Ma miętowy smak, pomaga się skoncentrować, łagodzi stres, zajmuje niewiele miejsca, więc możesz ją zabrać ze sobą wszędzie, a niektórzy twierdzą, że nawet jest pomocna w odchudzaniu. O czym mowa? To proste – o gumie do żucia. Chcesz schudnąć i szukasz wsparcia podczas redukcji tkanki tłuszczowej? Dziś podpowiadamy, czy żucie gumy naprawdę obniża apetyt.
Czy guma do żucia pomaga kontrolować apetyt?
Naukowcy z USA podczas spotkania Experimental Biology 2009 w Nowym Orleanie przyjrzeli się bliżej temu zagadnieniu. Ich badania wykazały, że kobiety i mężczyźni, którzy żują gumę, rzadziej sięgają po słodkie przekąski. Ponadto osoby, które poddały się analizie, dłużej utrzymywały zadowalający poziom energii i byli mniej senni.
Spożywanie słodyczy wiąże się z pobudzeniem organizmu, a później nagłym spadkiem siły. Żucie gumy sprawia, że zmieniasz swój smak po posiłku i łatwiej Ci ograniczyć apetyt, co prowadzi do spożywania mniejszej ilości kalorii w ciągu dnia, a w dłuższej perspektywie przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała.
Guma do żucia a spalanie kalorii
Guma bez cukru zawiera jedynie pięć kalorii, a żucie jej przez godzinę sprawia, że spalasz 11 kalorii. Oczywiście to bardzo mały wydatek energetyczny, ale wyniki mnożą się w skali tygodnia i miesiąca. Żując gumę przez 3 godziny na dobę, w ciągu tygodnia spalisz 231 kalorii, czyli odpowiednik kieliszka wódki. Dużo czy nie? Osądźcie sami.
Żucie gumy a mięśnie twarzy
Czy wiesz, że człowiek ma około 70 mięśni twarzy, które nadają jej kształt i umożliwiają wyrażanie emocji? Są zbudowane głównie z włókien ruchowych, a w niewielkim stopniu także czuciowych i przywspółczulnych.
Osoby aktywne fizycznie często pomijają te partie mięśniowe. Tymczasem gimnastyka twarzy to świetny sposób na poprawę wyglądu, zredukowanie drugiego podbródka i zachowanie pięknej cery bez zmarszczek. Na taki trening nie trzeba poświęcać dużo czasu, wystarczy kilka minut dziennie. Pomocne jest także żucie gumy.
Regularne żucie gumy angażuje mięśnie twarzy. Wzmacnia kości policzkowe, podbródek, a nawet może zwiększyć ich rozmiar, wpływając na wygląd twarzy. Długotrwałe żucie gumy z jednej strony przyczynia się do powstawania asymetrii szczęki i przeciążenia stawu.
Jak długo i często żuć gumę?
Specjaliści zalecają żucie gumy nie dłużej niż 10-25 minut maksymalnie 2 razy na dobę. Dlaczego? Okazuje się, że żucie gumy ma swoje zalety i wady – jeśli poświęcamy na tę czynność nadmierną ilość czasu.
Żucie gumy – korzyści
- zapobiega próchnicy
- pomaga zachować zdrowie zębów i jamy ustnej
- przywraca prawidłowe pH po jedzeniu
- zatrzymuje wzrost bakterii powodujących uszkodzenia szkliwa
- odświeża oddech
- zmniejsza napięcie nerwowe
- redukuje stres
- przyczynia się do rozrostu mięśni szczękowych
- poprawia koncentrację
Nadmierne żucie gumy – konsekwencje
- przyjmowanie zbyt dużych ilości cukru sprzyja powstawaniu próchnicy – większość gum zawiera słodziki
- napięciowe bóle głowy spowodowane nadmiernym spożyciem aspartamu
- przyjęcie innych szkodliwych substancji znajdujących się w gumach
- obciążenie stawo skroniowo-żuchwowego
- zwiększone wydzielanie śliny powoduje alkalizację środowiska jamy ustnej, co sprzyja rozwojowi bakterii
Czy guma do żucia pomaga w odchudzaniu?
Podczas redukcji często nadmiernie skupiamy się na liczeniu kalorii każdego posiłku. Na każdym kroku towarzyszy nam pośpiech. Jednocześnie zapominamy, jak ważne jest staranne przeżuwanie pokarmu. Żucie gumy pomaga wyrobić sobie nawyk powolnego spożywania posiłków, długiego gryzienia i przeżuwania pokarmu.
Żołądek napełnia się stopniowo i pośpiech podczas spożywania posiłku może przyczynić się do zjedzenia zbyt dużych ilości żywności. Trawienie rozpoczyna się w ustach – to tam działają pewne enzymy, które wspomagają rozdrabnianie pokarmu. Ponadto po skończeniu posiłku żucie gumy powoduje dodatkowy wydatek energetyczny.
Składniki gumy do żucia
Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych zwróć uwagę na skład gumy. Chociaż jej nie łykasz, zawarte substancje przenikają do twojego organizmu.
Do podstawowych składników gum do żucia należą:
- substancje słodzące – cukry lub bezcukrowe słodziki, takie jak ksylitol
- baza gumowa, która nadaje właściwości niezbędne do żucia
- syrop skrobiowy
- środki zmiękczające takie jak na przykład woski, oleje roślinne, parafina – mają utrzymać wilgoć i zapobiegać nadmiernemu twardnieniu gumy
- aromaty naturalne albo syntetyczne, które nadają pożądany smak
- substancje zapachowe
- konserwanty – zapewniające długą datę przydatności do spożycia
- wypełniacze, czyli talk i węglan wapnia, które nadają gumie teksturę
- substancje barwiące
Najzdrowsze i najbardziej skuteczne są gumy do żucia słodzone ksylitolem, hamującym wzrost bakterii powodujących uszkodzenia szkliwa i nieświeży oddech.
Guma – lepiej ją żuć czy rzucić?
Czy warto żuć gumę w celach odchudzających? Wybór należy do Ciebie. Każdy organizm jest inny. Jedni uważają, że ten produkt pomaga im ograniczyć ilość spożywanych posiłków, powoli gryźć i zmniejszyć miarę kalorii na dany dzień. Inni natomiast twierdzą, że po żuciu gumy stają się jeszcze bardziej głodni.
Dawniej stomatolodzy zalecali stosowanie gumy do żucia. Dziś proponują zwracać uwagę na składy, ponieważ gumy z cukrem mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Czy ten przysmak może sprawić, że osiągniesz lepsze rezultaty w odchudzaniu? Żuć czy rzucić?
Nie należy się łudzić, że żucie gumy, nawet pozbawionej substancji słodzących samo w sobie spowoduje, że waga będzie spadać. W przeciwnym razie niepotrzebne byłyby siłownie, kluby fitness i akcesoria treningowe. Ilość spalanych kalorii podczas żucia gumy jest bardzo mała. Jednak wiele osób przyznaje, że zmiana smaku pozwala im zapomnieć o chęci zjedzenia czegoś słodkiego.
Żucie gumy po posiłku pozwala odświeżyć oddech i zadbać o higienę jamy ustnej, gdy w pobliżu nie masz szczotki i pasty do zębów. Pamiętaj, o sprawdzaniu składu, unikaj substancji słodzących. Sprawdź, jak guma do żucia wpłynie na twoje odchudzanie.
Podobne artykuły:
- Gumy oporowe w treningu na siłowni
- Kapsaicyna na odchudzanie — opinie i wyniki badań
- Przyprawy i zioła wspomagające odchudzanie
- Spanish squat – przysiad hiszpański
- Owoce na odchudzanie
231 kcal to nie kieliszek wódki a 100g wódki, kieliszek ma ok 30-50 ml