WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Samodyscyplina na diecie – 5 wskazówek do skutecznego odchudzania

samodyscyplina w diecie

Osiągnięcie wymarzonej sylwetki wymaga ponadprzeciętnej konsekwencji i determinacji. Niestety nie każdy jest w stanie wytrzymać w postanowieniach na tyle długo, aby nie ulec pokusie złamania postanowień. Część z nas rezygnuje jeszcze przed osiągnięciem pierwszych widocznych efektów. Jak zatem utrzymać samodyscyplinę na diecie, by na koniec cieszyć się wymarzoną sylwetką?

Czym jest samodyscyplina w diecie?

spalacz tłuszczu clenburexin

Samodyscyplina to postanowienie przed samym sobą, które pomoże nam osiągnąć dany cel. Składają się na nią ściśle określone reguły, które determinują nas do podejmowania konkretnych decyzji. Zwykle jest to wybór pomiędzy chwilą przyjemności, a chwilową pokusą.

Samodyscyplina podczas odchudzania sprowadza się do regularnego podejmowania aktywności fizycznej lub zdrowych wyborów żywieniowych. W przypadku złamania podstawionych sobie zasad, pojawia się poczucie winy, wyrzuty sumienia lub nawet chęć zrezygnowania z postawionego celu.

Kup Trec Clenburexin w sklepie Budujmase.pl

Trzymanie się postanowień i skrupulatne realizowanie celu to jeden z najważniejszych aspektów osiągnięcia końcowego sukcesu. Istnieją badania, które dowodzą, że poziom samodyscypliny nie jest cechą wrodzoną, a umiejętnością, którą jesteśmy w stanie ciągle ulepszać.

Poznaj także: Motywacja do diety – jak ją znaleźć i utrzymywać?

Jak wypracować samodyscyplinę w diecie? 5 wskazówek

Jeżeli poziom samodyscypliny jest naszą słabszą stroną, istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pomogą nam w rozwinięciu opisywanej umiejętności. Warto zapoznać się z każdym z nich pomimo tego, że w danym przypadku jedna metoda może okazać się skuteczniejsza od drugiej.

  1. Stosuj metodę małych kroków, a nie tylko osiągnięcie odległego celu – skupienie się na małych sukcesach napędzi Cię na resztę drogi, którą masz przed sobą. Małe sukcesy są szybsze do osiągnięcia i pozwalają zauważyć, że główny cel jest co raz bliżej. Świetnie sprawdza się to podczas odchudzania. Zamiast stawiania celu utraty 20 kilogramów w ciągu roku, skup się na pozbyciu się 2 kilogramów w miesiąc.
  2. Nie nakładaj na siebie zbyt dużych restrykcji – zbyt ambitne założenia dotyczące diety i treningów są częstym powodem niepowodzeń. Nasz cel powinien zakładać nasze możliwości. Nie planuj 5 treningów dziennie przy spożywaniu 1500 kalorii, ponieważ nie będziesz w stanie utrzymać tych założeń nawet przez tydzień. Zacznij stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki, a następnie dodawaj kolejne z nich.
  3. Planuj każdy posiłek i każdy trening – zapisywanie swoich planów znacząco zwiększa szansę na ich realizację. Dobrym pomysłem jest prowadzenie planu treningowego i żywieniowego. Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój dzień to z większą dozą prawdopodobieństwa unikniesz nieprzewidzianych zdarzeń.
  4. Zadbaj o sytość posiłku – kaloryczność posiłku ma niewiele wspólnego z jego kaloryką. Możesz „jeść dużo” przy jednoczesnym dostarczaniu niewielkiej ilości kalorii. Na przykład, mały batonik może mieć tyle samo kalorii co porcja chudego mięsa, ziemniaków i surówki. Skup się na spożyciu warzyw, pełnoziarnistych produktów czy owoców.
  5. Nie zadręczaj się po porażce – każdemu z nas zdarzają się gorsze chwile. Ważne, aby po odstępstwie, gdy na przykład sięgniesz po coś słodkiego, wrócić na właściwe tory. To samo dotyczy innych produktów, które niekoniecznie wpisują się w nasz plan żywieniowy. Małe porażki są elementem drogi do osiągnięcia celu i nie powinny przeszkodzić w jego realizacji.

Sprawdź także: 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal

dieta na ładną skórę

Jak nastawić się psychicznie na odchudzanie?

Każdy wie z czym zazwyczaj kojarzy się proces odchudzania i jakie towarzyszą temu emocje. Ograniczenie ulubionych produktów, spora dyscyplina treningowa, uczucie głodu i zmęczenia. Jest to dość stereotypowe myślenie, które nie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistością, jeśli odpowiednio zaplanujemy cały proces.

W odpowiednim nastawieniu psychicznym do odchudzania pomocna może być wizualizacja po osiągniętym celu. Wyobraź siebie z lepszą sylwetką, dobrą kondycją i wyższym komfortem życia. Bardzo często taki obraz pomaga nam podjąć decyzję i daje nam energię do działania.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Kolejnym krokiem jest rozsądne zaplanowanie pierwszych tygodni. Zacznij od umiarkowanej aktywności fizycznej i wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Wiele osób zaczyna na 100% pod wpływem chwilowej motywacji, a następnie porzucają założenia, gdy tylko pojawi się pierwsze niepowodzenie.

Pomocne może być uświadomienie sobie, że dieta i treningi nie muszą być nudne. Możesz komponować smaczne i zdrowe posiłki, a trening to nie godziny biegania na bieżni i podnoszenie ogromnych ciężarów.

Sprawdź także: 9 pułapek żywieniowych, których powinieneś unikać

Ile trwa przyzwyczajanie do diety?

Okres adaptacji do diety to kwestia mocno indywidualna. Mowa oczywiście o klasycznej diecie odchudzającej. Istnieją modele żywieniowe, do których adaptacja przebiega w sposób szczególny. Przykładem jest dieta ketogeniczna.

Im więcej zmian i restrykcji w diecie tym okres adaptacyjny będzie dłuższy. Właśnie z tego powodu dobrym podejściem jest stopniowe wprowadzanie nawyków, aby w jak najmniejszym stopniu zauważyć zmiany w stylu życia.

Poznaj także: Zdrowe nawyki żywieniowe – czym są i jak je wprowadzić?

rankingi odżywek

Czego wystrzegać się na diecie?

Podczas diety możemy spotkać się z wieloma pułapkami, które mogą łatwo wybić nas z odpowiednich torów. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed okresem redukcji masy ciała, ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa zmierzysz się z podobnymi problemami:

  • Nie ufaj produktom fit – bardzo często jest to jedynie zabieg marketingowy, a obniżenie kalorii w całym produkcie jest znikome. Dodatek tłuszczu może być zamieniony jest węglowodanami lub nawet cukrem
  • Nie dopuszczaj do ataków wilczego głodu – duże opóźnienie posiłku może spowodować rzucenie się na dowolną przekąskę, która nie zawsze będzie wpisywać się w nasze założenia. Duże uczucie głodu powoduje też łatwe spożycie dużej ilości kalorii.
  • Nie rób zakupów spożywczych podczas głodu – zakupy „na głodnego” mogą przyczyniać się do mniej dietetycznych wyborów żywieniowych.
  • Planuj kolacje na około godzinę przed snem – zbyt wczesny ostatni posiłek może powodować problemy z zaśnięciem z powodu silnego uczucia głodu. Staraj się kłaść do spania najedzony, ale też nie przejedzony.
  • Nie podjadaj pomiędzy posiłkami – nawet małe przekąski w ciągu dnia mogą dokładać dużą pulę kalorii na koniec dnia. Staraj się spożywać tylko zaplanowane posiłki w jadłospisie.

Sprawdź także: Co zdrowego na śniadanie w pracy? 5 pomysłów na szybkie fit śniadanie do pracy


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *