Mięso czerwone jest bogactwem wielu tłuszczy nasyconych oraz cholesterolu, z tego względu nie można spożywać go na co dzień. Kiedy mięso znajduje się w menu zbyt często można doczekać się miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału oraz nadwagi, która z czasem może przerodzić się w otyłość. Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność i zupełnie pozbyć się mięsa z diety. Jest to związane z tym, że zawiera ono żelazo, białko oraz witaminy B12, bez których żaden organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Może rodzić się więc pytanie „jak często jeść mięso” oraz „czy mięso jest zdrowe”, na to oraz wiele innych pytań odpowie niniejszy artykuł.
Czerwone mięso określane jest jako najbardziej wartościowe źródło białka oraz żelaza, które jest bardzo dobrze przyswajane przez nasz organizm. Niestety, mięso zawiera również znaczne ilości tłuszczu i cholesterolu w związku z tym dzienne spożywanie steka bądź burgera nie wyjdzie nikomu na dobre.
Czerwone mięso – rodzaje, wartość odżywcza
Dobre mięso pochodzi zarówno od zwierząt hodowlanych, a także łownych. Czerwone mięso, jakie to mięso? Zalicza się do niego wołowinę, wieprzowinę, baraninę, koninę, kozinę, sarninę, cielęcinę, jagnięcinę, dziczyznę oraz mięso z osła. Czerwone mięso jest potrzebne z tego względu, że zapewnia zdrowie oraz właściwe działanie ludzkiego organizmu. Dodatkowo, ludzki organizm nie musi się „męczyć” żeby przyswoić ten rodzaj mięsa. Czerwone mięso musi się znaleźć w diecie osoby zmagającej się z anemią, a także nie może ich zabraknąć w menu nastolatków, kobiet w ciąży, z tego względu, że zmagają się one bardzo często z niedoborem żelaza, co jest skutkiem niedokrwistości. W skład mięsa czerwonego wchodzi także cynk, odpowiadający za lepszą odporność, a także umożliwiający zachowanie możliwie najlepszej kondycji oraz zdrowego i promiennego wyglądu skóry, włosów oraz paznokci. Jednakże wśród negatywnych cech mięsa należy na pewno wskazać wspomniany powyżej tłuszcz oraz cholesterol które negatywnie oddziałują na układ sercowo-naczyniowy.
Wieprzowina – wartości odżywcze
Kiedy wziąć pod uwagę polską kuchnię najczęściej wykorzystuje się mięso wieprzowe. Jest to związane z jego smakiem, prostotą w trakcie przygotowania posiłków, dużymi możliwościami oraz oczywiście korzystną ceną. Wartości odżywcze w wieprzowinie nie są tak dobre, jak chociażby w wołowinie bądź innych czerwonych mięsach. Kiedy pragniemy wybrać najmniej tłusty kawałek należy sięgnąć po schab, fani zdrowego odżywiania powinni całkowicie zrezygnować z boczku. Wieprzowina nie posiada tak dużych ilości żelaza, miedzi, cynku, witaminy B, A, E oraz D, jak w pozostałych rodzajach.
Czy mięso jest zdrowe?
Czerwone mięso mimo wielu pozytywnych cech nie powinno być spożywane codziennie. Jest to związane z jego znaczną kalorycznością, co może skutkować pojawieniem się dodatkowych kilogramów. Jest to także związane z cholesterolem, który niestety odkłada się w ścianach tętnic, aby w dalszej kolejności zakończyć się miażdżycą. Kiedy spożywanie mięsa nie odbywa się w granicach rozsądku można doczekać się także innych schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym, mowa o chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego, skutkiem czego może być zawał serca (znany jako zawał czerwony) bądź udar mózgu. Czerwone mięso jest oprócz tego źródłem tłuszczów nasyconych, które nie są rekomendowane w diecie, a nawet można rzec, iż należy się ich wystrzegać. Kiedy spożywa się wyroby zawierające tłuszcze nasycone jest to jednoznaczne z zaburzeniem gospodarki lipidowej, dzięki czemu istnieje spora szansa na wystąpienie chorób układu sercowo-naczyniowego, które niestety charakteryzują się znaczną śmiertelnością.
Mięso to bez wątpienia produkty wysokokaloryczne, jednakże waga to nie jedyny powód dlaczego nie można ich jeść codziennie. Chodzi o formę ich przygotowania, kiedy są smażone i grillowane, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego. Oprócz tego, badania zwracają uwagę, iż zbyt duża podaż mięsa czerwonego w diecie jest w stanie wywołać u kobiet raka piersi. W związku z tym ten rodzaj mięsa nie jest rekomendowany w codziennym menu, a wręcz należy sięgać po nie jak najrzadziej. Zdrowe mięso, które można jeść bez ograniczeń to drób, jest to również związane ze znikomymi ilościami tłuszczu, cholesterolu oraz mniejszą ilością kalorii. Dobrze jest włączyć do diety morskie ryby, z tego względu, że zawierają one w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne, antyarytmiczne, a także dobrze oddziałują na pracę mózgu. Wśród cech charakterystycznych ryb należy wskazać zapobieganie pojawianiu się schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym, a także regulują one rytm oraz funkcjonowanie serca. Rekomenduje się, aby gotować je wodzie oraz na parze, piec w folii, grillować bez obecności tłuszczu, a także dusić, należy zrezygnować ze smażenia. Jednakże, każdy kto pragnie zachować zdrowie oraz wymarzoną sylwetkę zrezygnuje z wyrobów panierowanych, smażonych, a także pieczonych w towarzystwie tłuszczu.
Podobne artykuły:
- Mięso czerwone w diecie
- Ile białka ma kurczak, indyk, wieprzowina? Zawartość białka w mięsie
- Cynk – właściwości i zastosowanie
- Cukinia – właściwości i zastosowanie
- Najzdrowsze ryby w diecie