Insulina jest niezwykle ważnym, aby nie powiedzieć kluczowym, hormonem naszego organizmu. Jest szczególnie istotna w przypadku, gdy decydujemy się podjąć dietę redukcyjna czy budować zgrabną sylwetkę. Budowanie mięśni, utrata tkanki tłuszczowej czy ogólna poprawa kondycji, to wszystko pośrednio zależeć będzie od „tajnego agenta”, jakim jest właśnie insulina.
Czym jest wrażliwość insulinowa?
Wrażliwość insulinowa odnosi się do tego jak organizm reaguje na hormon insuliny i jest bezpośrednio powiązana z tym jak radzi sobie z węglowodanami, które spożywamy. Ci z wysoką wrażliwością (szybką odpowiedzią) cechują się lepszą regulacją poziomu cukru we krwi, umożliwiając gromadzenie glukozy w mięśniach, a nie w postaci tkanki tłuszczowej.
Z drugiej strony niska wrażliwość insulinowa może powodować nadprodukcję insuliny, co skutkuje podniesieniem poziomu cukru we krwi wymusza gromadzenie glukozy jako tłuszczu.
Bardzo niska wrażliwość może doprowadzić do licznych chorób, takich jak: cukrzyca typu II (jak rozpoznać cukrzycę?), choroby układu krążenia.
Aby zwiększyć wrażliwość naszego organizmu na insulinę, należy po prostu przejść na zdrową dietę oraz zmienić styl życia. Oto jak tego dokonać:
1. Ogranicz spożycie węglowodanów rafinowanych
Po pierwsze, kluczowym będzie zdecydowane ograniczenie spożywania węglowodanów rafinowanych. Mowa tu o słodyczach, napojach gazowanych, ale też tych wszystkich cukrach, jakie znajdują się choćby w pszennym chlebie, makaronach itp. Takie produkty stymulują trzustkę do coraz intensywniejszej produkcji insuliny. Im większą ilość węglowodanów rafinowanych spożywasz, tym komórki stają się bardziej odporne na insulinę i zmniejsza się jej wrażliwość.
2. Spożywaj zdrowe tłuszcze
Kolejnym sposobem będzie zwiększenie częstotliwości spożywania zdrowych tłuszczów omega. Tłuszcze trans muszą zostać wymienione na zdrowe tłuszcze, których źródłem są np. olej lniany, oliwa z oliwek, orzechy, masło, ryby itp.
3. Spożywaj błonnik
Spożywanie błonnika jest kluczowe dla przyspieszenia procesów metabolicznych organizmu. Zaczynamy wówczas szybciej spalać węglowodany, a więc uwalniać je do krwi. Błonnik znajdziemy w takich produktach, jak kasze, warzywa strączkowe, płatki owsiane, owoce itp. Zawierają całą masę witamin oraz składników mineralnych, a tym samym bardzo niewielkie ilości zbędnych elementów, które organizm musi wydalać.
4. Wykonuj regularnie wyczerpujące treningi
Koniecznym warunkiem do poprawy swojego zdrowia będzie także wykonywanie codziennej aktywności fizycznej. Pośród tego istotne są jednak regularne treningi wyczerpujące, a więc te o bardzo dużej intensywności. Oczywiście, nie można ich praktykować codziennie, ponieważ mogłyby mieć negatywny skutek, ale raczej raz na jakiś czas należy je włączyć do swojego planu treningowego. Organizm podczas takich ciężkich ćwiczeń natychmiast przenosi cukier z tkanki tłuszczowej budując mięśnie.
5. Insulina uwielbia chude produkty
Dla zwiększenia wrażliwości organizmu na insulinę spożywaj wyłącznie chude mięsa i produkty jak najmniej kaloryczne, pozbawione tłuszczów trans. Wówczas zachodzą procesy wysyłania zbędnych kalorii do budowy masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, organizm stopniowo będzie się przyzwyczajał do zdrowej diety, zwiększając tym samym wrażliwość na insulinę, więc warto!
6. Bądź aktywny przez cały dzień
Bardzo ważne jest też utrzymywanie takiej samej aktywności podczas całego dnia. Nie jest to łatwe, tym bardziej, że jesteśmy raczej przyzwyczajeni do jednego ciężkiego i wyczerpującego treningu dziennie, a poza tym rzadko się poruszamy. Dojeżdżamy na siłownię samochodem i prowadzimy siedzący tryb życia. Trzeba to zmienić starając się wykorzystywać każdą chwilę na choćby niewielką ilość aktywności, jak spacer do kawiarni czy krótką jazdę na rowerze.
Zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę będzie się wiązało z całkowitą zmianą stylu życia, ale na pewno warto, ponieważ tylko to może nas uchronić od przewlekłych chorób ograniczających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Podobne artykuły:
- Odpowiedź glikemiczna
- Glikogen – dlaczego glikogen w mięśniach jest kluczowy w kulturystyce?
- Czy tłuszcze są Twoim wrogiem? Rola tłuszczy w organizmie.
- 5 sposobów jak spalać tłuszcz podczas budowania mięśni
- Jak szybko przytyć?