Crossfit to zdecydowanie ciężki rodzaj treningu, który angażuje w zasadzie całe ciało. Ćwiczący pracuje m.in. z masą ciała, kettlami i sztangami. By sprostać wymaganiom treningowym należy odpowiednio się przygotować. Co w takim razie jeść, by dać z siebie wszystko na treningu? Sprawdź więcej o diecie w crossfit.
Co to jest trening Crossfit ?
Trening crossfit jest treningiem siłowo – wytrzymałościowym. To aktualnie jeden z popularniejszych rodzajów ćwiczeń, który wymaga też odpowiedniego żywienia.
- W treningu ćwiczy się przede wszystkim podnoszenie ciężaru i poprawia ogólną sprawność fizyczną.
- Dodatkowo ćwiczenia:
- wyrabiają kondycję, wytrzymałość, szybkość, gibkość;
- wzmacniają układ oddechowy i krążeniowo – naczyniowy;
- umacniają psychikę i psychomotorykę.
- Crossfit wykonywany jest zazwyczaj w trybie obwodowym, gdzie nie ma miejsca na przerwy.
Twórcą programu jest Greg Glassman, który połączył trening siłowy z treningiem wydolnościowym. Choć początkowo miał służyć kalifornijskim policjantom, to w niedługim czasie stał się podstawowym elementem szkoleniowym m.in. amerykańskich żołnierzy (military fitness training) i strażaków.
Crossfit i dieta
Zdrowe odżywianie jest elementem niezbędnym przy utrzymaniu w dobrym stanie swojego zdrowia. Zalecane jest spożywanie węglowodanów, białek i tłuszczy. Nie powinno pomijać żadnych makroelementów – organizm potrzebuje ich wszystkich.
Crossfit to ciężki trening, podczas którego traci się dużo:
Należy pamiętać o piciu wody (min. 2-3 l dziennie), a także o suplementacji witaminami i minerałami. Warto jest ich szukać w warzywach i owocach, ponieważ to one są ich naturalnym źródłem. By wykonać trening na wysokim poziomie trzeba również mieć dużo siły i wigoru. Na talerzu więc powinny znaleźć się wysokiej jakości mało przetworzone produkty. Co dokładnie? Najlepiej źródła:
- węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Są one lepiej trawione i wystarczają na dłużej, np. kasza gryczana niepalona, brązowy ryż, górskie płatki owsiane, ciemne pełnowartościowe pieczywo;
- białek, czyli budulca mięśni. Dobrym wyborem będzie chudy drób, cielęcina, wołowina, jaja, ryby i jak najmniej przetworzony nabiał;
- tłuszczy, które pełnią równie istotną rolę. Należy dostarczać sobie nienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega 3 i Omega 6). Skąd je brać? Najlepiej z ryb, orzechów, oleju rzepakowego, oleju lnianego i owoców morza.
Dieta i crossfit – przepisy
Jedz czysto i trenuj mocno – jest to najważniejsza zasada podczas pracy nad sylwetką. Organizm, niezależnie od celu treningowego, potrzebuje wszystkich składników. Trening crossfit nie jest nastawiony ani na budowanie masy mięśniowej, ani na gwałtowną redukcję kilogramów. Jak więc jeść w crossfit? Sprawdź przykładową dietę z prostymi przepisami.
Przykładowa dieta crossfit
Aby wyliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne najlepiej skonsultować się z trenerem bądź dietetykiem. Można je również obliczyć samemu – wystarczy skorzystać z kalkulatorów do wyliczania BMR. Przykładowy jadłospis podany jest bez gramatury.
- Śniadanie – owsianka z suszonymi wiśniami, jabłkiem z jogurtem naturalnym + herbata
- II Śniadanie – omlet z jajek i warzyw
- Obiad – pierś z kurczaka z ryżem + warzywa (bez limitu)
- Podwieczorek – kanapki z ciemnego pieczywa i chudej wędliny z pomidorem i zieloną sałatą
- Kolacja – łosoś z warzywami
Dieta w treningu crossfit
Crossfit, jak każdy inny rodzaj treningu, wymaga ogromnej siły i wkładu energetycznego. Dlatego odpowiednia dieta jest niezbędna przy takim wysiłku. Jedzenie dostarcza energii i budulca dla organizmu. Nieodpowiednie ilości pokarmu mogą nieść za sobą niepożądane skutki. Indywidualny plan treningowy i dietetyczny gwarantuje najlepsze efekty – nie tylko na siłowni, ale i w crossfit.
Podobne artykuły:
- Jak ćwiczyć na siłowni?
- Trening crossfit WOD – przykładowy plan treningowy crossfit WOD
- Skalowanie w crossfit, czyli trenuj z głową
- Dieta na rzeźbę 95 kg – przykładowy jadłospis
- Dieta na redukcję 100 kg – jadłospis i przepisy