WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sosy zero i sosy niskokaloryczne – czy warto je stosować na diecie?

sosy zero kalorii

Podczas redukcji tkanki tłuszczowej jesteśmy zmuszeni ograniczyć spożywanie słodzonych produktów. Oczywiście nie wiąże się to z całkowitą eliminacją posiłków na słodko, natomiast ograniczenie spożycia kalorii mocno ogranicza możliwość stosowania sporej grupy produktów. W tym aspekcie pomocny może okazać się niskokaloryczny sos, który urozmaici Twoje dania oraz nada im smaku bez dodatku cukru i kalorii w diecie redukcyjnej.

Co to są sosy zero kalorii?

Sosy zero i sosy niskokaloryczne - czy warto je stosować na diecie?

Słodkie sosy i tłuste sosy wytrawne wraz ze smakiem wnoszą do naszej diety sporą ilość kalorii. Jednym ze sposobów jest ich eliminacja, a jeszcze innym, znalezienie dietetycznego substytutu. Pomocne mogą okazać się sosy zero kalorii. Są to produkty, które do złudzenia przypominają smak popularnych sosów, natomiast praktycznie nie dostarczają kalorii.

Sosy zero kalorii to świetny dodatek do dań wytrawnych lub na słodko w czasie deficytu kalorycznego.Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów w wielu przeróżnych smakach. Znajdziesz je m.in. w naszym sklepie Budujmase.pl. Oprócz sosów o obniżonej kaloryce możemy spotkać też dipy do sałatek czy syropy, którymi możesz urozmaicić np. kawę czy fit desery.

Kup 6PAK Nutrition Sauce Zero w sklepie Budujmase.pl

Jakie są zalety dietetycznych sosów?

Największą zaletą sosów dietetycznych jest znikome lub całkowity brak kalorii w jednej porcji. W ten sposób nie musimy rezygnować z ulubionych dodatków w okresie obniżonej kaloryki. Popularność sosów zero sprawiła, że często mamy możliwość zakupu naprawdę szerokiego wachlarzu smaków. Zarówno, gdy mówimy o słodkich sosach jak i wytrawnych.

Największą ilością kalorii cechuje się majonez i sos barbecue. Możesz wybrać niskokaloryczny sos, który świetnie imituje smak i jednocześnie jest przyjazny dla Twojego makro.

Jakie są rodzaje sosów typu zero kalorii?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje sosów zero kalorii:

  1. sosy słodkie,
  2. sosy wytrawne.

Słodkie sosy cieszą się ogromną popularnością, ponieważ to za słodkim smakiem najbardziej tęsknimy podczas odchudzania. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do owsianek, pankejków, omletów czy innych potraw na słodko.

Sosy wytrawne też mogą dostarczać sporej ilości kalorii. Z reguły zawierają dużą ilość tłuszczów, które mogą znacząco podnosić kalorykę dania. Wytrawne sosy sprawdzają się jako dodatek do mięs czy kanapek.

Warto zauważyć, że nie każdy dietetyczny sos nie zawiera kalorii. Możemy wyróżnić też sosy o obniżonej zawartości kalorii, które należy uwzględnić w dziennym bilansie kalorycznym.

Czytaj także: 12 zdrowych produktów, które nie są takie zdrowe

Jak stosować sosy zero kalorii?

Sosy zero i sosy niskokaloryczne - czy warto je stosować na diecie?

Sosy zero kalorii są dla wielu osób absolutnym „must have” podczas redukcji. Wiele z nich do złudzenia przypomina popularne sosy, a słodkie wersje nadają ciekawego smaku, który może urozmaicić dietetyczne potrawy. Ważne jest, aby nie nadużywać tego typu sosów i nie stosować je do każdego posiłku. Niskokaloryczny sos nie jest produktem prozdrowotnym, a cukier lub tłuszcz najczęściej jest zamieniony przez substancje, które mogą wywoływać niestrawność.

Pamiętaj że niskokaloryczne sosy to tylko dodatek. Bardzo często wpaść w pułapkę i stosować je niemal do wszystkiego – kanapek, makaronu czy omletów. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas obniżonej ilości kalorii i uczucia głodu.

Kup BioTech USA Zero Sauce Sweet Chili w sklepie Budujmase.pl

Nadużywanie sosów zero kalorii może prowadzić do niestrawności, nudności, problemów z trawieniem lub utrudniania wchłaniania niektórych witamin i minerałów.

Sprawdź także: Ksylitol czy Stewia – który słodzik wybrać?

Sosy zero kalorii – czy warto je stosować na diecie?

Niskokaloryczne sosy mogą być ciekawym dodatkiem do diety. Bardzo często dietetyczne posiłki są nieco bardziej jałowe w porównaniu do bardziej kalorycznych odpowiedników. Rolą sosów jest nadanie smaku i różnorodności bez dodatku kalorii.


Dietetyczne sosy możesz zamówić w naszym sklepie Budujmase.pl


Znajdziesz w nim ogromny wybór pod względem rodzaju i smaku. Pamiętaj jednak, aby nie nadużywać ich pod względem ilości. Sosy to tylko dodatek na równi z przyprawami, a nie jeden z elementów dania jak owoce czy warzywa.

Sprawdź także: Produkty light – czy są zdrowe?

rankingi odżywek

Przykłady zdrowych potraw z sosami zero kalorii

Możemy przygotować naprawdę wiele rodzajów dań, w których sosy zero kalorii mogą stanowić cenny dodatek. Poniżej znajdziesz proste przepisy na kilka z nich:

Sosy zero i sosy niskokaloryczne - czy warto je stosować na diecie?

Owsianka z owocami:

Kup 6PAK Nutrition Sauce Zero w sklepie Budujmase.pl

Porcję płatków owsianych zagotuj z dodatkiem mleka. Pod koniec gotowania dodaj miarkę białka. Gotową masę przełóż do miski, a na wierz ułóż owoce, np. owoce leśne. Dodaj odrobinę sosu zero kalorii. Doskonale pasuje sos słony karmel.

sos zero 6pak

Fit naleśniki ze skyrem:

Kup 6PAK Nutrition Sauce Zero w sklepie Budujmase.pl

Mąkę owsianą, 1 jajko i mleko zmiksuj na gładką masę. W międzyczasie dolewaj wodę gazowaną, aby uzyskać oczekiwaną konsystencję.

Rozgrzej patelnię, najlepiej teflonową. Smaż naleśniki na złocisty kolor po obu stronach. Gotowe posmaruj porcją skyra i złóż w trójkąty. Wierzch polej sosem zero kalorii.

Sosy zero i sosy niskokaloryczne - czy warto je stosować na diecie?

Tortilla z kurczakiem

Kup 6PAK Nutrition Sauce Zero w sklepie Budujmase.pl

Pierś z kurczaka pokrój w drobną kostkę i dodaj ulubione przyprawy. Rozgrzej patelnię i smaż ją do uzyskania złocistego koloru.

Na plackach tortilli rozłóż sałatę lodową i resztę warzyw. Dodaj porcję usmażonego kurczaka. Na koniec polej porcją sosu zero kalorii. Tortillę zawiń w szczelne kieszonki.

Sprawdź także: Czy na diecie trzeba wybierać produkty light?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *