Czy zdrowe odżywianie oznacza rezygnację z wszystkich potraw i produktów, które kochasz? Czy pizza ma szansę znaleźć się w jakiejś diecie? Z jednej strony – to głównie zdrowe składniki i tradycyjne śródziemnomorskie receptury. Z drugiej – to jeden z najczęstszych dietetycznych wyrzutów sumienia. Ile kalorii ma pizza? Jakie wartości odżywcze może zawierać kawałek drożdżowego placka z szynką parmeńską i dodatkiem sosu pomidorowego? Oto pizza – bohaterka dzisiejszego artykułu.
Ile kalorii ma kawałek pizzy?
Kaloryczność i wartość odżywcza pizzy mogą się znacznie różnić w zależności od ilości dodatków, metody przygotowania, rodzaju i grubości ciasta oraz wielkości kawałka pizzy.
Ile waży pizza? Standardowy kawałek zwykłej pizzy serowej (pizza 30 cm kcal) z typowej sieci pizzerii typu fast-food ma około 107 g i 285 kcal. Bardzo mały kawałek (1/8 całej pizzy lub 80 gramów) pizzy z serem dostarczy około 200 kalorii. Brzmi niegroźnie, ale niestety tak niewinnie nie jest.
Pizza Margherita z sosem pomidorowym i bez innych dodatków może zawierać tylko 170 kalorii w małej porcji. Niestety – typowy kawałek pizzy z serem z wielu popularnych sieci pizzerii prawdopodobnie dostarczy co najmniej 360 kalorii. Co więcej, domowa pizza kcal ma porównywalnie co ta z sieciówek. Im więcej sera i innych wysokokalorycznych dodatków, tym bardziej kaloryczność wzrasta.
Należy pamiętać, że kaloryczność pizzy może się również różnić w zależności od tego, gdzie jest wytwarzana i podawana (nawet jeśli jest to pizza neapolitańska). Naturalną domową pizzę i tę podawaną w dobrych restauracjach różni od mrożonki odgrzewanej w fast-foodach, czy pakowanej i sprzedawanej w sklepie spożywczym niemal wszystko.
Sprawdź także: Co jeść na redukcji?
Ile kalorii ma kawałek pizzy margherita?
Składniki pizzy Margherita zazwyczaj obejmują:
- oliwę z oliwek,
- ser mozzarella,
- pomidory,
- bazylię.
Brzmi dobrze i z pewnością może zadowolić Twoje kubki smakowe, jednak może nie być zbyt przyjazne danie dla Twojej diety. Jeden kawałek 100 g to 275 kalorii, a kawałek określany jako 1 porcja (150 g) to aż 412 kcal.
Sprawdź także: Pizza z patelni – fit przepis na pizzę bez drożdży
Ile kalorii ma jeden kawałek pizzy?
Przeciętny kawałek średniej wielkości pizzy zawiera od 280 do nawet 420 kalorii. Ta rozbieżność wynika z kilku rzeczy:
- rodzaju i grubości ciasta (spód pizzy na grubym cieście może mieć nawet 100 kalorii więcej niż tej na cienkim cieście!),
- ilości i rodzaju użytego sera (typowym jest parmezan),
- użytych dodatków (kiełbasa pepperoni, boczek, czy świeże warzywa).
Nie bez znaczenia jest to, co nakładamy na wierzch: sos pomidorowy czy sos na bazie majonezu.
- Najmniej kaloryczna jest pizza wegetariańska (282 kcal).
- Pizza hawajska to już 309 kalorii, pizza serowa to 360 kalorii,
- 360kcal dostarcza 100g pizzy sycylijskiej,
- Pizza pepperoni to aż 423 kalorie.
Wszystkie wartości podane dla 1 kawałka pizzy. Pamiętaj, że jeśli do pizzy wybierzesz alkohol, to kaloryczność gwałtownie wzrośnie!
Sprawdź: Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?
3 kawałki pizzy – kalorie
Zazwyczaj 3 kawałki pizzy to połowa pizzy, czyli tyle ile średnio zjadamy, gdy mamy okazję spędzić czas w pizzerii, czy gdy odwiedzą nas znajomi. 3 kawałki pizzy to w zależności od rodzaju pizzy od 850 kcal (pizza wege) do nawet 1200 kcal (pizza typu pepperoni).
4 kawałki pizzy – kalorie
4 kawałki pizzy to średnio od 560 kcal do 1700 kcal. Wbrew pozorom taką ilość wcale nie trudno pochłonąć, ponieważ powszechnie dostępną pizzę najczęściej zamawia się, jako ciepłe danie na wszelkiego rodzaju imprezach towarzyskich.
Ile waży kawałek pizzy?
Przeciętny kawałek pizzy waży 150 gramów. Oczywiście wartość ta jest orientacyjna i zależy od wielkości, grubości ciasta i ilości dodatków oraz sposobu podzielenia pizzy.
Sprawdź: Niezdrowe jedzenie – jak wpływa na masę mięśniową?
Wartość odżywcza pizzy
To bardzo smaczne danie, ale zwykle zawiera dużo tłuszczu, rafinowanych węglowodanów i kalorii. Większość najpopularniejszych jej odmian jest serwowana z sosem pomidorowym, dużą ilością sera i przetworzonego mięsa.
Chociaż jest uznawana za typowy fast-food, pizza wcale nie musi być złym posiłkiem. Dobrze przygotowana, bez nadmiaru sosów i dodatków, może mieć sporo wartości odżywczych.
- Używanie mąki pełnoziarnistej zamiast białej, zwiększa ilość węglowodanów złożonych.
- Zwiększyć można również gęstość składników odżywczych. To, co zostaje umieszczone na wierzchu pizzy, ma największy wpływ na wartość odżywczą kawałka, który jesz.
- Wysokokaloryczne dodatki obejmują ser, tłustą kiełbasę, sos alfredo (biały) i salami.
- Pizze z dużą ilością warzyw mają zwykle mniejszą kaloryczność.
Czytaj więcej: 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal
Od wapnia w serze po różne przeciwutleniacze w sosie pomidorowym, w tym beta-karoten, witaminę C i likopen, pizza może mieć pewne korzyści odżywcze. Aby uzyskać ich więcej, przygotuj ją samodzielnie używając mąki pełnoziarnistej i skup się na dodatkach warzywnych, takich jak posiekane brokuły, szpinak, cukinia lub karczochy.
Jeśli zjesz tak przygotowaną pizzę od czasu do czasu, nie będziesz cierpieć z powodu wyrzutów sumienia.
Sprawdź: Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego krok po kroku
Artykuł został oryginalnie opublikowany 04.10.2021r. i zaktualizowany 07.11.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą oraz danymi i opiniami klientów.
Podobne artykuły:
- Pizza z patelni – fit przepis na pizzę bez drożdży
- Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?
- Ile kalorii ma chleb? Czy można jeść pieczywo na diecie?
- Ile kalorii ma arbuz?
- Wigilijne potrawy – ile kalorii zjadamy w święta?
- 20 najlepszych rodzajów mięsa
- Ile białka ma kurczak, indyk, wieprzowina? Zawartość białka w mięsie
- Ile kalorii ma dynia? Wartość odżywcza i właściwości dyni