Woda jest niezbędna do życia wszystkich organizmów na Ziemi. Ludzkie ciało składa się w większość właśnie z niej. Niestety czasem dochodzi do zaburzenia transportu życiodajnej wody w ciele i wtedy mogą wystąpić niepożądane objawy. Zatrzymywanie wody w organizmie może okazać się problemem nie tylko osób, które cierpią na nadwagę czy otyłość. Przyczyn nadmiaru wody jest kilka. Zła dieta obfita w cukry proste oraz małą ilość spożywanych płynów. Problemy hormonalne, a u kobiet także stan przedmiesiączkowy.
Zatrzymywanie wody w tkankach podskórnych jest problematyczne z kilku powodów. Jednym z nich jest przyrost masy ciała oraz uczucie ciężkości. Zaburzenia w gospodarce wodnej mogą nieść ze sobą także poważniejsze problemy. Z tego artykułu dowiesz się jakie są objawy zatrzymania wody w organizmie, przyczyny takiej sytuacji oraz w jaki sposób sobie z nią poradzić.
Jak usunąć nadmiar wody z organizmu przez noc?
Poziom wody jest bardzo ważny, ponieważ woda jest istotnym elementem płynów ustrojowych, który reguluje pracę narządów wewnętrznych. Dodatkowo stanowi istotny czynnik przemiany materii oraz umożliwia transport wewnątrz ustrojowy enzymów, hormonów, a także składników odżywczych.
Bardzo ważną funkcją wody w organizmie jest wspomaganie go w oczyszczaniu. Zbędne produkty przemiany materii są wydalane wraz z moczem oraz potem. Oznacza to, że usuwanie nadmiaru wody powinno mieć miejsce wyłącznie kiedy pojawią się wyraźne sygnały takiego stanu.
Na szczęście nie trzeba wcale od razu iść do lekarza. Istnieją domowe sposoby, które skutecznie radzą sobie z nadmiarem wody.
Sprawdź: Naturalne diuretyki – jak pozbyć się nadmiaru wody podskórnej?
Eliminacja nadmiaru wody – domowe sposoby
- Jak pozbyć się wody? Pierwszym i najważniejszym sposobem na zatrzymywanie wody w organizmie jest po prostu picie. Dorosły człowiek powinien spożywać około 1,5-2 litrów wody dziennie. Mniej więcej taką ilość tracimy wraz z potem oraz moczem w trakcie dnia. Osoby o wysokiej aktywności fizycznej powinny pić zdecydowanie więcej. Istotne jest to, że kiedy poczujemy uczucie pragnienia dochodzi już do odwodnienia organizmu. Warto więc wyrobić w sobie nawyk regularnego popijania wody w trakcie dnia. Przyniesie to poprawę samopoczucia.
- Należy również ograniczyć cukry proste, co za tym idzie unikać wszelkiego rodzaju napojów słodzonych i gazowanych. Wody smakowe także są źródłem cukru. W momencie kiedy woda nam zwyczajnie nie smakuje można dodać do niej miód, cytrynę lub naturalny sok owocowy.
- W celu pozbycia się nadmiaru wody warto także ograniczyć spożycie soli. Sól dodawana jest do wszystkich produktów spożywczych przez co spożywamy jej zdecydowanie za dużo. Niestety sód jest jedną z przyczyn zatrzymania wody w organizmie. Należy ograniczyć słone przekąski, które wpływają na nadmiar soli w diecie.
- Mówiąc o domowych sposobach na pozbycie się nadmiaru wody należy wspomnieć, że aktywność fizyczna będzie nieoceniona. Podczas wysiłku mocniej się pocimy przez co pozbywamy się nadmiaru wody z organizmu.
- Codzienny spacer może skutecznie zmniejszyć obrzęk okolicy nóg i pomóc pozbyć się nadmiaru wody.
Sprawdź: Naturalne diuretyki – poznaj sposoby na usuwanie nadmiaru wody z organizmu
Napary ziołowe będą również skuteczną bronią w walce z nadmiarem wody – to naturalna mikstura na nadmiar wody w organizmie. Z tego powodu zioła takie jak:
- pietruszka,
- mniszek lekarski,
- koper włoski,
- pokrzywa,
- czarny bez,
- herbaty ziołowe warto włączyć do swojej codziennej diety.
Jakie produkty zmniejszają retencję wody?
Istnieje wiele produktów zmniejszających retencję wody w organizmie. Są to między innymi wspomniane wyżej zioła. W usuwaniu nadmiaru wody świetnie sprawdzi się również herbata z pokrzywy. W sezonie warto zacząć zajadać się karczochami, które regulują pracę nerek.
Produkty bogate w błonnik także warto włączyć do diety, ponieważ ten składnik wiążę wodę i oczyszczając jelita pomaga oczyścić cały organizm.
Innymi ziołami, które zmniejszają retencję są:
- Mniszek lekarski;
- Krwawnik;
- Brzoza brodawkowata;
- Skrzyp;
- Czystek;
- Perz właściwy.
Zatrzymywanie wody w organizmie – jakie są przyczyny?
Przyczyny nadmiaru wody w organizmie mogą być bardzo różne. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet znajdujących się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Przyjmowanie niektórych leków także może być powodem zatrzymywania wody. Kolejnymi częstymi przyczynami są siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa dieta. Osoby cierpiące na choroby nerek również mogą mieć problem.
Zbilansowana dieta zawierająca świeże warzywa, wodę i zastosowanie zdrowego stylu życia będzie wartością inwestycją w swoje zdrowie, wygląd oraz samopoczucie. Nadmiar wody w organizmie jest niekorzystny, ponieważ niesie ze sobą negatywne skutki. Nawet temperatura na zewnątrz może mieć wpływ na jej poziom. Cieplejsze dni powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, które mogą przepuścić więcej wody do przestrzeni międzykomórkowych.
Długie przebywanie w jednej pozycji, zbyt mała ilość ruchu oraz spożywanie produktów bogatych w sól to także przyczyny nadmiaru wody w organizmie.
Może zainteresuje Cię także: Detoksykacja organizmu – jak oczyścić organizm?
Skutki zatrzymywania wody w organizmie
Magazynowanie wody w organizmie to wzrost masy ciała nie spowodowany przyrostem tkanki tłuszczowej. Nadmiar wody w organizmie powoduje również powstawanie obrzęków piersi u kobiet, obrzęki nóg, rąk oraz cellulit wodny.
Zatrzymanie wody – najczęstsze objawy:
- uczucie tak zwanych oraz zmęczonych ciężkich nóg;
- sztywność stawów podobna do tej jaką odczuwamy przebywając długo w jednej pozycji;
- obrzęki na twarzy, spuchnięte powieki oraz tzw. worki pod oczami;
- bóle głowy.
Może zainteresuje Cię także: Jak zbić wagę przed walką?
Jak szybko się pozbyć nadmiaru wody?
Jak pozbyć się wody z organizmu? Najprostszą metodą i jednocześnie najszybszą gdy jesteśmy w pełni zdrowi jest picie jej większych ilości. Jest to metoda, którą stosują zawodnicy robiący wagę za pomocą odwodnienia. Spożywanie około 3 litry wody dziennie będzie już skutecznym narzędziem w walce z nadmiarem tego płynu. W upalne dni warto zwiększyć podaż wody nawet do 4 litrów.
Sprawdź również: Woda podskórna – jak się jej pozbyć? 5 skutecznych wskazówek
Nim zaczniemy stosować suplementy czy leki służące pozbyciu się wody z organizmu w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu, dietę oraz sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Kiedy to zawiedzie warto udać się do lekarza zdiagnozować przyczynę.
Może zainteresuje Cię także: Czy zielona herbata usuwa wodę z organizmu?
Podobne artykuły:
- Ile czasu schodzi woda z organizmu?
- Jak pozbyć się wody z brzucha? 9 sposobów na eliminację nadmiaru wody
- Woda podskórna — jak się jej pozbyć? 5 skutecznych wskazówek
- Retencja wody — co to jest i czym skutkuje?
- Nadmiar wody w organizmie – 8 topowych sposobów na zatrzymywanie wody