Witaminy z grupy B mają wiele cech wspólnych, dlatego niejednokrotnie nazywane są kompleksem witamin B. Mają pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego oraz regulują przemiany metaboliczne, zachodzące w organizmie.
Witamy z grupy B – co musisz wiedzieć?
Pakiet witamin z grupy B tworzą:
- witamina B1 (tiamina);
- witamina B2 (ryboflawina);
- witamina B3 zwana witaminą PP (niacyna i nikotynamid);
- witamina B5 (kwas pantotenowy);
- witamina B6 (pirydoksyna);
- witamina B7 lub witamina H (biotyna);
- witamina B9 (kwas foliowy);
- witamina B12 (cyjanokobalamina).
Dodatkowo, za witaminy B uznaje się:
- witaminę B13 (kwas orotowy);
- witaminę B15 (kwas pangamowy);
- witaminę B17 (amigdalinę),
jednak są one kontrowersyjne i raczej nieakceptowane.
Głównym źródłem witaminy B, są produkty pochodzenia zwierzęcego, między innymi: mięso, wątróbka oraz produkty pochodzenia roślinnego: banany, ziemniaki, orzechy, warzywa strączkowe nasiona i zboża. Weganie i wegetarianie powinni suplementować witaminę B12, ponieważ nie występuje ona w żadnych produktach pochodzenia roślinnego. Najnowsze badania wskazują, że aktywna forma witaminy B12 występuje w chlorelli, jednak należałoby spożywać jej bardzo dużo, aby zaspokoić zapotrzebowanie na tę witaminę.
Działanie witamin z grupy B
Witaminy z grupy B, odpowiadają za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobory witaminy B uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, prowadząc do wielu zaburzeń w obrębie organizmu. Oto funkcje poszczególnych witamin z grupy B:
- witamina B1 – poprawia transport tlenu w organizmie, co pozwala na poprawę intensywności wysiłku fizycznego;
- witamina B2 – pomaga usuwać z organizmu niekorzystne substancje, zapobiega powstawaniu zaburzeń koncentracji i snu;
- witamina B3 – związana z hormonem wzrostu, dba o optymalny metabolizm cukrów, zapewnia zdrowy wygląd skóry oraz prawidłowe działanie układu nerwowego;
- witamina B5 – bierze udział w pozyskiwaniu energii z węglowodanów, białek i tłuszczów, wpływa na tworzenie melatoniny, neuroprzekaźników, L-glukozaminy, zapewniając dobry sen, zdrową wątrobę i odpowiednią pracę mózgu;
- witamina B6 – przyczynia się do łagodzenia bezsenności, napięcia nerwowego i stanów depresyjnych;
- witamina B7 – odpowiada za prawidłową przemianę materii, przeciwdziała siwieniu oraz łysieniu, niedobór może prowadzić do występowania wyprysków;
- witamina B9 – odpowiada na powstawanie serotoniny, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego;
- witamina B12 – bierze udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek, poprawia transport tlenu do komórek, dba o prawidłowy stan tętnic i żył oraz układu sercowo-naczyniowego.
Niedobór witamin z grupy B
W przypadku witamin B, niedobory mogą być niezwykle groźne. Nie tylko zakłóca prawidłową pracę układu nerwowego, ale też szereg procesów zachodzących w organizmie. Aby uniknąć niedoborów, niezbędna jest prawidłowo zbilansowana dieta. Jeśli masz wątpliwości, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednich dawek witamin z grupy B, sprawdzaj ich wartość odżywczą. Możesz korzystać ze specjalnych aplikacji, które podają zawartość witamin w posiłku.
Kolejna możliwość, to suplementacja witamin z grupy B. Zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, witaminy te są niezbędne, dlatego o ich poziom warto zadbać już dziś – niedobory mogą objawiać się nawet po długim czasie!
Witaminy B a trening siłowy
Witaminy z grupy B są szczególnie istotne u osób, które narażone są na silny i długotrwały stres. Problemy w pracy, intensywny okres na studiach czy nadmiar zobowiązań, obciążają układ nerwowy. Jeśli do tego wszystkiego dochodzi aktywność fizyczna, suplementacja witaminy B jest koniecznością – treningi również eksploatują układ nerwowy, więc organizm może potrzebować dodatkowego wsparcia. Niejednokrotnie sportowcy decydują się na suplementację witamin z grupy B, aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie swojego układu nerwowego.
Podsumowanie
Witaminy z grupy B, to prawdziwa brygada do zadań specjalnych, dlatego pod żadnym pozorem nie pozwól sobie na choć niewielkie niedobory! Kiedy tylko poziom którejś z witamin z grupy B w Twoim organizmie będzie zbyt niski, prawdopodobnie natychmiast objawi się to złym samopoczuciem, nawet jeśli na początku nie powiążesz złego nastroju z niedoborem witamin. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu natychmiast zasilisz swój organizm w potężną dawką witamin z grupy B!
Podobne artykuły:
- Witaminy w okresie zimowym
- Niedobór witaminy D – jakie są objawy?
- Najlepsze witaminy i minerały dla kobiet
- Kiedy brać kwas foliowy?
- Witaminy i minerały w diecie – jakie są i co dają?
Jakoś rok temu dopadło mnie drętwienie i mrowienie kończyn, które stało się problematyczne w trakcie treningów. Na początku nie wiedziałem jak sobie z tym poradzić. Jednak z pomocą przyszedł trener personalny, który podrzucił ****. Preparat ten zawiera witaminy z grupy B, które odgrywają kluczową rolę w tego typu bólach. Dodatkowo ma w składzie argininę, karnitynę i naturalny booster testosteronu, które przyśpieszają przyrost masy mięśniowej, co jest głównym celem moich treningów.