Odchudzanie zwykle łączy się z wyrzeczeniami i wyrzuceniem z jadłospisu ulubionych produktów wysokokalorycznych lub wysokowęglowodanowych. Taka dieta może stać się nużąca, a stąd krótka droga do jej porzucenia. Dlatego właśnie pojawiła się koncepcja cheat na redukcji. „Cheat meal” (najczęściej tłumaczony jako „oszukany posiłek”) jest uważany za sposób na odświeżenie motywacji: zamiast męczyć się i zaprzeczać istnieniu upragnionych produktów, lepiej pozwolić sobie na sprawiający radość posiłek na redukcji. Czy okazjonalny cheat meal może pomóc w osiągnięciu celów odchudzania?
Jak prawidłowo robić cheat meal na redukcji?
Cheat meal to podejście do jedzenia polegające na przestrzeganiu czystej diety przez 90% czasu i pozwolenie sobie na odskocznię od diety przy 10% posiłków. Niektórzy zwolennicy tej koncepcji są zdania, że cheat na redukcji można stosować nawet w proporcjach 80:20 lub oddawać się uciechom podniebienia przez cały dzień (tzw. cheat day). Wielu ludzi niesłusznie uważa, że cheat meal to okazja do objadania się niezbyt zdrowym jedzeniem.
Prawda jak zwykle leży pośrodku. Jeśli reszta planu diety jest realizowana, nie ma nic złego w luzowaniu raz w tygodniu. Taka zmiana może pomóc w uniknięciu plateau w diecie (momentu, kiedy wyniki redukcji zatrzymują się w miejscu). Zdrowe podejście do cheat meals pozbawia Cię wyrzutów sumienia i sprawia, że smaczny posiłek na redukcji utrzymuje przy zdrowych zmysłach.
Czytaj więcej: 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal
Świadomy cheat na redukcji powinien rządzić się następującymi zasadami:
- powinien być najzdrowszą i najbardziej nasyconą składnikami odżywczymi opcją dania lub produktu, za którym tęsknisz na diecie,
- porcja powinna być kontrolowana,
- powinieneś jeść go w miejscu, do którego masz zaufanie.
Co zrobić, jeśli nie masz możliwości zjedzenia zdrowego odpowiednika zakazanego na diecie dania? Zjedz porcję powoli, delektując się smakiem (niech najpierw nasycą się oczy i głowa).
Cheat meal na redukcji – planowanie oszukanego posiłku bez szkody dla diety
Czas spożywania posiłków ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia metabolizmu, a to z kolei sprzyja utracie wagi. To samo dotyczy cheat meals.
Praktycznie każdy oszukany posiłek na redukcji jest bogaty w węglowodany, kalorie i cukier. Dlatego zjadanie ich przed snem nie jest najrozsądniejsze. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie do swojej diety cheat meal, zaplanuj go na godziny poranne lub około południa. Wieczorne zajadanie się czekoladą, daniami typu fast food, czy lodami na pewno nie wyjdzie Twojej diecie na dobre.
Pozwalając sobie na planowane regularne przyjemności, pokazujesz sobie, że potrafisz trzymać się zdrowego stylu życia, bez rezygnowania z rzeczy, do których przywykłeś.
Jak często można sobie pozwolić na cheat?
Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących tego, kiedy i jak często powinien wystąpić Twój oszukany posiłek. Z zasady zależy to od konkretnej osoby i jej planów dietetycznych. Cheat na redukcji to coś, co powinieneś planować maksymalnie dwa razy w tygodniu, a najlepiej ograniczyć się do oszukiwania tylko raz w tygodniu.
Może się to zmienić w zależności od tego, jakie są Twoje cele zdrowotne lub dietetyczne. Pilnuj, aby jeden oszukany posiłek nie zamienił się nagle w nieplanowany cheat day. Nie wychodź z założenia, że skoro dieta poszła w odstawkę, a Ty już i tak „zrujnowałeś” swój dzień, to nie masz nic do stracenia.
Cheat meal czy cheat day?
Cheat day może być szkodliwy dla Twoich postępów… zwłaszcza jeśli Twoim głównym celem jest utrata wagi. Robiąc jednorazowe odstępstwo w postaci deseru czy wysokokalorycznej przekąski, nie odejdziesz od diety na tyle, aby wpłynęło to na wzrost masy ciała czy wyniki sportowe. Decydując się na cheat day ryzykujesz, że zepsujesz dotychczas wypracowane efekty i odstawisz dietę na dobre.
Kiedy stosować oszukany posiłek na redukcji? Najlepiej zaplanuj go na weekend, gdy masz dzień regeneracji i odpoczynku. Po pracowitym tygodniu (również na siłowni), kiedy to łatwiej jest utrzymać założenia diety i treningów, nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że zjadasz nieco więcej kalorii.
Postaw na plany dietetyczne BudujMase.pl gdzie znajdziesz wsparcie dietetyka oraz indywidualny plan dopasowany do Ciebie.
Zobacz także: Cheat day – oszukany dzień na diecie
Najlepsze pomysły na cheat meal
Jeśli wciąż zależy Ci na pozbyciu się tkanki tłuszczowej, ale chcesz raz na jakiś czas wprowadzić planowany oszukany posiłek na redukcji, rób to z głową. Nie dawaj się ponosić fantazji, wymyślając najbardziej kaloryczne i najbogatsze w węglowodany produkty.
Oto pięć dobrze zaplanowanych potraw typu cheat na redukcji. Przekonają Cię, że nie pozbawiasz się ulubionych potraw, a dodatkowo zapewnią Ci przyspieszenie metabolizmu:
- naleśniki: z mąki pełnoziarnistej, z dodatkiem białka w proszku, z owocami i polewami owocowymi typu zero,
- pizza: jeśli przygotujesz ją na pełnoziarnistej mące i dodasz świeże warzywa, chude mięso i inne ulubione dodatki,
- lody: szczególnie jeśli przygotujesz je sam, miksując jogurt z odżywką białkową i owocami,
- gorzka czekolada: zawiera tłuszcze jednonienasycone, które mogą pomóc w poprawie poziomu cholesterolu, cukru we krwi i insuliny, dostarcza również witaminy, minerały i silne przeciwutleniacze,
- sushi: może być doskonałym źródłem zdrowych węglowodanów, dobrych tłuszczów i aminokwasów.
Podobne artykuły:
- Cheat meal (oszukany posiłek) – odskocznia od redukcyjnego rygoru
- 6 zasad jak poprawnie stosować cheat meal
- Cheat day – kiedy i jak zrobić go prawidłowo?
- Cheat day – oszukany dzień w diecie
- Cheat day w sylwestra – czy nie stracę formy?