Dieta kopenhaska jest jest jedną z popularnych diet niskokalorycznych, która przez okres stosowania ma w dużym stopniu przyczynić się do utraty kilogramów. Czy jednak jest to odpowiedni sposób na zrzucenie zbędnego balastu? Czym jest dieta kopenhaska? O jakich wytycznych mówi? Sprawdź zasady i efekty diety kopenhaskiej i przekonaj się czy warto zastosować ją we własnym planie.
Dieta kopenhaska
Dieta kopenhaska znana jest jako dieta duńska lub dieta trzynastodniowa (ze względu na czas jej stosowania). Jest rodzajem systemu żywienia o ściśle określonych regułach, dotyczących ilości spożywanych kalorii, produktów jakie można spożywać, ilości posiłków oraz godzin w jakich powinno je się spożyć. Poniżej zostaną przedstawione zasady, efekty produkty jakie spożywać oraz wady i zalety tej diety:
Dieta kopenhaska – zasady
Jak było wspomniane wyżej dieta kopenhaska ma ściśle określone zasady dotyczące każdego aspektu diety:
- Niska kaloryczność – dieta opiera się o spożywanie od 600 do 800 kcal dziennie.
- Długość stosowania – system ten stosuje się przez 13 dni. W przypadku gdy w trakcie złamie się zasady należy przerwać dietę i rozpocząć ponownie, po 3 miesiącach przerwy. W przypadku udanego przebiegu diety można ją powtórzyć po około 2 latach, najlepiej po konsultacji z kompetentnym lekarzem i dietetykiem.
- 3 posiłki dziennie – dieta zakłada spożywanie śniadania między godziną 8 a 9, obiady między 12 a 14 i kolacji w godzinach od 16 do 18
- Jedzenie konkretnych produktów – autorzy przedstawiają dokładną listę produktów jakie można spożywać, a jakich w żadnym wypadku nie wolno. Dieta opiera się o mocne ograniczenie tłuszczy i węglowodanów, dostarczając pewną ilość białka. Dodatkowo konkretne produkty są przypisane do określonego posiłku.
- Dieta powinna opierać się o produkty tj. mięso (wołowina, kurczak), twaróg, jajka, pojedyncze warzywa (szpinak, pomidor, sałata), jogurt.
- Brak aktywności – ze względu na bardzo niską kaloryczność diety zalecane jest zaprzestanie aktywności ruchowej na ten czas.
- Zalecane jest spożywanie dużej ilości wody i wspomaganie się kawą w celu utrzymania energii.
Dieta kopenhaska – efekty, zalety i wady.
Autorzy diety wskazują, że ich program dietetyczny pozwala na szybką utratę masy ciała. To w zasadzie największy efekt diety kopenhaskiej. Zaletą jest również krótki okres stosowania zasad dietetycznych – to jedynie 13 dni. Co konkretnego można uzyskać? Wynikiem ma być od 7 do 20kg zrzuconej masy. Brzmi to wszystko jednak mało prawdopodobnie.
Dieta kopenhaska tym samym nie jest wolna od wad, które zdecydowanie przyćmiewają jej efekty i zalety.
- Jest bardzo rygorystyczna – może sprawiać problemy z utrzymaniem jej.
- Spadek energii ze względu na bardzo niską kaloryczność diety.
- Zalecenie o braku aktywności w czasie trwania diety. Co ma swój sens przy tak niskiej kaloryczność, jednak spożywanie tak małej ilości kalorii, jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
- Zawroty głowy, omdlenia, nudności.
- Kaloryczność poniżej tzw. BMR, czyli ilości kalorii jaką potrzebuje organizm aby jego narządy wewnętrzne mogły pracować prawidłowo.
- Mała ilość produktów zbożowych – to będzie przyczyniało się do dostarczania niewielkiej ilości węglowodanów złożonych i błonnika, którego dostarczanie odpowiedniej ilości jest konieczne dla zdrowia i sprawności.
- Mała pula produktów – w tym niewielka ilość owoców, co może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. To wszystko nie korzystnie wpływa na zdrowie, sprawność i samopoczucie.
Dieta kopenhaska a trening na siłowni
Same zalecenia diety już wykluczają łączenie jej z treningiem siłowym.
- Dodatkowo tak mała ilość kalorii na pewno spowoduje spadek energii, który bardzo utrudni lub uniemożliwi wykonywanie treningów siłowych.
- Możliwe omdlenia i zawroty głowy podczas diety kopenhaskiej są kolejnym argumentem, który nie pozwala na połączenie treningu siłowego z tym systemem żywienia.
- Ponadto przy tak niskiej liczbie kalorii niemożliwe jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka, które jest konieczne do regeneracji potreningowej czy redukcji tkanki tłuszczowej.
Czy dieta kopenhaska jest skuteczna?
Dieta kopenhaska opiera się o bardzo rygorystyczne zasady, dotyczące ilości kalorii, ilości posiłków, godzin ich spożywania oraz produktów jakie można spożyć na określony posiłek. Jednak jej autorzy zachwalają skuteczność systemu żywienia względem utraty masy ciała. Proces zrzucania nadmiaru kilogramów będzie związana nie tylko z redukcją tkanki tłuszczowej, ale i utratą tkanki mięśniowej i wody. Czy dieta kopenhaska jest skuteczna? Ilość wad względem niewielkiej ilości zalet mówi sama za siebie – ten system żywienia nie jest wart ryzyka i zastosowania.
Podobne artykuły:
- Dieta Dąbrowskiej, czyli warzywno-owocowy detoks
- Dieta Cambridge – zasady, efekty, jadłospis diety cambridge
- Dieta jabłkowa
- Dieta sirtuinowa – na czym polega i jakie daje efekty?
- Dieta 1500 kcal – jak ją stosować, by schudnąć bezpiecznie i skutecznie?
Dieta jest bardzo skuteczna i można w trakcie jej stosowania robić lekkie treningi. Można ją powtarzać ale wówczas trzeba się suplementować witaminami. Tygodniowo chudnie się 3-5 kg, a z treningami 7-8. Po tej diecie należy wprowadzić dietę wyprowadzającą by uniknąć efektu jojo – najlepiej ograniczyć węglowodany i zwiększyć intensywność treningów. Powodzenia