Stosujesz na co dzień niewłaściwą dietę, a przy tym skarżysz się na złe samopoczucie? Możliwe, że potrzebujesz oczyścić się i usunąć nagromadzoną w organizmie wodę! Wspaniale poradzą sobie z twoim problemem właśnie naturalne diuretyki, które należy stosować często, by cieszyć się długim zdrowiem. Zioła, podobnie jak leki skutecznie zadziałają na wiele dolegliwości.
Co to są diuretyki?
Diuretyki są jednymi z naturalnych substancji, które pozwalają oczyścić organizm z nadmiaru wody z organizmu. Działają moczopędnie i powodują zwiększoną ilość wydalanego przez układ moczowy moczu.
Często zdarza się tak, że w wyniku złej, nieodpowiednio zbilansowanej diety bogatej w produkty wysoko przetworzone nasz organizm gromadzi wodę. Diuretyki spowodują, że oczyścimy się z niepotrzebnych toksyn.
Kiedy jeszcze sięgać po naturalne diuretyki? Diuretyki polecane są również osobom z chorobami nerek, na wysokie ciśnienie, czy niewydolnością serca. Warto sięgać po nie od czasu do czasu, w celu prozdrowotnym. Najczęściej te naturalne diuretyki to zioła, dostępne w sklepach zielarskich, ale też niektóre owoce oraz gotowe leki od farmaceuty.
Czytaj także: Naturalne diuretyki – jak pozbyć się nadmiaru wody podskórnej?
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Najważniejsze jest oczywiście stosowanie właściwej diety, bogatej w witaminy i substancje odżywcze, w tym unikanie soli, której nadmiar prowadzi właśnie do zatrzymania płynów w organizmie.
Poza tym przydałoby się zwiększyć nieco aktywność fizyczną i zacząć więcej się ruszać. Bieganie kilka razy w tygodniu, gimnastyka czy zwykły spacer to na pewno dobra decyzja.
Wypijaj dużo zwykłej, źródlanej wody mineralnej w ciągu dnia w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu, a także stosuj niektóre zioła, zwłaszcza te, które wykazują cudowne działanie, na przykład zieloną herbatę.
Naturalne diuretyki – które wybrać?
Spośród najlepiej oczyszczających z nadmiaru wody z organizmu ziół, na liście najbardziej skutecznych diuretyków, znalazły się:
- pokrzywa
- liście brzozy
- zielona herbata
- skrzyp polny
- nać pietruszki
- mniszek lekarski
- wyciąg z kłącza perzu
- lubczyk
- mącznica
Oprócz tych wymienionych roślin jest jeszcze wiele, wiele innych o podobnym, oczyszczającym działaniu. Spośród sporej listy wybierz takie zioła, które najlepiej zadziałają na Twoje dolegliwości.
Pokrzywa na nadmiar wody
Pokrzywa jest jedną z najbardziej popularnych diuretyków, często stosowaną przy różnych chorobach zwłaszcza związanych z układem moczowym. Ma działanie moczopędne i potrafi skutecznie nie tylko usunąć wodę z organizmu, co pozbyć się kamicy nerkowej, oraz zalegającego kwasu moczowego. To dzięki pokrzywie właśnie pozbędziesz się szkodliwych produktów przemiany materii.
Pokrzywę podaje się przy chorobach wątroby, w celu profilaktyki chorób przewodu pokarmowego, biegunce, nieżycie żołądka oraz jelit. Co więcej można ja parzyć i stosować w formie herbatek, albo listków mięty, które można dodać na przykład do obiadu albo deseru. Poza tym pokrzywę poleca się niejadkom, gdyż zioła te poprawiają apetyt.
Jak usunąć wodę? Pamiętaj o pietruszce
Pietruszka sama w sobie posiada bardzo wiele witamin oraz cennych minerałów. Są to między innymi witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, witaminy K, H i PP, potas, wapń, magnez, sód, fosfor, żelazo, cynk, fluor, chrom, jod, siarka. Zwłaszcza działanie moczopędne wykazuje olejek eteryczny zawarty w tym warzywie. Aby przygotować herbaty z pietruszki można wykorzystać każdą część warzywa, w tym jego korzenie oraz łodygę.
Podaje się ją przy leczeniu chorób układu dróg moczowych, takich jak kamica moczowa, czy zapalenie pęcherza. Stosuje się ją też przy zaburzeniach widzenia, poprawia trawienie, wpływa na ustabilizowanie miesiączki, ukąszenia po komarach mniej swędzą. Pietruszka wpływa także na kondycję skóry oraz zębów.
Dlaczego warzywo to jest zaliczane do naturalnych diuretyków? W organizmie roślina ta reguluje krążenie elektrolitów – potasu i sodu we krwi. Podczas tego procesu dochodzi do nagromadzenia się wody w nerkach, a dalej do zwiększenia ilości wydalanego moczu.
Mniszek lekarski na eliminację wody
Już ponad 2000 lat temu doceniono tę roślinę, przypisując jej cudowne właściwości uzdrawiające i poprawiające pracę nerek oraz wątroby. Współcześnie roślinę tę stosuje się podczas nadciśnienia. Ma właściwości oczyszczające z niepotrzebnych toksyn.
Uznany przez lekarzy za bardzo silny diuretyk, kwiatek ten wykazuje działanie odchudzające. Powoduje wydalanie z organizmu wody. Warto zakupić więc w sklepie zielarskim ziół z mniszka lekarskiego. Wykazuje bowiem silne działanie prozdrowotne, regulując przy tym ciśnienie.
Czy zielona herbata usuwa nadmiar wody?
Absolutnie tak! Poza tym herbaty takie pomagają schudnąć! Jeśli jesteś na diecie, warto spożywać taki napar. Nie tylko podkręci metabolizm, co przyspiesza spalanie tłuszczu oraz dba o prawidłową mikroflorę jelit.
Ma silnie moczopędne działanie. Herbata zielona posiada substancje – przeciwutleniacze, które hamują również procesy starzenia. Poza tym oczyszcza nerki, powodując utratę płynów z organizmu.
Czytaj więcej: Czy zielona herbata usuwa wodę z organizmu?
Naturalny diuretyk – czystek
W Polsce jest dostępny w sklepach najczęściej pod postacią ziół, które są moczopędne. Czystek zawiera polifenole, które hamują procesy starzenia się organizmu. Te antyoksydanty zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory czy miażdżycę. Poza tym wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Poprawia odporność. Korzystnie wspomaga też odchudzanie.
Lubczyk na usunięcie wody podskórnej
W celach leczniczych wykorzystuje się najczęściej korzeń tej rośliny, a niekiedy także jego liście oraz nasiona. Lubczyk ma w sobie sporo cennych minerałów, dzięki czemu jest tak skuteczny i potrafi wyleczyć z wielu chorób a także wykazuje działanie moczopędne.
Garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne oraz polifenolowe, zawarte w tej roślinie świetnie poradzą sobie z przeróżnymi dolegliwościami ze strony układu trawienia.
Śmiało podawany jest przy wzdęciach, bólach brzucha, często spowodowanymi u kobiet miesiączką, kłopotach z trawieniem, czy w stanach zapalnych nerek oraz pęcherza.
To cudowne, zioło dokładnie oczyszcza wątrobę, zwiększając objętość oraz wydalanie samego moczu. Idealnie nadaje się w przypadku kłopotów z układem krążenia krwi. Oprócz lekarstwa na wiele dolegliwości, lubczyk swoje zastosowanie ma również i w kuchni. Jest doskonałym dodatkiem do sałatek czy dań obiadowych.
Sprawdź: 7 ziół, które powinien stosować każdy mężczyzna
Co zrobić, by pozbyć się wody w organizmie?
Zatrzymanie płynów w organizmie może powodować zwłaszcza u kobiet wiele dolegliwości. Często winien jest siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu, czy w końcu niewłaściwa dieta.
Nie wolno bagatelizować tego problemu. Długotrwałe zatrzymanie wody w organizmie może przyczynić się do wielu poważniejszych chorób, w tym problemów z nerkami, sercem a także układem krwionośnym.
Na szczęście można temu zaradzić.
- Należy często pić wodę, soki, czy naturalne diuretyki.
- Zacznij wprowadzać do diety sporo produktów bogatych w błonnik. Sam błonnik pomaga w profilaktyce wielu chorób oraz działa prozdrowotnie.
- Regularnie się ruszaj.
- Na różne dolegliwości pomoże na pewno właściwsza dieta.
- Wybieraj moczopędne, naturalne suplementy, które spowodują usuwanie toksyn z organizm
Naturalne diuretyki – podsumowanie
Także i inne zioła wykazują moczopędne działania. Stosowane regularnie produkty spowodują usuwanie zbędnych toksyn z twojego organizmu. Wpłyną także na ogólne funkcjonowanie całego organizmu. Sporo osób w obecnych czasach stosuje właśnie takie naturalne suplementy – leki, które działają na wiele dolegliwości.
Poznaj także: 9 sposobów jak pozbyć się wody z organizmu i uwidocznić mięśnie brzucha
Podobne artykuły:
- Naturalne diuretyki – jak pozbyć się nadmiaru wody podskórnej?
- Jak pozbyć się wody z brzucha? 9 sposobów na eliminację nadmiaru wody
- Woda podskórna — jak się jej pozbyć? 5 skutecznych wskazówek
- Czy zielona herbata usuwa wodę z organizmu?
- Jak pozbyć się wody z organizmu przez noc?