WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dieta białkowa – 5 negatywnych skutków diety proteinowej

Dieta białkowa - 5 negatywnych skutków diety proteinowejDiety proteinowe są powszechnie znane z tego, że dają szybkie rezultaty, jako diety odchudzające. Należą do nich: metoda Atkinsa Dukana, a także South Beach znana powszechnie pod nazwą diety plaż południowych. W pierwszych etapach zaleca się tu radykalne wyeliminowanie węglowodanów na rzecz chudego białka i zdrowych tłuszczy. Niestety wraz z szybkim spadkiem wagi wzrasta ryzyko problemów zdrowotnych. Przedstawiamy 5 negatywnych skutków stosowania diety białkowej.

1) Ryzyko wystąpienia osteoporozy

Badania wykazały, że u kobiet spożywających dużą ilość białka pochodzącego z mięsa, obserwowany jest spadek gęstości kości w stosunku do kobiet, które stosują zbilansowaną dietę dostarczając białka różnego pochodzenia. Spożywanie dużej ilości nabiału takiego jak: sery, jogurty, mleko, powodują, że z kości uwalniany jest wapń niezbędny do właściwego przetwarzania dostarczonego w tej postaci białka. Ponieważ wapń jest składnikiem niezbędnym do tworzenia kości o prawidłowej strukturze to w wyniku jego uwolnienia dochodzi do ich rozrzedzenia, czego skutkiem może być osteoporoza i wzrost łamliwości dotykające głównie osób po 60 roku życia.

2) Obciążone nerki

Nerki
Nerki

Nerki odpowiedzialne są za filtrowanie i wydalanie produktów ubocznych metabolizmu. Wyższe spożycie nabiału będących źródłem białka oznacza dla organizmu większą zawartość produktów ubocznych zawierających azot. Ponieważ nadmiar azotu jest wydalany z moczem, zmusza to nerki do intensywniejszej pracy, a u osób z niewydolnością nerek w tej sytuacji zostają one dodatkowo obciążone. Może to doprowadzić do pogorszenia się stanu, tym bardziej, że u osób chorych często obserwuje się skutki uboczne. Zwiększona jest filtracja w kanalikach nerkowych, co nasila wydalanie wody i stwarza ryzyko odwodnienia, dlatego zalecane jest dostarczanie dużej ilości płynów, by możliwie odciążyć nerki.

3) Ryzyko rozwoju nowotworu

Dieta wysokobiałkowa ma wpływ na skład krwi. Poza wzrostem ilości produktów przemiany związków azotowych podnosi się również poziom IGF-1, czyli czynnika wzrostu, który jest uważany za impuls inicjujący proliferację komórek nowotworowych. Złożone są one między innymi z białka i krzemu, toteż dostarczając duże jego ilości komórki mają zapewniony element strukturalny niezbędny do dalszego wzrostu i w ten sposób przyczynia się do rozwoju nowotworu.

4) Uszkodzenie organów

Organizm potrzebuje węglowodanów do wytworzenia odpowiedniej ilości energii. Dopomina się jej głównie mózg, który jedynie z glukozy może czerpać energię do prawidłowego funkcjonowania. Wobec braku węglowodanów zostaje zmuszony do spalania innych źródeł energii w celu wytworzenia „paliwa”. Korzysta wówczas z tłuszczy i białek dostarczonych w diecie wysokobiałkowej w nadmiarze. Jednym z produktów pośrednich w trakcie przetwarzania tłuszczy są ciała ketonowe mogące być niestety magazynowane w organizmie. W warunkach, gdy osiągają one poziom toksyczny stan osoby przypomina stan cukrzyka w hipoglikemii. Jest to sytuacja, która pozostawiona bez interwencji lekarza stanowi zagrożenie dla życia ludzkiego. Nawet, jeśli poziom ciał ketonowych nie osiąga poziomu krytycznego, mogą one pogarszać funkcjonowanie organów takich jak: serce, wątroba i nerki prowadząc do ich uszkodzenia.

5) Ryzyko niedoborów składników odżywczych

Owoce i warzywa
Owoce i warzywa

Jednym z głównych zagrożeń wynikających z diet białkowych jest to że może ona prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Ponieważ owoce i warzywa są niezbędne w dobrze zbilansowanej diecie to ich eliminacja w niektórych, bardziej restrykcyjnych postaciach diet wysokobiałkowych uniemożliwia dostarczanie witamin i minerałów niezbędnych ciału do zachowania zdrowia. Ponadto wykluczenie z diety produktów węglowodanowych obniża do minimum ilość dostarczanego błonnika – jest on niezbędny bakteriom jelitowym do syntezy witamin z grupy B, a także utrudnia prawidłowe przesuwanie się treści pokarmowej przez przewód pokarmowy, co skutkuje częstymi zaparciami. Na dłuższą metę może być przez to przyczyną wzrostu ryzyka niedoborów składników odżywczych.

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. Ja to mam problem w ogarnieciem odpowiedniej ilości białka do diety, a co dopiero tylko na nim samym jechać… Chyba, że WPC, bo czekoladowe to ja mogę pić cały czas 😀 Teraz od DNA supps zakupiłem, polecam, pyszne jest 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *