Czy masz pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze? To ważne pytanie w kontekście Twojego zdrowia, ponieważ od tego zależy zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aby mieć pewność, że odżywiasz się dobrze, sprawdź znaczenie poszczególnych składników odżywczych i ich źródła w diecie. Dowiedz się, kiedy warto rozważyć suplementację, aby żyć zdrowo i dobrze się czuć.
Czym są składniki odżywcze?
Składniki odżywcze, nazywane również substancjami odżywczymi, to związki chemiczne zawarte w żywności [1]. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego wzrostu i utrzymania zdrowia. Istnieje kilka głównych rodzajów składników odżywczych, które są niezbędne dla każdego organizmu, a są to: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Większość źródeł uwzględnia jeszcze w tej kategorii wodę i błonnik pokarmowy.
Składniki odżywcze: białko
Białko jest niezbędne do tego, aby każda część ciała działała sprawnie. Często białko określa się „cegiełkami” organizmu, ponieważ buduje strukturę komórek i tkanek (np. mięśni i narządów). Co więcej, białko pozwala organizmowi na naprawę komórek i wytwarzanie nowych, dlatego jest ono szczególnie istotne podczas rozwoju. Ten niezbędny makroskładnik pokarmowy jest również potrzebny do transportu tlenu, krzepnięcia krwi, zapobiegania nadmiernemu krwawieniu i kurczenia się mięśni podczas ruchu [2].
Wyróżnia się białka zwierzęce i roślinne. Zwierzęce źródła białka to mięso, jaja i ryby, natomiast źródłami roślinnymi są rośliny strączkowe, orzechy, pestki i ziarna.
Może zainteresuje Cię: Produkty wysokobiałkowe – dieta, jadłospis oraz posiłki diety bogatej w białko
Składniki odżywcze: tłuszcze
Tłuszcze (lipidy) pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Są źródłem energii, nadają strukturę komórkom i wspomagają wchłanianie witamin A, D, E i K rozpuszczalnych w tłuszczach. Lipidy dostarczają więcej energii niż węglowodany (9kcal/1g tłuszczu w porównaniu z 4kcal/1g węglowodanów). Oprócz magazynowania energii tłuszcze stanowią główny składnik błon komórkowych, otaczają i chronią narządy (w tkankach przechowujących tłuszcz), zapewniają izolację cieplną i regulują wiele innych funkcji organizmu.
Zobacz: Tłuszcze w diecie
Składniki odżywcze: węglowodany
Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu i jedynym źródłem paliwa dla mózgu. Są ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia jako źródło błonnika pokarmowego, który dba o układ trawienny.
Węglowodany proste, takie jak cukier, biała mąka i wyroby cukiernicze są szybko rozkładane przez organizm i wysyłają natychmiastową dawkę energii do krwioobiegu [3]. Węglowodany złożone, zawarte w takich produktach spożywczych jak pieczywo, makarony pełnoziarniste i płatki owsiane, są rozkładane wolniej, dzięki czemu zapewniają równomierny dopływ energii do krwi. Zróżnicowana dieta powinna więc skupić się na dostarczaniu węglowodanów złożonych.
Czytaj: Węglowodany – wszystko co musisz wiedzieć
Składniki odżywcze: witaminy i minerały
Witaminy nie dostarczają energii. Dzieli się je na rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie to witamina C i wszystkie witaminy z grupy B. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy A, D, E oraz K. Witaminy są niezbędne do realizacji wielu procesów w organizmie, takich jak wytwarzanie czerwonych krwinek, synteza tkanki kostnej, prawidłowe widzenie, funkcjonowanie układu nerwowego i układu odpornościowego [4]. Biorą również udział w metabolizmie białek, wspomaganiu pracy mięśni, mózgu, czy utrzymaniu zdrowej skóry.
Minerały to pierwiastki lub związki chemiczne, które pełnią szereg funkcji w organizmie człowieka. Wiele minerałów ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania enzymów. Inne służą do utrzymania równowagi płynów, budowy tkanki kostnej, syntezy hormonów, przekazywania impulsów nerwowych, kurczenia i rozluźniania mięśni oraz ochrony przed szkodliwymi wolnymi rodnikami w organizmie.
Zobacz: Ranking witamin i minerałów – najlepsze witaminy i minerały
Gdzie występują podstawowe składniki odżywcze?
Podstawowe składniki odżywcze występują w różnych rodzajach żywności:
Białka:
- mięso: drób, wołowina, wieprzowina, ryby
- nabiał: jaja, mleko, ser, odżywki białkowe
- rośliny strączkowe: fasola, soczewica, groch
- orzechy i nasiona: migdały, orzechy włoskie, nasiona słonecznika
Węglowodany:
- zboża i produkty zbożowe: chleb, kasze, makaron, ryż, płatki owsiane
- warzywa: ziemniaki, marchewki, cukinia
- owoce: jabłka, banany, pomarańcze
Tłuszcze:
- oleje roślinne: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej słonecznikowy
- awokado
- nasiona: chia, len, słonecznik
- orzechy: orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca
Witaminy i minerały:
- owoce i warzywa
- nabiał
- mięso
- ryby
Czy wszystkie składniki odżywcze są niezbędne?
Wszystkie wymienione składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym do zachowania zdrowia. Niektóre z nich są niezbędne w mniejszych ilościach niż inne. W pierwszej kolejności do życia potrzebne nam są białko, tłuszcze i węglowodany. Niektóre witaminy i minerały są potrzebne w mniejszych ilościach, ale ich zupełny brak może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ilość potrzebnych składników odżywczych jest zależna od wieku, płci, a nawet stanu zdrowia.
Składniki odżywcze a suplementacja
Suplementacja składników odżywczych może być rozważana w określonych okolicznościach, takich jak:
- niedobory składników odżywczych w diecie,
- specjalne potrzeby żywieniowe, np. w okresie ciąży lub laktacji,
- w przypadku niektórych chorób lub warunków, które utrudniają wchłanianie lub przyswajanie składników odżywczych z pożywienia,
- przy restrykcyjnych dietach takich jak wegańska (głównie suplementacja witaminami B12, D3).
Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować decyzję ze specjalistą, np. dietetykiem. Pozwoli to dostosować suplementację do indywidualnych potrzeb i uniknąć potencjalnych nadmiarów lub interakcji z lekami.
Odżywki białkowe – kiedy warto je dodać do diety?
Odżywki białkowe mogą stanowić uzupełnienie diety, podczas realizacji różnych celów. Najczęstsze sytuacje:
- Trening siłowy. Białko jest kluczowym składnikiem budulcowym mięśni. Dlatego osoby stosujące trening siłowy lub aktywne fizycznie w inny sposób mogą korzystać z odżywek białkowych, aby wspomóc proces rozbudowy i regeneracji mięśni.
- Niedobór białka. Jeśli dieta nie pozwala na osiągnięcie zalecanego dziennego spożycia białka, odżywki białkowe mogą pomóc w uzupełnieniu niedoboru.
- Redukcja masy ciała. W okresie redukcji masy ciała możesz stosować odżywki białkowe, aby zwiększyć uczucie sytości i wspomóc utratę tkanki tłuszczowej, jednocześnie zachowując masę mięśniową.
- Dieta wegetariańska lub wegańska. Osoby, które nie spożywają mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego, mogą wybierać odżywki białkowe, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka.
- Podeszły wiek. Starsze osoby mogą mieć trudności z utrzymaniem masy mięśniowej, co wynika ze zmian w organizmie, które dokonują się z wiekiem. Dodatkowe białko w diecie może pomóc w przeciwdziałaniu utracie masy mięśniowej (sarkopenii).
Zobacz: Najlepsze białko – ranking najlepszych odżywek białkowych
Odżywki węglowodanowe – kiedy stosować?
Odżywki węglowodanowe dostarczają węglowodanów w łatwo przyswajalnej formie. Istnieją sytuacje, w których można rozważyć stosowanie odżywek węglowodanowych w diecie:
- Sporty wytrzymałościowe. Osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe lub maratony, mogą korzystać z odżywek węglowodanowych, aby uzupełnić zapasy glikogenu, który jest ważnym źródłem energii podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Dostarczanie węglowodanów pod postacią odżywki podczas wysiłku może pomóc zwiększyć wydolność i opóźnić poczucie zmęczenia.
- Uzupełnienie glikogenu po treningu. Po intensywnym treningu, szczególnie po treningach siłowych i wytrzymałościowych, węglowodany pomagają w przywracaniu utraconego glikogenu mięśniowego. Odżywki węglowodanowe pomagają szybciej uzupełnić zapasy energii.
- Wspomaganie regeneracji. Węglowodany mogą pomóc w poprawie regeneracji mięśni po treningu, zwłaszcza jeśli łączy się je z białkiem i innymi składnikami odżywczymi.
Zobacz: Najlepsze carbo – ranking
Dla kogo odżywki węglowodanowo-białkowe (gainery)?
Gainery zawierają zarówno węglowodany, jak i białka w przemyślanych proporcjach dostosowanych do zwiększenia masy ciała i masy mięśniowej. Odżywki tego typu przeznaczone są przede wszystkim dla osób takich jak:
- Osoby ćwiczące siłowo. Gainery dostarczają odpowiednią ilość białka i węglowodanów. Pozwala to przyspieszyć proces regeneracji i wzrostu masy mięśniowej.
- Osoby mające trudności z przyrostem masy ciała. Niektórym ludziom, szczególnie tym o bardzo szybkim metabolizmie lub mającym trudności z przyjmowaniem dużej ilości kalorii z posiłków, gainery mogą pomóc w zwiększeniu masy ciała i zyskaniu masy mięśniowej.
Kiedy rozpocząć suplementację witamin i minerałów?
Suplementację witamin i minerałów warto rozważyć w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko niedoboru lub trudności w dostarczeniu wystarczającej ilości tych składników odżywczych w produktach spożywczych poprzez dietę. Najczęstszymi powodami suplementacji są:
- niedobory żywieniowe
- specjalne okoliczności żywieniowe (okres intensywnego wzrostu, ciąża, laktacja)
- zaburzenia wchłaniania (choroby jelita cienkiego, celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna)
- okres rekonwalescencji po chorobie lub operacji
- osoby aktywne fizycznie, sportowcy
- osoby poddawane dużemu stresowi, zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu
- restrykcyjne lub eliminacyjne diety (np. wegańska, w której zwykle brakuje źródeł wit. B12 i żelaza).
Warto podkreślić, że suplementy tego typu nie powinny zastępować tego, co ma dać zrównoważona, zdrowa dieta. W diecie bogatej w witaminy i składniki mineralne, suplementacja z reguły nie jest potrzebna [5].
Bibliografia:
- M Elia et al: Carbohydrate, fat, and protein metabolism in muscle and in the whole body after mixed meal ingestion. Metabolism. 1988, Jun;37(6):542-51.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3374320/ - N. Shang, S. Chaplot, J. Wu: 12 – Food proteins for health and nutrition. Proteins in Food Processing (Second Edition), 2018, Pages 301-336.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780081007228000139 - Vicente Javier Clemente-Suárez et al: The Burden of Carbohydrates in Health and Disease. Nutrients 2022, 14(18), 3809.
https://www.mdpi.com/2072-6643/14/18/3809 - Yuan Zhang et al: A Review of the Extraction and Determination Methods of Thirteen Essential Vitamins to the Human Body: An Update from 2010. Molecules 2018, 23(6), 1484.
https://www.mdpi.com/1420-3049/23/6/1484 - Godswill A.G. et al: Health Benefits of Micronutrients (Vitamins and Minerals) and their Associated Deficiency Diseases: A Systematic Review. International Journal of Food Sciences, 3(1), 1–32, 2020.
https://www.iprjb.org/journals/index.php/IJF/article/view/1024
Podobne artykuły:
- Czym są gainery? Kto powinien je stosować?
- Odżywki i suplementy, a dieta – czy jedno ma sens bez drugiego?
- Ryż brązowy – wartości odżywcze i właściwości
- Co jeść na masę mięśniową?
- Czym są odżywki typu bulk?