WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dietetyczne kotlety z kurczaka – jak zrobić fit kotlety?

przepis na dietetyczne kotlety z kurczaka

Kurczak jest często określany jako doskonały wybór dla osób dbających o linię i prowadzących zdrowy tryb życia. To popularne chude mięso jest dobrym źródłem białka i mikroelementów i dzięki temu może stanowić bazę wielu dietetycznych potraw. Jak przygotować dietetyczne kotlety z kurczaka? O czym pamiętać, aby takie danie było nie tylko smaczne, sycące, ale i niskokaloryczne?

Dietetyczny kotlet z kurczaka – czy to jest możliwe?

Oczywiście, dietetyczne kotlety z kurczaka to danie możliwe do przygotowania, a kluczowe są dwa czynniki: sposób przygotowania oraz użycie odpowiednich produktów o niższej zawartości kalorii i tłuszczu. Oto kilka istotnych kwestii:

  • Wybór mięsa: wybierz chude kawałki kurczaka, takie jak piersi, które mają niższą zawartość tłuszczu niż inne jego części.
  • Usunięcie skóry: skóra z kurczaka zawiera znacznie więcej tłuszczu niż samo mięso, dlatego do przygotowania kotletów używaj najlepiej filetów.
  • Sposób obróbki termicznej: unikaj smażenia mięsa w głębokim oleju. Kurczak jest dobrym źródłem białka i aby jak najlepiej wykorzystać jego wartości odżywcze i nie podwyższać kaloryczności oraz zawartości tłuszczu, piecz go w piekarniku, ewentualnie gotuj na parze.
  • Dodatki: dodawaj do mięsa dużo warzyw, ziół i przypraw, które nadają smak i aromat, a w efekcie zmniejszają potrzebę używania dużej ilości tłuszczu lub soli.
  • Panierka: jeśli nie wyobrażasz sobie kotletów bez panierki, zadbaj, aby nie była to zwykła bułka tarta. W roli panierki świetnie sprawdzają się płatki owsiane lub kukurydziane, a także ziarna takie jak siemię lniane i sezam. Taka panierka wchłonie mniej tłuszczu, a dodatkowo zawiera witaminy i mnóstwo dobrych tłuszczów.
  • Sosy: tradycyjne sosy to źródło tłuszczu i kalorii. Staraj się przygotowywać sosy na bazie jogurtu, ponieważ są lżejsze lub zupełnie zrezygnuj z tego dodatku.

Zobacz: Pierś z kurczaka – kcal, ile białka i makro, przepisy

plany - rejestracja

Przepisy na dietetyczne kotlety z kurczaka

Wartościowy i smaczny posiłek, który jednocześnie wspiera dietę, to marzenie każdego, dla kogo świadome odżywianie jest ważne. To dlatego dietetyczne kotlety z kurczaka stanowią doskonałą propozycję dania na diecie. Są lekkie, pełne białka i niskokaloryczne, co czyni je idealnym wyborem dla tych, którzy pragną zaspokoić apetyt bez obciążania organizmu nadmiarem tłuszczu i kalorii. Sprawdź trzy poniższe przepisy na te wyjątkowe kotlety.

Dietetyczne kotlety z kurczaka z warzywami

Składniki:

Dietetyczne kotlety z kurczaka – jak zrobić fit kotlety?
  • 1 duża pierś z kurczaka
  • 2 jajka, 1 marchew
  • 1 czerwona papryka, 1 cebula
  • 3 plastry cukinii pokrojone w kostkę
  • 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
  • 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
  • 1 kopiasta łyżka mąki ziemniaczanej
  • spray do smażenia
  • sól, pieprz, słodka papryka
Spray do smażenia kupisz w sklepie Budujmase.pl

Sposób przygotowania:

  1. Pierś z kurczaka umyj, osusz i pokrój w kostkę.
  2. Z papryki wydrąż gniazda nasienne i pokrój ją. Cebulę pokrój w kostkę.
  3. Marchewkę zetrzyj na tarce.
  4. Zmieszaj wszystkie przygotowane składniki w misce, dodaj jajka, mąkę i jogurt. Dopraw do smaku przyprawami.
  5. Odstaw mieszankę na kilkanaście minut, aby smaki się przegryzły.
  6. Spryskaj patelnię sprayem do smażenia (użyjesz mniej tłuszczu), nakładaj masę łyżką, formując małe placki. Podsmażaj kotlety z jednej strony, aż się zarumienią, następnie obróć.

Dietetyczne kotlety mielone z kurczaka z marchewką

Składniki:

  • 250g mielonego mięsa z kurczaka
  • 1 jajko
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1 ząbek czosnku
  • ½ granulowanego czosnku
  • sól i pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C.
  2. Obraną marchewkę i pietruszkę zetrzyj na grubych oczkach. Czosnek przeciśnij przez praskę.
  3. Połącz mięso mielone ze startymi warzywami, dodaj jajko, rozgnieciony czosnek i dopraw solą i pieprzem.
  4. Z powstałej masy uformuj małe kotleciki. Układaj je na uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Piecz w piekarniku ok. 10min na każdej stronie.
plan dietetyczny

Kotlety z kurczaka w owsianej panierce

Składniki:

bezglutenowe płatki owsiane na kolację
  • 200g piersi z kurczaka
  • 2 jajka
  • 1 szklanka płatków owsianych
  • 1 łyżka oleju kokosowego w sprayu
  • sól i pieprz
Płatki owsiane kupisz w sklepie Budujmase.pl

Sposób przygotowania:

  1. Umyj i osusz piersi z kurczaka, następnie lekko je rozbij i oprósz solą i pieprzem.
  2. Płatki owsiane przesyp do blendera i rozdrobnij na preferowaną grubość.
  3. Na talerzu rozbij jajka i wymieszaj, aby białko połączyło się z żółtkiem. Na osobny talerz wysyp zmielone płatki owsiane.
  4. Mięso obtaczaj najpierw w jajku, później w płatkach i smaż na rozgrzanej patelni spryskanej olejem kokosowym.
  5. Odsącz nadmiar tłuszczu z kotletów przy pomocy papierowego ręcznika.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej obniżyć kaloryczność kotletów, zamiast patelni wykorzystaj do pieczenia piekarnik. Wystarczy, że ułożysz przygotowane do smażenia kotlety na blasze i podpieczesz w temperaturze 180°C (ok. 15min).

Może zainteresuje Cię: Jak zrobić filety z kurczaka? 8 przepisów na filety drobiowe

plany dietetyczne budujmase

Jak zrobić dietetyczne kotlety?

Kotlety z kurczaka to danie, które zawsze się udaje. Bez względu na to, czy do dania użyjesz piersi z kurczaka w kawałkach, czy mięso mielone, przygotuj się na kulinarny sukces. Kurczak świetnie komponuje się z warzywami, przyprawami oraz różnego rodzaju dodatkami. Bardzo dobrze smakuje w towarzystwie pieczarek, papryki, jak i mniej oczywistych dodatków takich jak ogórek kiszony.

Jeśli chcesz wykorzystać kulinarny potencjał mięsa drobiowego, ale jednocześnie starasz się ograniczać zbędne kalorie i niepotrzebny tłuszcz, masz duże pole do popisu. Skup się na odpowiednim przygotowaniu mięsa – dietetycznej panierce, smażenie w głębokim tłuszczu zamień na krótkie smażenie na patelni, pieczenie lub przygotowanie mięsa na parze. Aby urozmaicić danie z kurczaka, które trafi na Twój talerz, możesz włożyć do środka kotletów warzywa.

Chcąc przygotować dietetyczne kotlety z kurczaka, które będą smaczne i zarazem pożywne, kieruj się następującymi wskazówkami:

  1. Dietetyczne kotlety z kurczaka będą pyszne i soczyste, jeśli zastosujesz odpowiednią panierkę: siemię lniane, płatki owsiane, kukurydziane, otręby. Obtoczenie kotletów z kurczaka w takiej panierce pomoże zamknąć soki i sprawi, że mięso będzie wilgotne i smaczne.
  2. Innym sposobem na dietetyczną panierkę jest jogurt naturalny. Przed smażeniem potrzymaj mięso we wcześniej przygotowanej marynacie, do której dodajemy jogurt: dodaj do niego jajko oraz przypraw pieprzem i słodką papryką.
  3. Jeśli chcesz skrócić czas smażenia kotletów na patelni, możesz, przygotowując mięso, rozbić je cienko. Piersi z kurczaka są zawsze grubsze z jednej strony, a to oznacza, że grubszy koniec opieka się dłużej. Dzięki rozbijaniu uzyskasz kawałek mięsa, który opiecze się równomiernie i szybko.
  4. Jeśli zdecydujesz się na smażenie mięsa na patelni, po zakończeniu odsącz nadmiar tłuszczu z kotletów. Możesz zrobić to, używając papierowego ręcznika kuchennego.
  5. Pierś z kurczaka to chude mięso, dlatego trudno jest je przygotować tak, aby nie stało się suche i pozbawiona smaku. Jeśli chcesz temu zapobiec i nie chcesz używać dodatkowego tłuszczu, wystarczy, że owiniesz mięso kawałkiem papieru do pieczenia przed włożeniem go do piekarnika. Papier działa podobnie jak skóra kurczaka, chroniąc mięso i zapobiegając jego wysychaniu.
  6. Mięso kurczaka nie wymaga wysokiej temperatury ani długiego czasu pieczenia czy smażenia. Chcąc zachować wszystkie cenne składniki zawarte w mięsie i nie pozbawić go soczystości, najlepiej piecz lub smaż krótko w temperaturze około 170°C-180°C.

Zobacz: Pierś z kurczaka w diecie


Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *