Tapioka jeszcze nie tak dawno temu nie gościła w naszych jadłospisach. Dziś stanowi jeden z chętniej wykorzystywanych do przygotowania deserów składników. Cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na specyficzną estetykę, ale także właściwości. Dowiedz się więcej o tajemniczych kuleczkach!
Czym jest tapioka?
Tapioka jest produktem wytwarzanym ze skrobi pochodzącej z manioku. Zarówno nazwa, jak i roślina, z której jest przygotowywana brzmią dość egzotycznie, jednak w naszej kulturze przyjęła się jako specyficzny rodzaj kaszy bądź granulatu o mniejszych lub większych perełkach. Możemy ją dostać także w postaci mąki, jednak jest znacznie rzadziej spotykana niż odpowiedniki o usystematyzowanym kształcie.
Tapiokę zdecydowana większość z nas zna jako sprężyste, nasączone płynem kuleczki, które możemy wybrać jako dodatek do lodów, gofrów bądź herbaty z dodatkiem. Postać przed przyrządzeniem stanowią twarde, białe bądź brunatne kuleczki o zróżnicowanych rozmiarach.
Tapioka – właściwości
Kasza z manioku stanowi przede wszystkim źródło węglowodanów, które szybko i bezproblemowo strawimy. W żaden sposób nie obciąża żołądka toteż osoby z wrażliwym żołądkiem mogą używać jej bez przykrych konsekwencji.
Dodatkowo, może stanowić cenny produkt dla osób, które w okresie okołotreningowym miewają problemy ze spożyciem wystarczającej ilości jedzenia. Nie zawiera glutenu, toteż może być stosowana przez osoby z alergiami i każdego, kto chce wypróbować dietę bezglutenową. Jako produkt hipoalergiczny polecana jest każdemu.
Stosowanie jej do deserów, czy sałatek nie zostaje ograniczone do wąskiego grona ludzi. Co więcej, z powodzeniem może zastępować klasyczne dodatki, których nie spożyjemy z uwagi na własne ograniczenia zdrowotne.
Mówiąc o tapioce warto pamiętać, że produkt pęcznieje i nabiera płynów toteż może stanowić zapychacz w posiłku, którego objętość nas nie satysfakcjonuje, co z pewnością przyda się podczas okresu redukcyjnego.
Każda z form tapioki jest też pozbawiona cholesterolu toteż jej zastosowanie jako zamiennika w poszczególnych daniach może okazać się bardzo korzystnym pomysłem na jego ograniczenie w swoim jadłospisie.
Tapioka – wartości odżywcze
Ile tapioka ma kalorii w 100g?
- Wartość energetyczna: 358kcal
- Białko: 0.19g
- Tłuszcz: 0.02g
- Węglowodany: 88.6g
- Błonnik: 0.9g
Tapioka – minerały
- Wapń: 20 mg
- Potas: 11 mg
- Fosfor: 7 mg
- Żelazo: 1.58 mg
- Magnez: 1 mg
- Sód: 1 mg
- Cynk: 0.12 mg
Tapioka zawiera też śladowe ilości tiaminy, witaminy B6, kwasu foliowego oraz kwasów tłuszczowych (nasyconych i nienasyconych). Jak każdy produkt skrobiowy, stanowi głównie źródło węglowodanów i tak też powinnam być stosowana.
Tapioka – gdzie kupić?
Tapiokę wciąż ciężko kupić w popularnych marketach. Jeśli jednak się w nich pojawia, należy jej szukać w okolicy półek ze zdrową żywnością bądź produktami orientalnymi.
Z pewnością powinniśmy ją znaleźć w sklepach proponujących szeroki wybór produktów z różnych regionów świata, a także tych ze zdrową żywnością. W razie niepowodzenia – warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej.
Kupując tapiokę (podobnie jak inne tego typu produkty) zwróć uwagę na cenę. Nie zawsze tanio znaczy dobrze. Wysokiej jakości kuleczki będą doskonale chłonęły wodę, by później przyjemnie pękać w ustach.
Gorsza jakość, która często przejawia się niższą ceną sugeruje możliwość wystąpienia z taką chłonnością, na co skarży się część konsumentów. Wybieraj produkt z oznakowanych źródeł, oznaczony znakiem firmowy i miej pewność co do pochodzenia swoich kuleczek.
Tapioka – zastosowanie w kuchni
Zdecydowana większość z ludzi, którzy jedli tapiokę w deserowej formie, może mieć przeświadczenie, że istnieje jej wiele smaków. W końcu przybiera różne kolory i aromaty. Tymczasem tapioka jest zupełnie pozbawiona smaku i aromatu. Przyjmie więc każdy ze smaków, jaki jej nadamy przez moczenie w danym płynie.
Brak smaku jest w tym przypadku niewątpliwą zaletą i daje nam szerokie pole do manewru. Tapioka w formie mąki z powodzeniem wykorzystywana jest do zagęszczania zup i sosów, przygotowywania grysików, kisieli, budyniów oraz ozdób do dań.
Tapioka – jak przygotować?
Stosując kuleczki z tapioki, musisz mieć świadomość, że przez zjedzeniem należy przygotować płyn o smaku, jaki chcesz uzyskać, a następnie:
- Moczyć w nim tapiokę przez około godzinę
- Tak przygotowane kuleczki gotować na małym ogniu przez 12 – 15 minut do momentu, kiedy perełki staną się przeźroczyste
- Odstawić do wystygnięcia / przelać chłodną wodą
Warto zaznaczyć, że czas namaczania i gotowania jest zależny od rodzaju tapioki, jaki mamy. - Warto więc zwrócić uwagę na instrukcję zawartą na opakowaniu, bowiem może okazać się, że Twoja tapioka wymaga dłuższego bądź krótszego gotowania (co ma związek zarówno z rodzajem, jak i wielkością uformowanych kuleczek).
Oprócz użycia tapioki jako zagęszczacza możesz wykorzystać ją do:
Bubble tea
Czyli herbata, na której dnie znajdziemy kulki tapioki namoczone w sokach cytrusowych bądź innych – o intensywnych smakach. Do herbaty możemy dodać owoce, mleko bądź soki. Jeśli chcemy uzyskać przyjemne pękanie kuleczek w ustach, warto wybrać te większe. Bubble tea pijemy przez szerokie słomki, tak by napęczniałe kulki zdołały się przez nie przecisnąć.
Sprawdź: Przepis na domowe bubble tea
Pudding z tapioki
1/3 szklanki drobnych kulek tapioki zalewamy dwiema puszkami mleka kokosowego i odstawiamy na godzinę. Następnie gotujemy na małym ogniu do osiągnięcia przeźroczystości. Odstawiamy do wystygnięcia, czekając aż wchłonie pozostałą ilość płynu. Po wystygnięciu warto odstawić deser do lodówki. Całość uzupełniamy sosem truskawkowym, malinowym, dodajemy migdały – zgodnie z własnymi upodobaniami.
Podobne artykuły:
- Przepis na domowe bubble tea
- Komosa ryżowa – czym jest quinoa
- 5 przepisów na dietetyczne lody zero kalorii
- Tort z frużeliną
- Gainer na masę