Prawidłowe nawodnienie organizmu jest kluczowe do zachowania pełni sprawności zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Niestety wiele osób aktywnych fizycznie ma problem z piciem wody. Powszechnie panuje opinia, że powinno się wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie aby zapobiec odwodnieniu. Woda stanowi około 75% masy naszego ciała i odgrywa wiele istotnych funkcji. Umożliwia kontrolowanie temperatury ciała, odpowiada za transport składników odżywczych oraz usuwanie toksyn. Sprawdźmy zatem jakie napoje powinniśmy pić i w jakich ilościach.
Odwodnienie organizmu jest stanem bardzo niebezpiecznym, ponieważ już 1-2% może obniżyć naszą wydolność aż o 10%. W naszym ciele każda komórka potrzebuje wody do funkcjonowania. Jej brak może stanowić zagrożenie nie tylko zdrowia lecz również życia. Według dietetyków wraz z pożywieniem jesteśmy wstanie pokryć ok. 20% zapotrzebowania na wodę. Resztę muszą stanowić płyny. Warto również pamiętać, że mięśnie gromadzą więcej wody i im wyższą posiadamy masę mięśniową tym lepsze nawodnienie organizmu będziemy mogli odnotować. Sprawdźmy zatem czy faktycznie wśród najlepiej nawadniających napojów coś jest wstanie przebić wodę.
Czytaj również: Woda smakowa – czy jest zdrowa i czy można ją pić na diecie?
Co najlepiej nawadnia organizm?
Nawodnienie organizmu kojarzy się nam przede wszystkim z wodą. Na rynku dostępne są jednak również napoje izotoniczne, a świetnie sprawdzają się także soki owocowe. Warto pamiętać, że wodę czerpiemy także z takich produktów jak:
- owoce;
- warzywa;
- zupy;
- sosy;
- mięso.
Podstawą dbania o nawodnienie organizmu jest oczywiście picie wody. Mężczyźni powinni wypijać ok. 2,5l, z kolei kobiety 2l. Powszechnie stosuje się jednak uproszczenie mówiące o tym, że każdy człowiek powinien wypijać przynajmniej 2l płynów na dobę. Nie musi to być jednak wyłącznie woda. Należy pamiętać o wypitej kawie oraz herbacie. Również mleko stanowi napój nawadniający.
Napoje pomagające uzupełnić wodę w organizmie
Ranking najlepiej nawadniających napojów przedstawia się następująco:
- doustne preparaty nawadniające; takie jak elektrolity stosowane między innymi przy biegunkach;
- odtłuszczone mleko;
- mleko pełnotłuste;
- sok pomarańczowy wymieszany z wodą;
- zimna herbata z wodą;
- napoje izotoniczne;
- woda niegazowana;
- woda lekko gazowana.
Czy woda najlepiej nawadnia organizm?
Z powyższego rankingu łatwo można wywnioskować, że woda wcale nie nawadnia najlepiej. Robi to jednak wystarczająco dobrze, ponieważ nasz gatunek przeżył dzięki niej tysiące lat. Oznacza to, że pozwala ona skutecznie nawodnić organizm i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W upalne dni zawsze dobrze jest mieć ze sobą butelkę wody. Należy również uzupełnić płyny po intensywnym wysiłku fizycznym, ponieważ w jego trakcie możemy utracić nawet 3-5% wody.
Woda gazowana a niegazowana
Okazuje się, że woda niegazowana nawadnia lepiej, lecz różnice nie są znaczące. Jeżeli lubisz bąbelki, śmiało sięgaj po wodę gazowaną. Nie jest ona szkodliwa, lecz nie zaleca się podawać jej dzieciom ze względu na fakt, iż nadmiar gazu może wywołać u nich problemy żołądkowe. Podobnie osoby cierpiące na problemy trawienne powinny wybierać wodę niegazowaną.
Jak najlepiej nawadniać organizm?
Najrozsądniejszym podejściem gwarantującym nawodnienie organizmu jest popijanie płynów przez cały dzień. Warto wyrobić w sobie nawyk sięgania po szklankę wody. Wiele osób wykazuje jednak większe pragnienie we wcześniejszych godzinach, niż wieczorem. Może to być spowodowane między innymi naszym rytmem okołodobowym.
Osoby aktywne powinny uzupełniać również płyny zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu wysiłku fizycznego. Żaden sportowiec nie chce doświadczyć skutków ubocznych odwodnienia w trakcie zawodów. Mogą one odbijać się również na naszych zdolnościach umysłowych.
Jak pić wodę, gdy nie przepadamy za jej smakiem?
Lepiej niż woda nawadniają organizm różnego rodzaju napoje. Woda jest jednak przede wszystkim bezkaloryczna i zdrowa. Osoby, które nie lubią jej smaku mogą dodawać do niej cytryny, bądź soku owocowego. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie domowego izotoniku, w którego skład wchodzą miód, sól oraz właśnie świeżo wyciskany sok z cytryny lub limonki.
Czytaj: Woda z cytryną na czczo – czy picie wody z cytryną jest zdrowe?
Ile wody dziennie powinniśmy pić?
Dobrym przelicznikiem ile powinno się wypijać wody jest pomnożenie wartości 0,04l przez masę naszego ciała. Prawda jest jednak taka, że nie ma żadnych konkretnych wartości, które były by optymalne. Ilość wody jaką powinniśmy wypijać uzależniona jest od tego jaki prowadzimy tryb życia, pogody i termogenezy organizmu, a także masy naszego ciała i jego składu.
Warto słuchać swojego organizmu i nauczyć się odróżniać pragnienie od głodu co dla wielu osób jest problematyczne.
Sprawdź koniecznie: Kalkulator zapotrzebowania na wodę
Dlaczego warto nawadniać organizm?
Prawidłowe nawodnienie organizmu gwarantuje wchłanianie się składników odżywczych w przewodzie pokarmowym oraz ich transport do komórek ciała. Woda odpowiada także za termoregulację i usuwanie toksyn z organizmu. Większość z nich jest wydalana wraz z moczem oraz potem.
Właściwe nawodnienie organizmu jest również niezbędne do utrzymania wszystkich funkcji poznawczych. Wraz z płynami dostarczamy elektrolitów takich jak potas czy magnez, a także minerały i witaminy. Bez nich nie będziemy wstanie utrzymać prawidłowego przewodnictwa nerwowego i zaczniemy odczuwać zmęczenie i znużenie.
Podobne artykuły:
- Co pić podczas treningu na siłowni?
- Izotoniki – czym są napoje izotoniczne
- Ile pić wody żeby schudnąć?
- Objawy odwodnienia – jak rozpoznać odwodnienie organizmu?
- Nawodnienie w sportach walki – jak jest ważne?