Planowanie posiłków to bardzo ważny aspekt, gdy Twoim celem jest poprawa sylwetki lub nawet stanu zdrowia. Dla wielu osób to właśnie czasochłonność przygotowania diety jest największym wyzwaniem w drodze po wymarzoną sylwetkę. Z odpowiednim podejściem da się ten problem dość szybko rozwiązać.
Jak planować posiłki w diecie?
Planowanie posiłków może być łatwą i szybką czynnością w ciągu dnia. Co więcej, przygotowanie posiłków w domu pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Nie musisz spożywać gotowych dań na mieście, tylko zdrowe posiłki, które możesz przyrządzić według własnych upodobań.
- Zaplanuj ilość posiłków.
- Stosuj listę zakupów.
- Staraj się przygotować kilka takich samych dań, aby zaoszczędzić czas i pieniądze.
- Stosuj zamienniki produktów.
Powyższe zasady pozwolą Ci sprawnie zaplanować posiłki na co najmniej kilka dni. Z odpowiednim podejściem późniejsze przyrządzanie posiłków i ich przygotowanie zajmie znacznie mniej czasu niż na początku diety.
- Ilość posiłków ma kluczowe znaczenie dla kontroli łaknienia. Zbyt długa przerwa pomiędzy posiłkami może sprzyjać podjadaniu. Dlatego ważne jest, aby dostosować ilość posiłków do długości naszego dnia.
- Bez listy zakupów nie tylko kupimy za dużo niepotrzebnych rzeczy, ale istnieje ryzyko, że zapomnimy o najważniejszych produktach. Lista zakupów to absolutna podstawa przy planowaniu jadłospisu.
- Istnieje wiele szybkich przepisów, które można przygotować w jednym naczyniu i rozdzielić na kilka dań. Takie podejście pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.
Sprawdź także: Motywacja do diety – jak ją znaleźć i utrzymywać?
Jak stworzyć dzienny jadłospis?
Jak planować posiłki? Jest to bardzo często zadawane pytanie w kontekście poprawy swojej sylwetki. Czy jest to takie trudne? Absolutnie nie, wymaga natomiast tak jak we wszystkim, odpowiedniego zaplanowania oraz konsekwencji. Sprawdź jak stworzyć dzienny jadłospis w kilku krokach.
- Aby skomponować dzienny jadłospis, w pierwszej kolejności musisz obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz dobrać podział makroskładników.
- Kolejnym krokiem w planowaniu dziennego jadłospisu jest zaplanowanie ilości posiłków i rozłożenie kaloryki na każdy z nich. Aby nie marnować jedzenia i uniknąć braku składników przygotuj listę zakupów. Takie podejście to oszczędność czasu spędzonego w sklepie.
- Mając potrzebne składniki, możemy przejść do kuchni i zająć się przygotowywaniem posiłków. Tutaj możliwe są dwa podejścia – bardziej i mnie czasochłonne.
- Jeśli zależy Ci na urozmaiconej diecie, możesz przygotować różne dania. Wiąże się to dodaniem do listy zakupów większej ilości produktów i dłuższym czasem spędzonym w kuchni. Takie podejście będzie trudniejsze do utrzymania wśród osób, które podchodzą do gotowania zadaniowo oraz nie mają na co dzień dużej ilości czasu, aby przygotowywać kolejne posiłki.
- Mniej czasochłonne podejście to przygotowanie kilku takich samych posiłków. Możesz przygotować je w jednym garnku lub patelni, a następnie tylko rozdzielić na boxy. Tym sposobem posiłki na jeden dzień przygotujesz w kilkanaście minut. Dodając większą gramaturę, możesz rozdzielić danie na kolejne dni i przechowywać w lodówce.
Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl, w których do planu do diety przygotowywana jest m.in. lista zakupów, którą możesz sprawdzić w konkretnym dniu, przedziale wybranych kilku dni, czy całego tygodnia.
10 wskazówek jak planować posiłki
Zdolność planowania posiłków wymaga wprawy i pewnego doświadczenia. Dlatego warto wcielić w życie poniższe porady, aby ograniczyć czas spędzony przy jednoczesnym zachowaniu jakości i smaku przyrządzonych posiłków.
- Staraj się robić większe zakupy raz w tygodniu.
- Wybieraj szybkie i proste przepisy.
- Wykorzystaj składniki, które już masz w lodówce.
- Wyznacz dzień, w którym przygotowujesz większość posiłków.
- Staraj się mrozić składniki, które kupiłeś na zapas.
- Wybieraj produkty, które nie wymagają długiej obróbki termicznej.
- Stosuj aplikację do liczenia kalorii i planowania posiłków.
- Ustal przerwy między posiłkami tak, aby nie doprowadzać do dużego głodu.
- Pamiętaj o posiłkach na słodko.
- Próbuj różnych dań z tych samych składników, by uniknąć monotonii.
Oczywiście rodzaj posiłków i czas spędzony w kuchni nad ich przygotowaniem możesz dostosować do swoich możliwości. Niektóre dania wymagają po prostu dłuższej obróbki termicznej. Jeśli masz taką możliwość możesz poświęcić więcej czasu na gotowanie i nieco poeksperymentować z przepisami.
Jak zaplanować listę zakupów na cały tydzień?
Jeden z największych problemów z planowaniem posiłków jest określenie dokładnej ilości składników. Jeżeli nasz jadłospis nie zmienia się znacząco z dnia na dzień, to wystarczy zrobić zapas tych samych produktów. Mięso czy warzywa można z łatwością zamrozić.
Problematyczne staje się przygotowywanie listy zakupów na cały tydzień, ponieważ urozmaicenie jadłospisu wiąże się z dłuższą listą składników.
- Jeśli chcesz poradzić sobie z tym problemem to możesz zaplanować posiłki na cały tydzień z rozpisaniem dokładnej gramatury.
- Na tym etapie wystarczy jedynie spisanie produktów i ich dokładnej ilości.
- Większe zakupy raz w tygodniu to też oszczędność czasu i pieniędzy.
- Nie tracisz czasu na dojazd do marketu.
- Dodatkowo większe opakowania niektórych produktów są w lepszych cenach.
Oczywiście niektóre elementy dań warto kupować na bieżąco. Wędliny czy warzywa smakują zdecydowanie lepiej, na świeżo niż z zamrażarki lub lodówki. Natomiast pozostałe produkty możesz kupić na zapas bez utraty ich walorów smakowych.
Możesz także skorzystać z pomocy dietetyków Budujmase.pl, którzy przygotują dla Ciebie indywidualny plan dietetyczny, do którego będzie także przygotowywana, gotowa lista zakupów, którą możesz sprawdzić w konkretnym dniu, przedziale wybranych kilku dni, czy całego tygodnia.
Dlaczego warto planować posiłki?
Korzyści z planowania posiłków
- oszczędność czasu i pieniędzy,
- lepsza jakość spożywanych posiłków,
- poprawa zdrowia i eliminowanie niezdrowych przekąsek,
- łatwiejsza kontrola nad głodem,
- mniejsza ilość marnowanego jedzenia.
Planowanie posiłków może przynieść wiele plusów związanych zarówno z poprawą sylwetki czy zdrowia. Natomiast znaczące zmiany zauważysz także w lepszej organizacji dnia, oszczędności pieniędzy i lepszej jakości spożywanych posiłków.
Przygotowanie posiłków w domu jest dużo tańsze niż jedzenie na mieście. Co więcej unikniesz też przykrych rozczarowań dotyczących jakości posiłku, wielkości porcji czy chociażby czasu oczekiwania.
Jakość jedzenia ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia, przygotowując posiłki samemu mamy stuprocentową kontrolę nad jakością posiłków. Z tego powodu warto planować większość posiłków swojego jadłospisu.
Sprawdź także: Jak ułożyć plan treningu i diety? Eksperci BudujMase.pl zrobią to za Ciebie!
Podobne artykuły:
- Odżywki i suplementy, a dieta – czy jedno ma sens bez drugiego?
- Dieta antyinflacyjna – tania dieta na tydzień
- Nie mam czasu na dietę – najczęstsza wymówka
- Dieta zgodna z grupą krwi to mit?
- Zdrowe nawyki żywieniowe – czym są i jak je wprowadzić?