Czasami po wykonaniu różnorodnych zabiegów musimy zmienić jadłospis w taki sposób, aby nie zatracić efektów, na które czekaliśmy dość długo. Po wybielaniu zębów również musimy wyeliminować konkretne produkty, aby jak najdłużej cieszyć się efektami białych zębów. Co jeść, a czego unikać podczas stosowania białej diety?
Jakie są założenia białej diety?
Biała dieta to sposób żywienia, który stosujemy przez określony czas w celu podtrzymania efektów po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów. Jest to dieta eliminacyjna, czyli polega na usunięciu z diety produktów, które mogą spowodować utratę efektów. Zwykle produkty konieczne do eliminacji zawierają barwniki, które mogą prowadzić do przebarwień. Tuż po wykonanym zabiegu wybielania, nasze zęby są wrażliwe i bardzo podatne na liczne przebarwienia. Stosując tradycyjną dietę może być trudniej zachować jasny odcień zębów.
Biała dieta jest stosunkowo krótka i nie zawiera wielu restrykcji poza eliminacją konkretnych produktów. Zwykle trwa od 7 do 14 dni, podczas których spożywamy przede wszystkim jasne produkty spożywcze. Pamiętaj, aby pomimo eliminacji dieta była dobrze zbilansowana pod kątem kalorii i mikroelementów. Ton bardzo ważne podczas ograniczenia spożycia niektórych produktów.
Sprawdź także: Dieta eliminacyjna — podstawowe zasady
Kiedy stosować białą dietę?
Białą dietę stosujemy w konkretnych przypadkach. Są to zabiegi stomatologiczne, takie jak:
- laserowe wybielaniu zębów,
- piaskowanie,
- higienizacja.
Na kilka dni po wykonaniu tych zabiegów, zęby stają się szczególnie wrażliwe i podatne na występowanie przebarwień. Nasze szkliwo posiada mikroskopijne otwory, przez które może zostać wchłonięty barwnik z pożywienia i napojów.
Stosowanie białej diety ma na celu zniwelowanie ryzyka przebarwień poprzez eliminacje produktów, które mogą zwiększać możliwość ich występowania. Z tego powodu spożywamy produkty neutralne dla naszych zębów, a doskonałym uzupełnieniem w celu podtrzymania efektu może być płyn do płukania jamy ustnej.
Co można jeść przy białej diecie?
Aby w pełni zrozumieć na czym polega biała dieta, warto poznać listę produktów, które można spożywać podczas jej stosowania. Szybko zorientujesz się, że są to produkty, które często kojarzą się ze zdrowym uśmiechem.
Co ciekawe, podczas białej diety możesz spożywać białe pieczywo, białe makarony, biały ryż lub kaszę jaglaną. Niektóre z tych produktów nie kojarzą się z dietą, natomiast warto uświadomić sobie, że biała dieta ma zupełnie inny cel niż jadłospisy zakładające utratę wagi.
✅Ponadto podczas białej diety możemy korzystać z takich produktów jak:
- korzeń pietruszki,
- biała kapusta,
- biała rzodkiew,
- ziemniaki,
- biała fasola,
- ogórek,
- banany,
- gruszki,
- jabłka bez skóry,
- produkty mleczne – kefir, maślanka, jogurt naturalny, mleko.
Oczywiście można też spożywać mięso. Inaczej biała dieta byłaby kojarzona z dietą wegetariańską. Szczególnie polecane jest mięso z kurczaka, indyka oraz ryby.
Czego nie jeść na białej diecie?
Tak jak każda dieta eliminacyjna, tak samo podczas stosowania białej diety musimy zrezygnować z konkretnych produktów na pewien okres. Jest to żywność zawierająca sztuczne lub naturalne barwniki, które nie są korzystne po profesjonalnym wybielaniu zębów.
❌Produkty niewskazane podczas białej diety to:
- buraki,
- pomidory,
- marchew,
- czerwona kapusta,
- wiśnie i czereśnie
- jagody,
- maliny,
- ciemne pieczywo pełnoziarniste,
- czerwone mięso,
- kakao.
Należy unikać także przetworów z ww. produktów. Na białej diecie odpadają różnego rodzaju dżemy czy marmolady. Należy też unikać niektórych przypraw, czyli curry, kurkumy, papryki lub cynamonu.
Warto uważać też na napoje. Kawa, czerwone wino, czarna herbata, cola lub ciemne soki to grupa produktów, która może wpłynąć na późniejsze przebarwienia.
Jak długo można stosować białą dietę?
Czas stosowania białej diety jest stosunkowo krótki, natomiast dokładny czas jej trwania jest uzależniony od wybranej metody rozjaśnienia uzębienia. Warto to skonsultować z lekarzem przez wykonaniem zabiegu. Dla zachowania jak najlepszych efektów, kluczowe jest pierwsze 48 godzin. W tym czasie powinniśmy skrupulatnie przestrzegać diety i wyeliminować ryzykowne produkty z jadłospisu.
Najczęściej zaleca się przestrzeganie białej diety przez około 2 tygodnie po wykonanym zabiegu. W tym czasie nasze szkliwo jest w stanie w pełni zregenerować się po wybielaniu zębów, a my możemy stopniowo włączać eliminowane produkty.
Dłuższe restrykcje w diecie mogą przynieść negatywny wpływ pod kątem zdrowia i kondycji organizmu. Zarówno przed jak i po zakończeniu diety warto skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich działań.
Czy biała dieta jest zdrowa?
Biała dieta jest dietą eliminacyjną. Nie jest to prozdrowotny sposób odżywiania. Wprowadza się ja po na krótki czas, aby nie zniweczyć efektów wybielania. Żaden system żywienia, który zakłada eliminację do zera konkretnych produktów nie jest zdrowy. Może powodować niedobory lub prowadzić do zaburzeń odżywiania.
Po wybielaniu zębów, biała dieta jest wprowadzana na dość krótki okres, maksymalnie dwóch tygodni. To czas, w którym trudno doprowadzić do poważnych niedoborów lub doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Białą dietę możemy też odpowiednio zbilansować. Wymaga to pewniej znajomości zasad zdrowego odżywiania lub konsultacji z odpowiednim lekarzem. Stosowanie białej diety według zaleceń specjalistów z pewnością nie przyniesie negatywnych skutków.
Zobacz również: Dieta bezglutenowa – jakie są objawy uczulenia na gluten?
Jaka jest skuteczność białej diety?
Warto zaznaczyć, że biała dieta pełni bardzo ważną rolę w podtrzymaniu efektów wybielania zębów, natomiast nie każdy decyduje się na jej stosowanie. Biała dieta skutecznie niweluje ryzyko występowania przebarwień na powierzchni zębów. Jest ona szczególnie istotna bezpośrednio po wykonanym zabiegu wybielania zębów. W tym czasie nasze szkliwo jest szczególnie wrażliwe na ewentualne przebarwienia.
Eliminacja szkodliwych barwników jest jedynym sposobem na podtrzymanie efektów. Stąd tak wysoka skuteczność białej diety. Warto ją stosować, ponieważ oprócz wysokiej skuteczności, charakteryzuje ją też stosunkowo krótki czas trwania. Mimo wszystko podczas stosowania białej diety możesz korzystać z szerokiej gamy produktów komponując smaczne posiłki w taki sposób, aby nie odczuć eliminacji części jadłospisu.
Sprawdź również: Ochraniacz na zęby w sportach walki – jak wybrać najlepszy ochraniacz na zęby i go uformować?
Podobne artykuły:
- Dieta kopenhaska- zasady i efekty
- Produkty wysokobiałkowe – dieta, jadłospis oraz posiłki diety bogatej w białko
- Szybkie odchudzanie – czy to możliwe?
- Dieta bezglutenowa – zasady, porady i wskazówki
- Dieta ryżowa – zasady, efekty i przepisy