Nadmiar wody w organizmie powoduje obrzęki nóg, opuchliznę twarzy oraz dłoni, wzrost masy ciała. Przyczyny nadmiaru wody mogą być różne. U kobiet jest to ściśle skorelowane z fazami cyklu miesiączkowego. Jednak w innych przypadkach może to świadczyć o złym trybie życia. Pytanie brzmi ile czasu potrzeba aby pozbyć się wody z organizmu, jakie są przyczyny jej nadmiaru oraz jak sobie z nimi poradzić.
Nadmiarem wody w tkankach podskórnych warto zacząć przejmować się od początku i pomyśleć jakie mogą być jego przyczyny. Często są one banalne i wystarczy niewielka zmiana sposobu żywienia, jednak zdarza się iż problem ten świadczy o dużo poważniejszych schorzeniach. Z tego względu nie należy bagatelizować problemu.
Jak szybko schodzi woda z organizmu?
Woda ze zdrowego organizmu schodzi bardzo szybko. W trakcie dnia tracimy jej mnóstwo po przez pocenie się oraz wydalanie. Wystarczy spojrzeć na wagę przed snem oraz po obudzeniu się. Jesteśmy wtedy średnio 2-3 kilogramy lżejsi.
Oznacza to, że problem z nadmiarem wody nie będzie z nami długo, jeśli znajdziemy jego przyczynę i ją wyeliminujemy. Tych przyczyn może być kilka i warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia, sposobowi żywienia oraz poziomowi stresu.
Zawodnicy sportów walki oraz sportów sylwetkowych, dla których waga jest kluczowa potrafią odwodnić się tracą kilka kilogramów w trakcie zaledwie jednego dnia. Nie jest to oczywiście zbyt zdrowe dla osoby amatorsko uprawiającej sport, ani tym bardziej trwałe. Zawodnicy mają uzyskać określoną wagę tylko podczas ważenia. Nam zależy na utrzymaniu efektu i z tego względu powinniśmy uzbroić się w większą cierpliwość.
Sprawdź także: Jak pozbyć się wody z organizmu przez noc?
Przyczyny nadmiernego gromadzenia wody
- Najczęstszą przyczyną zatrzymania wody w organizmie jest zbyt niskie spożycie płynów w ciągu dnia. Przeciętnie zaleca się aby człowiek spożywał około 2 litrów wody na dobę. Jest to jednak wartość umowna. Aktywność fizyczna oraz pocenie się z nią związane zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wodę.
- Kolejną przyczyną mogą być choroby nerek. W tym przypadku będziemy mogli zauważyć, że coś się dzieje, ponieważ mocz zmieni kolor oraz zapach. Mogą również pojawić się problemy z jego oddawaniem oraz dyskomfort w trakcie.
- Wielu ludzi ma problem w postaci zatrzymywania wody na skutek złej diety. Spożywają dużo soli nie zdając sobie z tego sprawy. Przekąski takie jak solone orzeszki ziemne, wysoko przetworzona żywność, paluszki, chipsy oraz reszta słonych przekąsek dostarcza nam nadmiar soli. W efekcie następuje zatrzymanie wody w organizmie.
- Kolejną zmorą naszych czasów jest siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Z tego powodu mogą występować obrzęki kończyn, spuchnięte kostki i częste wahania wagi.
Sprawdź: Kalkulator zapotrzebowania na wodę
Warto wspomnieć także, że nadmiar alkoholu oraz używki mogą przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie. Alkohol przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i ułatwienia wodzie przenikania do tkanek. Ostatnią istotną przyczyną mogą być zmiany hormonalne. U kobiet następują one w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. U mężczyzn mogą być objawem problemów zdrowotnych. Na stan hormonów wpływ ma również niewłaściwa dieta oraz brak ruchu i długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.
Objawy zatrzymania wody
Najczęstszymi objawami zatrzymania wody są:
- uczucie ciężkich nóg;
- sztywność stawów;
- spuchnięte powieki, oraz tzw. worki pod oczami;
- bóle głowy, rozkojarzenie i drażliwość;
- cellulit wodny.
Zatrzymanie wody w organizmie wiąże się także ze wzrostem masy ciała. Jest to dosyć frustrujące dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Pojawia się również zmęczenie oraz osłabienie.
Czytaj więcej: Retencja wody – co to jest i czym skutkuje?
Skuteczne sposoby na eliminację nadmiaru wody
Najskuteczniejszymi metodami na retencję wody są:
- ograniczenie soli, czyli powiedzenie do widzenia słone przekąski;
- większe spożycie produktów bogatych w błonnik. Błonnik usprawnia procesy trawienne i pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii;
- picie wody, ponieważ jej spożycie nasili cyrkulacje i poprawi gospodarkę wodną;
- zwiększenie poziomu ruchu i aktywności fizycznej
Zobacz: Woda podskórna – jak się jej pozbyć? 5 skutecznych wskazówek
Produkty nasilające zatrzymywanie wody
Wszelkiego rodzaju wysoko przetworzona żywność będzie tutaj na pierwszym miejscu. Jest ona bogata w sól oraz liczne ulepszacze smaku, które również nasilają zatrzymywanie wody.
Niestety, ale z diety należy wykluczyć takie produkty jak:
- solone śledzie;
- wędzona makrela;
- oliwki;
- kiełbasy oraz kabanosy;
- sery typu feta;
- dania gotowe;
- fast foody.
Suplementy diety na nadmiar wody w organizmie
Na rynku istnieje wiele suplementów, które pomagają pozbyć się wody z organizmu. Wiele z nich opartych jest o zioła. Na początek poleca się spożywanie naparu z pokrzywy, jedzenie produktów takich jak szparagi oraz ograniczenie soli.
Za magazynowanie wody odpowiadają także węglowodany, których ograniczenie będzie dobrym pomysłem w celu pozbycia się nadmiaru wody. Istotne jest również uzupełnienie składników odżywczych. Mogą w tym celu być konieczne preparaty witaminowe.
Szukając suplementów, które mogą pomóc z problemem gromadzenia nadmiaru wody warto przyjrzeć się tym opartym o ekstrakty roślinne.
Hydrominum na usuwanie nadmiaru wody
Hydrominum oparty jest o składniki ziołowe. Składa się z:
- z ekstraktów owoców opuncji figowej;
- wyciągu z korzenia mniszka lekarskiego;
- pokrzywy zwyczajnej;
- ekstraktu z zielonej herbaty;
- wyciągu z nasion winogron;
- ekstraktu z ziela nawłoci.
Dzięki takiemu składowi jest w pełni bezpieczny i bardzo skuteczny. Dodatkową wartością preparatu jest wysoka zawartość polifenoli, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.
Preparat występuje w formie tabletki z precyzyjnie odmierzoną dawką. Wystarczy przyjąć jedną tabletkę dziennie aby już po kilku dniach zauważyć różnicę. Pamiętaj o tym aby popić ją dużą ilością wody.
Podobne artykuły:
- Jak pozbyć się wody z organizmu przez noc?
- Jak pozbyć się wody z brzucha? 9 sposobów na eliminację nadmiaru wody
- Woda podskórna — jak się jej pozbyć? 5 skutecznych wskazówek
- Retencja wody — co to jest i czym skutkuje?
- Nadmiar wody w organizmie – 8 topowych sposobów na zatrzymywanie wody