienia, takie jak niestrawność, wzdęcia, biegunka, zaparcia i skłonność do choroby uchyłkowej jelita grubego,
- stany po zabiegach chirurgicznych na przewodzie pokarmowym,
- przy chorobach infekcyjnych przebiegających z gorączką,
- przed niektórymi badaniami diagnostycznymi takimi jak kolonoskopia, USG jamy brzusznej,
- po chemioterapii,
- w podeszłym wieku.
Przed rozpoczęciem stosowania diety lekkostrawnej warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić jej odpowiednią formę i czas trwania, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i stanem zdrowia.
Dieta lekkostrawna – produkty zalecane i przeciwwskazane
Dieta lekkostrawna ma za zadanie zmniejszyć negatywne objawy ze strony przewodu pokarmowego i maksymalnie skrócić czas zalegania treści w żołądku.
Równocześnie ten sposób odżywiania ma zapewnić prawidłowe wchłanianie składników odżywczych.
Jakie produkty są zalecane w diecie lekkostrawnej, aby ułatwić trawienie? Jakich produktów należy unikać, aby dolegliwości się nie nasiliły?
Czytaj także: Lekkostrawny obiad – 4 proste przepisy
Lekkostrawne produkty – które będą odpowiednie w diecie łatwostrawnej?
Na diecie lekkostrawnej zaleca się zjadanie produktów, które są łatwiej trawione przez układ pokarmowy. Takie produkty lekkostrawne to m.in.:
- chude mięso (cielęcina, kurczak, indyk, królik),
- chude ryby (flądra, dorsz, pstrąg, sandacz, mintaj),
- jajka (na miękko, jajecznica przygotowywana inaczej niż dzięki smażeniu),
- produkty mleczne o zmniejszonej zawartości tłuszczu (chude mleko, kefir, maślanka, chudy twaróg),
- zamienniki nabiału, czyli napoje roślinne (napój kokosowy, owsiany, migdałowy),
- produkty zbożowe drobno i średniomielone np. białe pieczywo (pszenne), sucharki, drobne makarony, biszkopty,
- drobne kasze (manna, jęczmienna, jaglana, kuskus),
- ryż biały,
- drobny makaron pszenny,
- warzywa gotowane w wodzie lub na parze, przetarte lub zmiksowane (zawierają wtedy mniej błonnika), purée ziemniaczane, przecier pomidorowy, marchew, sałata, dynia,
- owoce (zwłaszcza jagodowe, banany, jabłka, winogrona, morele, brzoskwinie), dojrzałe i obrane ze skórki, rozcieńczone soki owocowe,
- jogurt naturalny,
- sery o małej zawartości tłuszczu,
- oleje roślinne podawane na zimno (oliwa z oliwek, olej z awokado, olej lniany, masło),
- woda niegazowana, kawa zbożowa, słaba herbata i kawa, delikatne napary ziołowe.
Produkty lekkostrawne tego typu mogą pomóc zapobiegać bólom brzucha, wzdęciom i innym problemom żołądkowym. Poza tym są bogate w potrzebne składniki odżywcze.
Sprawdź: Lekkostrawne warzywa i owoce na diecie redukcyjnej
Czego unikać stosując dietę lekkostrawną?
Dieta łatwostrawna polega również na unikaniu pokarmów, które mogą powodować trudności w trawieniu, zalegają w przewodzie pokarmowym oraz podrażniają go. Są to przede wszystkim tłuste, ciężkostrawne lub ostre potrawy. Na diecie lekkostrawnej nie są więc polecane:
- pełnoziarniste produkty zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, żytnie na zakwasie, razowe,
- grube kasze (np. kasza gryczana), grube płatki zbożowe, otręby pszenne,
- ryż brązowy,
- makaron razowy,
- tłuste mięsa (wieprzowina, dziczyzna, baranina, gęś, kaczka) i tłuste wędliny,
- jajka gotowane na twardo oraz smażone w tłuszczu,
- tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (smalec, słonina) oraz tłusta śmietana,
- tłuste ryby (halibut, makrela, łosoś, śledź, węgorz) i przetwory rybne,
- tłuste sery (pleśniowe, żółte, topione, ser feta),
- marynaty,
- ciężkostrawne warzywa kapustne, czosnek, cebula,
- warzywa powodujące wzdęcia, w tym nasiona roślin strączkowych, czosnek, cebula, por, kalarepa,
- niektóre owoce (czereśnie, gruszki), suszone owoce, szczególnie zawierające duże ilości błonnika pokarmowego,
- ostre przyprawy takie jak chilli, ziele angielskie, pieprz, gorczyca,
- słodycze i wyroby cukiernicze,
- alkohol, słodkie napoje gazowane, kakao, mocna herbata.
Należy unikać produktów wędzonych, produktów o dużej ilości błonnika pokarmowego i ostro przyprawionych, ponieważ one również powodują obciążenie przewodu pokarmowego.
Dieta lekkostrawna – przykładowy jadłospis
Przepisy w diecie lekkostrawnej polegają na wyeliminowaniu ciężkostrawnych składników, takich jak tłuste mięsa, wędliny, smażone potrawy oraz owoce i warzywa, które mogą powodować wzdęcia i gazy. Zamiast tego, dieta powinna zawierać wiele łatwostrawnych produktów, takich jak chude mięso, ryby, białko jaj, gotowane i przetarte warzywa i owoce, soki, lekkie zupy, drobne kasze i pieczywo razowe, które uławiają odciążenie przewodu pokarmowego.
Ważne jest, aby w diecie lekkostrawnej unikać zbyt dużych posiłków, jedzenia późnym wieczorem oraz pokus w postaci napojów gazowanych i alkoholu. Oto przykłady posiłków, na których powinna opierać się dieta lekkostrawna.
Dieta lekkostrawna – jadłospis na tydzień.
Jadłospis diety lekkostrawnej – dzień 1
- Śniadanie: owsianka proteinowa z cynamonem
- Drugie śniadanie: shake mleczny z płatkami jęczmiennymi i bananem
- Obiad: kotlety ryżowe z sosem pomidorowym i ryżem
- Podwieczorek: twaróg półtłusty z ziołami, 2 kromki chleba
- Kolacja: jajko na miękko, grahamka z serkiem naturalnym
Przykładowy jadłospis dla diety lekkostrawnej – dzień 2
- Śniadanie: kanapka z chleba graham z samodzielnie zrobionym sosem jogurtowym i polędwicą drobiową
- Drugie śniadanie: jogurt naturalny z orzechami, 2 kostkami gorzkiej czekolady i sosem orzechowym
- Obiad: zapiekane ziemniaki w mundurkach z ziołami z kurczakiem gotowanym na parze
- Podwieczorek: marchewkowy budyń z masłem orzechowym
- Kolacja: sałatka z gotowanych ziemniaków, marchewki i oliwek polana oliwą
Dieta lekkostrawna – przykładowy jadłospis na dzień 3
- Śniadanie: jajecznica z białek jaj na parze, kromka chleba z masłem i sparzonym pomidorem
- Drugie śniadanie: mus owocowy (banan, gotowane jabłko) z 1/3 szklanki otrębów
- Obiad: ziołowy kurczak pieczony w folii, ziemniaki z wody z koperkiem, pieczone warzywa
- Podwieczorek: kanapka z masłem orzechowym i plasterkami banana
- Kolacja: sałatka z brokułów i awokado z ziołami i oliwą
Co jeść na diecie lekkostrawnej? Dzień 4
- Śniadanie: pożywne białkowe pancakes z syropem z agawy
- Drugie śniadanie: koktajl migdałowy z bananem (1 szklanka napoju migdałowego, 1/2 banana, 1 łyżka płatków owsianych, 1 łyżka wiórków kokosowych)
- Obiad: pulpeciki z mięsa mielonego na parze z białym ryżem, ugotowana młoda fasolka szparagowa
- Podwieczorek: gotowana kasza jaglana z masłem migdałowym
- Kolacja: zapiekanka warzywna z batatem, cukinią i serem mozarella
Jak stosować dietę lekkostrawną? Dzień 5
- Śniadanie: twaróg z jogurtem naturalnym, kromka chleba pszennego
- Drugie śniadanie: płatki ryżowe na mleku z kremem kokosowym
- Obiad: zupa krem z cukinii z ziemniakami
- Podwieczorek: serek wiejski z koperkiem, kromka chleba
- Kolacja: sałatka z kaszą kuskus, sparzonymi pomidorami, rukolą i bazylią
Dzień 6 na diecie lekkostrawnej
- Śniadanie: ryż na mleku z daktylami i gotowanym jabłkiem
- Drugie śniadanie: 4 biszkopty z mlecznym kremem orzechowym bez cukru i soli
- Obiad: mintaj na parze z warzywami i ryżem
- Podwieczorek: pieczony banan z sosem zero o smaku czekoladowo-karmelowym
- Kolacja: zupa krem z dyni hokkaido z ziemniakami
Posiłki lekkostrawne na dzień 7
- Śniadanie: bułka pszenna z masłem, jajko na miękko
- Drugie śniadanie: 3 sucharki, 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z marchwi
- Obiad: potrawka z kurczaka z ryżem, marchewką i zielonym groszkiem
- Podwieczorek: 2 jajka na miękko, pasta z lekkiego twarożku ze sparzonym pomidorem na kromce chleba
- Kolacja: zupa warzywna z gotowanym kurczakiem
Może zainteresuje Cię także: Dieta lekkostrawna – jadłospis na tydzień
Podobne artykuły:
- Dieta lekkostrawna – jadłospis na tydzień
- Dieta makrobiotyczna
- Lekkostrawne warzywa i owoce w diecie redukcyjnej
- Lekkostrawny obiad – 3 proste przepisy
- Dieta wolumetryczna (objętościowa) – zasady, efekty, jadłospis