Efekty treningowe zależą od kilku czynników. Ich podstawą jest system odżywiania, czyli dieta. Kaloryczność, wartości odżywcze, jakość i częstotliwość posiłków mają wpływ m.in. na budowanie masy, redukcję, rzeźbę czy zwiększanie siły. Tu istotną rolę odgrywają posiłki przed treningiem. Ile przed treningiem zjeść posiłek? Co powinno znaleźć się w menu każdego ćwiczącego oraz ile jeść przed treningiem? Sprawdźcie sami.
Posiłek przed treningiem i jego rola
Posiłek przed treningowy jest tylko jednym z posiłków, które należy przyjmować w ciągu całego dnia. Aby odpowiednio przygotować mięśnie do wysiłku na siłowni, trzeba zadbać o zapewnienie im właściwego paliwa. Należy jednak pamiętać, że dostarczenie sobie kalorii tylko przed treningiem, przy jednoczesnym zaniedbaniu pozostałych posiłków w ciągu dnia, nie zapewni optymalnych efektów treningowych.
Baza energetyczna do wykonywania ćwiczeń na siłowni, powinna być uzupełniana przez cały dzień – zarówno przed treningiem, jak i po nim. Trening będzie miał sens tylko wtedy, jeżeli będziemy jeść odpowiednio przed, jak i po nim.
Posiłek przed treningiem – podstawowe zasady
- posiłek przed powinien być lekkostrawny,
- należy spożyć go na około 2h przed rozpoczęciem ćwiczeń,
- uzupełnij witaminy i składniki mineralne,
- zadbaj o węglowodany złożone, a unikaj cukrów prostych,
- nie zapominaj także o odpowiednim nawodnieniu zarówno przed jak i w trakcie treningu.
Ile przed treningiem jeść?
Kiedy jeść przed treningiem? W zależności od wielkości posiłku, specjaliści przyjmują, że:
- duży posiłek należy przyjmować około trzech godzin przed wizytą na siłowni;
- lekki posiłek już do jednej-dwóch godzin przed wysiłkiem fizycznym.
W praktyce wszystko zależy od osobistych preferencji i komfortu w czasie wykonywania ćwiczeń. Dlatego pytanie o to, jak długo można nie jeść przed treningiem, pozostaje otwarte. Na czas pomiędzy posiłkiem i treningiem wpływa także to, co planujemy zjeść.
- Nawet niewielka ilość tłuszczy sprawdza się zazwyczaj lepiej kilka godzin przed treningiem.
- Z kolei posiłek oparty na złożonych węglowodanach, stanowi lepszą propozycję nawet godzinę przed ćwiczeniami. Tyczy się to szczególnie porannych treningów, kiedy często nie można sobie pozwolić na wcześniejsze spożycie posiłku.
Dlaczego pora spożycia posiłku przed treningowego jest taka ważna? Otóż dlatego, że jedzenie to istotny element treningu, niezależnie od tego, czy naszym celem jest masa, czy redukcja, siła czy szybkość i wytrzymałość.
Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl, w których nie musisz pobierać swojego planu, ani go drukować. Plany BudujMase pokazywane w aplikacji, którą możesz pobrać na telefon w wersji Iphone iOS lub Android.
Co jeść przed treningiem?
Posiłek przed treningowy powinien być zbilansowany. Jednak szczególną uwagę należy poświęcić węglowodanom. To one stanowią podstawowe źródło energetyczne dla mięśni.
Co jeść przed treningiem, aby wykonać lepszy trening?
- Węglowodany złożone (wszelkiego rodzaju kasze, makarony razowe i płatki), które są trawione przez organizm dłużej, powinny być podstawą posiłku przed wizytą na siłowni.
- W przeciwieństwie do węglowodanów prostych (klasyczne słodycze, ale też owoce i niektóre warzywa), które powodują szybki wyrzut insuliny do krwi, a następnie poczucie senności i braku siły. Tych wypada unikać przed treningiem.
To zasada, która dotyczy wszelkich dyscyplin. Nieodpowiedniego jedzenia powinniśmy wystrzegać się zarówno przed treningiem siłowym (podnoszenie ciężarów), jak i przed wysiłkiem cardio (spinning, bieganie). Wśród osób trenujących na siłowni toczą się dyskusje na temat spożywania glukozy w ramach posiłku przed treningowego.
Zestaw Boogie na trening
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 2000g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- PLAN TRENINGOWY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Glukoza, jako cukier prosty, wywoła wspomniany już wcześniej wyrzut insuliny. Znacznie lepiej w takim przypadku sprawdzi się odżywka carbo. Składa się z szybko-, średnio- i wolno uwalnianych węglowodanów. Wyrównuje m.in. poziom energii w czasie wysiłku fizycznego, dostarczając niezbędnych i wartościowych kalorii.
Co jeść przed treningiem rano?
Najlepiej więc, aby w posiłku znalazły się wspomniane wyżej węglowodany złożone, które są trawione dłużej niż proste (pochodzące np. ze słodyczy lub owoców). Świetnie sprawdzi się więc m.in. pieczywo pełnoziarniste, a także płatki owsiane.
Przeczytaj więcej w artykule: Posiłek przed treningiem – co jeść przed treningiem rano?
Posiłki przed treningowe – jeść czy nie?
Posiłki przed treningowe – jeść czy nie? Dieta w treningu stanowi podstawę działania i utrzymania lub wygenerowania efektów treningowych. Niezależnie od celu – zwiększenia masy mięśniowej, okresu redukcyjnego, budowania siły, pracy nad rzeźbą – podstawowym makroskładnikiem przed ćwiczeniami powinny być węglowodany. Stanowią najważniejsze paliwo do działania dla mięśni.
Białko (w postaci odżywki, batona), wzbogacone o mieszankę węglowodanów jest z kolei niezbędne do odbudowania uszkodzonych w trakcie ćwiczeń mięśni. Jest także nieodłącznym elementem w redukcji tkanki tłuszczowej, który nie powinien być pomijany po treningu.
Poznaj plan dietetyczny Budujmase.pl, do którego przygotowywana jest lista zakupów, którą możesz sprawdzić w konkretnym dniu, przedziale wybranych kilku dni, czy całego tygodnia.
✒️Tekst został oryginalnie opublikowany 27.02.2018 i zaktualizowany dnia 25.07.2024 zgodnie z aktualną wiedzą
Podobne artykuły:
- Co jeść przed treningiem porannym?
- Posiłek przed treningiem – co jeść przed treningiem rano?
- Poranny trening siłowy – na czczo czy może po posiłku?
- Odżywka białkowa przed treningiem – brać czy nie brać?
- Najlepsze produkty przedtreningowe