Istnieje wiele przyczyn, których konsekwencją może być kompletny brak efektów naszej diety, bądź stagnacja podczas całkiem dobrze zapowiadającej się redukcji tkanki tłuszczowej. Jakich błędów należy unikać? W jaki sposób rozplanować odchudzanie by zakończyć je sukcesem i cieszyć się z długotrwałych efektów naszej pracy?
Najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania
1. Źle dobrana kaloryczność diety
Przejściu ”na dietę” zazwyczaj towarzyszy wyeliminowanie produktów wysokoprzetworzonych oraz zastąpienie ich możliwie najkorzystniejszymi, najlepiej wpływającymi na nasze zdrowie i na co liczymy – także formę.
- zbyt wysoka kaloryczność potraw – nawet najzdrowsza żywność jest źródłem mniejszej bądź większej ilości energii, która w nadmiarze odkładać się będzie dokładnie tak samo jak w momencie nadwyżki kalorycznej z pizzy czy czekolady – to, że zmieniliśmy spaghetti na kurczaka z ryżem i brokułami nie oznacza, że możemy jeść go bez limitu
- zbyt niska kaloryczność potraw – deficyt kaloryczny podczas redukcji jest absolutnie kluczowy i to nie podlega dyskusji, wyznaczmy jednak takie jego ramy, które pozwolą nasz organizm odżywić, maksymalnie nasycić i dać satysfakcję oraz zwykłą przyjemność z jedzenia, a cały czas jednocześnie pozwolą gubić kilogramy
2. Więcej nagród niż efektów
Tym razem dwa słowa do miłośników tzw. ”cheat meal”. Zdarzają się przypadki, gdy ktoś po całym dniu heroicznego utrzymania planu swej diety postanawia nagrodzić swe cierpienie kolacją, której kaloryczność zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne na cały kolejny dzień.
Inni wytrzymują do weekendu i szczęśliwi po utracie kilograma bądź dwóch rozpoczynają piątkowym wyjściem na burgera, a kończą rosołem, schabowym i szarlotką u rodziców w niedzielę. Dlaczego nie chudnę? Średnia tygodniowa kaloryczność z poziomu 2200 kcal dochodzi do trzech tysięcy, a w poniedziałek budzimy się spuchnięci. Zamiast ”-2kg” po tygodniu diety mamy ”+3kg” oraz solidną porcję stresu, wyrzutów sumienia i demotywacji.
Małe grzeszki podczas odchudzania są czymś co dotyka niemal każdego. Ważne jednak, by popełniać je z pełną kontrolą, a nawet wliczyć w bilans kaloryczny, co pozwoli na dalszą utratę wagi zgodnie z planem.
3. Nieprawidłowo dobrana suplementacja
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że reduktory tłuszczu mają różne działanie. Wyróżniamy takie, które:
- stymulują spalanie tkanki tłuszczowej podnosząc temperaturę ciała
- podkręcają metabolizm
- hamują apetyt
- blokują przyswajanie węglowodanów i tłuszczów
- wspomagają eliminację wody podskórnej (działają diuretycznie)
- chronią przed efektem jo-jo
- nasilają metabolizm kwasów tłuszczowych
- dodają energii, witalności, zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia
Dlatego tak ważna jest optymalna suplementacja, dopasowana w pełni do Twoich potrzeb. Potrzeb, które są szczególnie ważne w okresie redukcji. Właśnie te potrzeby uwzględnia najnowszy spalacz tłuszczu Redin! To prawdziwa kompleksowość pochodząca z 20 składników aktywnych! A to wszystko uzupełnione indywidualną opieką dietetyka, którą otrzymasz na 50 dni!
Spalacz tłuszczu Redin wspierający redukcję tkanki tłuszczowej i optymalizację masy ciała znajdziesz w sklepie budujmase.pl 🛒
Poznaj: Ranking najlepszych spalaczy tłuszczu
4. Brak konsekwencji
Organizm ludzki to maszyna niezwykle skomplikowana. Po drastycznej zmianie sposobu żywienia zwykle potrzebuje trochę czasu, by zaadaptować się do nowych warunków i wybrać najbardziej optymalne źródło czerpania energii do życia i przeprowadzania wszelkich niezbędnych procesów jakie w nim zachodzą.
Niestety, nasz brak cierpliwości bardzo często zupełnie nie daje szans na zobaczenie choć pierwszych efektów nowego jadłospisu. Po krótkim czasie słowami ”ta dieta nie działa” wprowadzane zostają kolejne zmiany.
I tak po tygodniu diety z minimalną ilością tłuszczu przechodzimy na ketozę, z ketozy na intermittent fasting, a co po niektórzy w międzyczasie ocierają się o wymyślne diety ”kapuściane” i inne tego typu. Organizm rozchwiany, a efektów brak.
Nie spieszmy się. Pozwólmy by ciało przestawiło się i zapoznało z nowym planem żywienia. Jeśli jest on właściwie skomponowany z pewnością da wymarzone rezultaty.
Pamiętajmy także, by nie poddawać się kiedy podczas naszej redukcji pojawi się tydzień bądź dwa przestoju w efektach. Jest to sytuacja zupełnie naturalna i wywołana może być różnego rodzaju czynnikami niekoniecznie związanymi z dietą bądź aktywnością.
5. Brak progresji w aktywności fizycznej
Do postępów w redukcji tkanki tłuszczowej podobnie jak podczas budowania mięśni niezbędne jest wprowadzanie coraz silniejszych bodźców – progresji treningowych.
W treningu cardio:
- stopniowe przedłużanie sesji
- zwiększanie ich intensywności
- wprowadzenie dodatkowych jednostek aerobowych.
Trenując siłowo:
- dokładanie obciążeń
- skracanie przerw pomiędzy seriami
- wprowadzanie coraz bardziej wymagających metod treningowych i ćwiczeń – wszystko to zależne jest od poziomu zaawansowania ćwiczącego.
Z tego też względu proces redukcji należy dość dokładnie rozplanować. Jeśli już w pierwszych tygodniach narzucimy naszemu organizmowi zbyt duże tempo, to jak podniesiemy poprzeczkę w momencie stagnacji?
To tylko jedne z wielu błędów, jakie popełniamy w czasie redukcji. Dlaczego nie chudnę? Przyczyn może być wiele. Sam proces odchudzania wymaga stworzenia naprawdę dobrego planu, a przede wszystkim – solidnej motywacji i konsekwencji.
Czytaj więcej: 7 najczęstszych błędów na redukcji
Podobne artykuły:
- Spalacze tłuszczu – czy warto je stosować?
- Jak nie stracić mięśni na redukcji?
- Zmęczenie, gorszy nastrój, brak energii – jak pokonać negatywne skutki redukcji?
- Suplementy na odchudzanie – które wybierać dla lepszych efektów?
- Po jakim czasie widać efekty odchudzania? Poznaj etapy redukcji