WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dieta antyinflacyjna – tania dieta na tydzień

dieta antyinflacyjna - tania dieta

Ceny żywności ciągle rosną, a wydatki na zakupach spożywczych z dnia na dzień okazują się większym obciążeniem dla portfela. Coraz częściej zastanawiamy się, czy możliwe jest zdrowe i jednocześnie oszczędne odżywianie. Każde wyjście do sklepu to prawdziwe wyzwanie, dlatego większość z nas szuka sposobu na oszczędności. Na szczęście istnieje sposób na poradzenie sobie z tym problemem i jest nim dieta antyinflacyjna. Sprawdź, co możesz zrobić, aby wcielić w życie praktyczne i ekonomiczne rady, dzięki którym możliwe jest zaplanowanie zdrowych posiłków na cały tydzień, bez przeciążania Twojego budżetu.

Czym jest kuchnia antyinflacyjna?

Kuchnia antyinflacyjna, zwana również kuchnią oszczędną, to podejście do gotowania i planowania posiłków, które ma na celu zminimalizowanie kosztów wyżywienia i dostosowanie się do okresów wysokiej inflacji lub trudności finansowych. Jest to strategia, która opiera się na wybieraniu tanich, ale równocześnie wartościowych składników, unikaniu marnowania jedzenia (tzw. podejście no waste) oraz wykorzystywaniu pełnego potencjału żywności.

Brzmi jak wyzwanie? Nic z tych rzeczy. Zarówno lista zakupów, jak i sposób przygotowania posiłków z dietą antyinflacyjną nie przysporzą Ci szczególnych trudności. Proste posiłki, łatwo dostępne produkty i bogactwo składników odżywczych – tak może wyglądać oszczędna dieta.

Czytaj więcej: Jak nie marnować jedzenia? Wprowadź FIFO

Zdrowe i tanie odżywianie

Zdrowe i tanie odżywianie jest możliwe, a dobra jakość żywności nie musi wcale oznaczać obciążenia dla portfela. Zdarza się, że popularne i drogie produkty nie są najlepszym wyborem dla zdrowia ze względu na dużą zawartość sztucznych składników i polepszaczy smaku i zapachu. Z kolei gotowe dania, cenione za to, że oszczędzają nam czas, często są pozbawione wartości odżywczej, za to są bogate w kalorie.

plan dietetyczny

Warto zwrócić uwagę na tańsze, ale niezwykle wartościowe produkty, takie jak pełnoziarniste kasze, fasola, soczewica, jajka, warzywa i owoce sezonowe. Unikanie przetworzonej żywności i przygotowywanie posiłków w domu nie tylko oszczędza pieniądze, ale również pozwoli Ci kontrolować składniki i unikać sztucznych dodatków czy nadmiaru soli i cukru.

Połączenie ekonomicznego myślenia z wiedzą o wartości odżywczej pokarmów daje możliwość cieszenia się zdrowym i smacznym jedzeniem, które będzie korzystnie wpływać na Twoje samopoczucie i zdrowie.

Jak zrobić tani obiad?

Przygotowanie taniego obiadu może być proste, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych trików kulinarnych. Jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów jest gotowanie potraw jednogarnkowych, które łączą różnorodne składniki. Dzięki temu łatwo możesz zaoszczędzić pieniądze i zapewnić sobie smaczny i pożywny obiad. Sałatki makaronowe, zupy jarzynowe czy dania jajeczne to inne przykłady dań, które warto umieścić w swoim jadłospisie. Zarówno makaron, jak i ryż świetnie łączą się z mięsem, czy produktami sezonowymi, które są zwykle tańsze i łatwiej dostępne.

Dodając przyprawy i zioła, możesz nadać każdej potrawie nowy smak, nawet jeśli często korzystasz z tych samych składników. Nie zapominaj również o wykorzystaniu resztek i odpadków kuchennych, np. gotując warzywa, otrzymujesz wywar, który może posłużyć jako aromatyczna baza dla pożywnej zupy czy sosu. Twórz proste, ale smaczne posiłki, uruchom kreatywność w kuchni i pozwól, aby Twoja dieta, mimo że niedroga, była wartościowa.

Sprawdź: Ryż z brokułami – 5 pomysłów na brokuły w diecie

Tania dieta antyinflacyjna

Jeśli chcesz jeść oszczędnie, przestaw się na gotowanie w domu. Unikaj gotowych dań i fast foodów, które są często droższe niż domowe jedzenie, a na pewno mniej zdrowe. Gotując samodzielnie, masz kontrolę nad jakością i składem potraw. Unikaj drogich i wyszukanych składników na rzecz prostych, powszechnie znanych, ale wartościowych produktów, takich jak kasze, warzywa, jajka, nabiał czy rośliny strączkowe.

Wiele pysznych potraw możesz wyczarować z produktów dostępnych w każdym sklepie spożywczym, a są to makaron, przecier pomidorowy, pieczarki. Wyjątkowego smaku Twoim daniom obiadowym nadadzą zioła, natka pietruszki, czosnek i cebula. Pełnowartościowe śniadania mogą zawierać nabiał, kasze lub płatki owsiane. Pysznym uzupełnieniem diety antyinflacyjnej są sezonowe warzywa i owoce.

Poniżej jest kilka propozycji na posiłki w ramach taniej diety. Ten przykładowy jadłospis na tydzień zawiera nabiał, pieczywo, warzywa, owoce, ziarna i mięso. Miej jednak na uwadze, że nie jest to gotowa zbilansowana dieta z wyliczeniem makroskładników, a jedynie zbiór propozycji posiłków.

Jeśli chcesz mieć plan posiłków dopasowany do Ciebie skorzystaj z pomocy dietetyka. Zbilansuje dietę dla Ciebie i przygotuje propozycję dań łatwych i prostych do przygotowania.

plany - rejestracja

Dzień 1

bezglutenowe płatki owsiane na kolację
  • śniadanie: naleśniki z jajek i banana
  • 2 śniadanie: muffinki z płatków owsianych z bananem
  • obiad: zapiekanka warzywna z kurczakiem
  • przekąska: połówki jabłek z granolą i miodem
  • kolacja: frittata z serem feta i czerwoną papryką
Płatki owsiane kupisz w sklepie Budujmase.pl

Dzień 2

6pak masło orzechowe
  • śniadanie: tost z masłem orzechowym, plasterkami banana i cynamonem
  • 2 śniadanie: jajecznica ze szpinakiem i fetą
  • obiad: papryki nadziewane ryżem i pieczarkami
  • przekąska: pieczone jabłka z miodem
  • kolacja: makaron z cukinii z sosem pomidorowym
Masło orzechowe kupisz w sklepie Budujmase.pl

Dzień 3

  • śniadanie: omlet z serem i natką pietruszki
  • 2 śniadanie: domowej roboty batoniki z granoli z żurawiną lub innymi owocami
  • obiad: ryż z warzywami i kurczakiem
  • przekąska: plastry banana przekładane masłem orzechowym i czekoladą
  • kolacja: zupa-krem z dyni

Dzień 4

  • śniadanie: owsianka z bananem i cynamonem
  • 2 śniadanie: domowa granola z bananem i miodem
  • obiad: makaron z sosem pieczarkowym
  • przekąska: muffinka z kubka z owocami sezonowymi
  • kolacja: gulasz z ciecierzycy

Dzień 5

  • śniadanie: smoothie z banana, masła orzechowego i szpinaku
  • 2 śniadanie: kanapka z jajkiem i szczypiorkiem
  • obiad: ryż po meksykańsku
  • przekąska: jogurt z owocami sezonowymi
  • kolacja: zapiekane ziemniaki z warzywami i ciecierzycą

Dzień 6

  • śniadanie: jajka na miękko z tostem i pomidorami
  • 2 śniadanie: sałatka z jajek, tuńczyka i pomidorów
  • obiad: spaghetti bolognese
  • przekąska: domowej roboty sorbet z arbuza i jogurtu
  • kolacja: smażony ryż z tofu i warzywami

Dzień 7

  • śniadanie: chleb wieloziarnisty z twarogiem i szczypiorkiem
  • 2 śniadanie: sadzone jajka z warzywami
  • obiad: placki ziemniaczane z sosem czosnkowym
  • przekąska: pieczona gruszka z cynamonem
  • kolacja: pomidorowa zupa-krem z bazylią
plan dietetyczny

Jak oszczędzać na diecie?

  1. Planowanie posiłków to podstawa. Przygotuj harmonogram na tydzień lub miesiąc, powtarzaj ulubione potrawy, aby wykorzystać resztki używanych składników, zrób listę zakupów i trzymaj się jej.
  2. Kupuj mrożone owoce i warzywa. Ich wartość odżywcza nie odbiega od świeżych, a zwykle są tańsze, ponieważ to produkty sezonowe. Mrożonki pozwalają ograniczać wyrzucanie żywności, ponieważ odmrażasz tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujesz.
  3. Kupuj w promocji jedzenie, które ma długie terminy ważności i jest łatwe w przechowywaniu.
  4. Wybieraj tanie a zdrowe produkty pełnoziarniste: makaron pełnoziarnisty, kuskus, komosa ryżowa, czy kasza gryczana są tanie i tak samo łatwe do ugotowania jak ryż, a Twoja dieta wzbogaci się o szerszą gamę witamin i minerałów.
  5. Kupuj mięso w większych ilościach i zamrażaj. Podziel dużą paczkę na porcje, które możesz w każdej chwili odmrozić.
  6. Przestaw się na tańsze źródła białka. Tanie i smaczne źródła białka obejmują jajka, ryby w puszkach, takie jak tuńczyk i sardynki. Polub rośliny strączkowe – nadają się do jednogarnkowych potraw oraz zapiekanek i zup, a przy tym są znacznie tańsze niż mięso.
  7. Kupuj produkty sezonowe i z nich komponuj swój jadłospis: zwykle są tańsze i świetnie smakują.
  8. Uprawiaj własne warzywa. Doniczka ze świeżymi ziołami na parapecie jest w dłuższej perspektywie znacznie tańsza niż kupowane suszone lub cięte odmiany.
  9. Nie sugeruj się nazwami wielkich marek, kupuj tańsze odpowiedniki, które niejednokrotnie są lepsze od drogich, markowych, pakowanych w dużą ilość plastiku produktów.
  10. Korzystaj z obniżek cen. Niektóre sklepy spożywcze oferują promocje na mniej świeże warzywa lub owoce. Produkty te mogą być mniej ładne, ale nadal smakują wyśmienicie i mają wszystkie wartości odżywcze swoich „doskonałych” odpowiedników.
  11. Wykorzystuj resztki. Z resztek warzyw zrób zupę-krem, z owoców koktajle a niewykorzystane dania porcjuj i zamrażaj.

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *