Gruszka to popularny, lecz często niedoceniany owoc w naszym kraju. Możemy ją spożywać na surowo lub wykorzystywać do wielu przepisów na słodko i wytrawnie. Istnieje wiele odmian gruszek, które mogą różnić się smakiem, wielkością i czasem zbioru. Poznaj właściwości gruszek oraz ich wartości odżywcze.
Ile kalorii ma gruszka?
Gruszka to owoce, które doskonale wpisują się w opisu produktu dietetycznego. Spożywanie gruszek dostarcza 58 kcal na 100g owocu. Jest to dość mało, tak więc mogą z powodzeniem być spożywane w trakcie odchudzania.
Korzyści ze spożywania gruszek zauważą też osoby mające problem z poziomem cukru. Gruszki wykazują niski indeks glikemiczny. Wartość na poziomie 38, że są to owoce przyjazne dla osób z cukrzycą. Jeśli musisz szczególną uwagę zwracać na poziom cukru, to zaleca się spożywanie gruszek w pierwszej części dnia.
Składniki odżywcze gruszki sprawiają, że wraz z nimi dostarczysz sporo witamin i minerałów. Aż 85% składu gruszki to woda. Dużą część stanowi zawartość błonnika pokarmowego, który pozytywnie działa na nasz metabolizm i uczucie sytości.
Sprawdź także: Owoce na odchudzanie
Właściwości gruszki – na co pomaga?
Niezależnie od tego jakie odmiany gruszki są naszymi ulubionymi, to ich spożywanie może pomóc w poprawie funkcjonowania naszego organizmu. Jest to m.in:
- poprawiają perystaltykę jelit – zawartość błonnika pokarmowego pobudza trawienie. Dojrzałe gruszki świetnie działają na problem z zaparciami,
- leczenie biegunek – w tym problemie sprawdzą się odmiany o cierpkim i twardszym miąższu gruszki,
- obniżają ciśnienie,
- pomagają w zapaleniu dróg moczowych – obecność niektórych składników mineralnych sprzyja w złagodzeniu stanów zapalnych gruczołu krokowego,
- przyspiesza gojenie się ran.
Jedzenie gruszek jest polecane jako urozmaicenie diety nawet jeśli nie masz problemów. Gruszka zawiera wiele składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.
Gruszka – wartości odżywcze, indeks glikemiczny
Wiesz już, że warto jeść owoce gruszki, natomiast warto niżej pochylić się nad tym jakie wartości odżywcze niesie ze sobą ich spożywanie.
Gruszka – wartości odżywcze na 100g:
- węglowodany – 12,3g
- białko – 0,5g
- tłuszcze – 0,2g
Obecnie nikomu nie trzeba tłumaczyć, czy gruszki są zdrowe. To nie podlega wątpliwości. Warto natomiast dokładniej przyjrzeć się wartościom odżywczym gruszki.
Zjedzeniu gruszki nie towarzyszy wyrzut cukru. Co za tym idzie są one polecane diabetykom. Warto jeść gruszki w pierwszej części dnia. Niektóre odmiany gruszek, szczególnie słodsze soczyste owoce nie powinny być spożywane na noc przez osoby mające problem z glikemią.
Istnieje przekonanie, że gruszki tuczą. Możemy tego doświadczyć spożywając te owoce bez ograniczeń i nie wliczając ich w bilans energetyczny. Gruszki wpływają na poprawę wielu aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Z tego względu warto uwzględnić je w diecie, natomiast monitorując podaż kalorii.
Gruszka – zawartość witamin i minerałów
Gruszki to owoce, które są niedoceniane pod kątem zawartości witamin i minerałów. Wykorzystanie w kuchni gruszki może przynieść wiele ciekawych przepisów na słodko lub wytrawnie. Już w tradycyjnej polskiej kuchni gruszki były wykorzystywane jako składnik pieczonej kaczki. W soczystych owocach kryje się wiele cennych składników odżywczych. Są to m.in:
100 gram gruszki zawiera:
- sole mineralne – m.in. potas, wapń, fosfor, mangan i magnez.
- witaminy – w tym witaminy z grupy B, witaminę C, K czy A,
- kwas cytrynowy i jabłkowy
- cukry – sacharozę, fruktozę oraz glukozę,
- flawonoidy,
- przeciwutleniacze,
- pektyny,
- olejki eteryczne.
Jakie są najlepsze odmiany gruszek?
Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że na świecie istnieje kilka tysięcy odmian gruszek, natomiast jej owoce są wykorzystywane jedynie w około 100 odmianach.
Najpopularniejszymi rodzajami uprawianych gruszek są:
- konferencja,
- klapsa,
- komisówka.
Dzięki produkcji gruszek możemy je znaleźć pod postacią soków, dżemów, pulp czy suszonych owoców. Każda odmiana gruszek niesie ze sobą nieco inną zawartość cennych składników mineralnych, kalorii czy smaku. Podczas wyboru gruszek warto kierować się swoimi preferencjami.
Zastosowanie gruszek w kuchni
Gruszka to owoc, która w znacznym stopniu zadomowiła się w naszej narodowej kuchni. Jest to naturalne zjawisko, ponieważ jest to owoc produkowany w Polsce na szeroką skalę.
Owoce gruszy możesz znaleźć w wielu tradycyjnych przepisach na słodko lub wytrawnie. Co więcej gruszka oprócz jedzenia na surowo nadaje się również do obróbki termicznej. Gruszki możemy spotkać pod postacią:
- dań z grilla,
- prażonych owoców,
- dań smażonych,
- składnik pieczonych potraw.
Wszechstronność tego owocu sprawia, że jest ona chętnie wykorzystywana w wielu przepisach. Poza sezonem możemy spotkać gruszki suszone, marynowane, w syropie, a nawet kiszone.
Ile dziennie można zjeść gruszek?
Tak naprawdę nie ma dziennego limitu spożywania gruszek. Bez wątpienia są one wartościowym urozmaiceniem zdrowej diety. Mogą być spożywane przez diabetyków, co w przypadku owoców nie jest oczywistością.
Ze względu na wartości odżywcze jakie zawiera gruszka jest ona polecana w przypadku diet odchudzających. Nie mniej jednak powinna być ona wliczona do bilansu kalorycznego. Średniej wielkości gruszka dostarcza około 75 kalorii. Nie możemy spożywać tego owocu bez ograniczeń, nawet biorąc pod uwagę fakt, że dostarczamy również cenne składniki odżywcze.
Szczególnie zalecane jest spożywanie gruszek w sezonie, gdy są one zbierane. W tym okresie owoce gruszy zawierają najwięcej witamin, sporo kwasów organicznych, a ich smak może być lepszy niż poza sezonem. Sezon na świeże owoce gruszki uzależnione są od odmiany, natomiast okres zbiorów zaczyna się późnym latem, a kończy jesienią.
Poznaj także: Lekkostrawne warzywa i owoce w diecie redukcyjnej
Podobne artykuły:
- Lekkostrawne warzywa i owoce w diecie redukcyjnej
- Które owoce mają najmniej kalorii?
- Ile kalorii ma dynia? Wartość odżywcza i właściwości dyni
- Owoce i warzywa o niskim indeksie glikemicznym — tabela
- Ryż brązowy – wartości odżywcze i właściwości