WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Retencja wody — co to jest i czym skutkuje?

opuchnięta kobieta nie może dopiąć spodni ze względu na retencję wody

Zdarzają się takie poranki, kiedy stajesz na wadze i chce Ci się krzyczeć. Nie dość, że pomimo starań czujesz się jak balon, to jeszcze waga pokazuje, że dzisiaj wstało Cię więcej, niż wczoraj. A przecież trzymasz się planu diety i ćwiczysz zgodnie ze wskazówkami. Stop! Poczekaj jeszcze z wysnuwaniem pochopnych wniosków.

Prawdopodobnie to wszystko wina wody, która gromadzi się w okolicach brzucha, kostek, a nawet palców i powoduje obrzęki. Czasami wystarczy jeden nieplanowany posiłek, trochę więcej alkoholu, czy mała zdrada diety z pysznym fast foodem dzień wcześniej. Z tego artykułu dowiesz się, co może być przyczyną retencji wody w Twoim organizmie. Sprawdź, jak możesz przeciwdziałać zatrzymywaniu wody w organizmie.

Co to jest retencja wody?

Retencja wody to niepożądane zatrzymywanie płynów w organizmie. Występuje wtedy, gdy mechanizmy odpowiedzialne za równowagę płynów w ciele zostają zakłócone lub osłabione. Gdy to już nastąpi, szereg narządów i układów, w tym układ krążenia, nerki, czy hormony, pomagają przywrócić właściwy poziom wody.

Jeśli jednak którykolwiek z tych układów zostanie zbytnio obciążony, płyn zaczyna się gromadzić, prowadząc do obrzęku ciała i wynikającego z niego dyskomfortu. Najczęściej taki obrzęk występuje tylko w określonej części ciała, zwykle w okolicy kończyn. Jeśli gromadzenie wody dotyczy rozleglejszych obszarów ciała, może wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Ciało ludzkie składa się w przeważającej ilości z wody (około 70%), która obecna jest zarówno w naszych komórkach, krwi, jak i narządach. Nadmierne nagromadzenie płynów zwane retencją wody, powoduje jednak obrzęk tkanek w organizmie. Zatrzymywanie wody często wynika ze wzrostu ciśnienia krwi w żyłach, co z kolei prowadzi do zwiększania nacisku na naczynia włosowate.

Najczęstszymi przyczynami retencji wody jest:

woda podskórna - sposoby na eliminację nadmiaru wody pod skórą
  • zła dieta (np. niedobór białka, niewystarczające ilości witamin)
  • niewystarczająca podaż płynów (niedobór wody),
  • siedzący tryb życia,
  • nadmiar soli w diecie (sól wiąże wodę w przestrzeniach międzykomórkowych),
  • nadmierny lub długotrwały stres (kortyzol zakłóca działanie aldosteronu, co może być przyczyną zatrzymania wody),
  • zmiany hormonalne (u kobiet powodowane przez miesiączkę, owulację i ciążę),
  • niektóre leki (leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, blokery kanału wapniowego czy tabletki antykoncepcyjne, steroidowe, na nadciśnienie),
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
  • wysoka temperatura (upały).
plany dietetyczne budujmase

W przypadku łagodnej retencji woda zwykle gromadzi się w kończynach dolnych, a zjawisko to przybiera na sile przy wyższych temperaturach. Uczucie ciężkości to już wynik nagromadzenia większej ilości płynów (2l lub więcej).

Nadmiar wody w niektórych przypadkach może być objawem poważniejszych schorzeń takich jak niedoczynność tarczycy, choroby nerek, choroby wątroby, czy nawet niewydolność serca i zakrzepica.

Sprawdź: Woda podskórna – jak się jej pozbyć? 5 skutecznych wskazówek

Co powoduje zatrzymanie wody?

Do gromadzenia wody dochodzi w układzie krążenia lub w tkankach i jamach ciała. Zastój płynów wywołuje obrzęki stóp, kostek, palców. U niektórych osób zatrzymanie wody w organizmie jest łatwo dostrzegalne na twarzy — robi się ona krąglejsza.

Gdy organizm zaczyna magazynować wodę w dużych ilościach, odnotowujesz nieuzasadniony wzrost masy ciała, masz uczucie ciężkości, z trudem zapinasz dopasowane jak dotąd spodnie, czy zauważasz mniejszy luz paska od zegarka. Zatrzymywanie wody w tkankach podskórnych może być również przyczyną cellulitu.

Czytaj również: Naturalne diuretyki – poznaj sposoby na usuwanie wody z organizmu

Czy gromadzenie wody pod skórą może być niebezpieczne?

Jeśli nagromadzenie się płynów jest długotrwałe, może nie tylko świadczyć o obecności poważniejszego schorzenia np. związanego z nerkami czy wątrobą.

W pewnych przypadkach długotrwałe zatrzymywanie wody w organizmie może oznaczać kłopoty dla osób z niewydolnością serca. Jeśli nadmiar wody jest duży (sprawdzisz to, codziennie się ważąc), a do tego występują objawy takie jak kaszel i duszność, luźne stolce, nudności i uczucie pełności pomimo braku jedzenia, zgłoś się do lekarza.

kobieta stosuje sposoby na retencję wody w organizmie

Zobacz: Jak pozbyć się wody z organizmu przez noc?

Retencja wody — skuteczne sposoby na eliminację nadmiaru wody

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów na magazynowanie wody w organizmie:

herbaty odchudzające
  • zwiększenie spożycia wody (8-12 szklanek dziennie),
  • niższe spożycie sodu, uzupełnienie diety w potas,
  • zmniejszenie spożycia węglowodanów,
  • wyeliminowanie gotowych dań typu fast food,
  • zwiększenie ilości spożywanego błonnika,
  • regularny ruch (spacery, jazda na rowerze, unikanie długotrwałego siedzenia np. za biurkiem),
  • odstawienie alkoholu (zatrzymuje wodę),
  • noszenie skarpet kompresyjnych,
  • uzupełnienie witaminy B6 lub pirydoksyny, picie herbat ziołowych,
  • stosowanie suplementów przeciwdziałających zatrzymywaniu wody, zawierających wyciągi z roślin o działaniu diuretycznym np. pokrzywy.

Suplementy na retencję wody

Aby pomóc organizmowi pozbyć się nadmiaru wody, musisz zwiększyć przepływ krwi do naczyń krwionośnych i usprawnić krążenie limfatyczne.

Wybierz odpowiedni produkt, taki jak Aflofarm Hydrominum w tabletkach, który:

hydrominum na usuwanie wody
  • wspiera organizm w usuwaniu zbędnej wody podskórnej,
  • wspiera proces detoksykacji (pozwala usunąć nadmiar wody oraz toksyny),
  • zawiera wiele naturalnych składników — dodatków roślinnych (z owoców opuncji figowej, korzenia mniszka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej, zielonej herbaty, nasion winogron, ziela nawłoci),
  • stanowi źródło polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych (chronią komórki przed stresem oksydacyjnym),
  • stanowi realne wsparcie podczas redukcji tkanki tłuszczowej.
Kup Hydrominum w sklepie Budujmase.pl

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *