WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Cukinia – właściwości i zastosowanie

CukiniaCukinia oraz kabaczek oznaczają to samo warzywo. Osoby zamieszkujące południe Polski korzystają z nazwy kabaczek, a pozostałe obszary – cukinia. Cukinia, a przede wszystkim jej wartości odżywcze sprawiają, że jest ona pożądanym warzywem w diecie osób zrzucających wagę bądź dbających o linię. Posiada ona ogromne ilości witamin oraz składników mineralnych, dzięki czemu nie należy mieć oporów przed wybieraniem jej w trakcie robienia zakupów. Cukinia cieszy się coraz większą popularnością, a to z uwagi na jej niepowtarzalny smak oraz wspomniane powyżej pożądane właściwości.

 

Cukinia – podstawowe informacje

 

Cukinia, czy jak kto inny preferuje, kabaczek pochodzi z rodziny dyni zwyczajnej. W Polsce znalazła się, dzięki Włochom, jednakże oryginalnie pochodzi ona z Meksyku oraz Ameryki Południowej. W trakcie wyboru tego warzywa należy wziąć pod uwagę wiele odmian, które różnią się między sobą smakiem oraz wyglądem. Dostępne są cukinie żółte oraz zielone. Ich długość to około 40 cm, jednakże rekomenduje się, aby zerwanie warzywa odbyło się, kiedy długość nie przekracza 20 cm, co jest związane z jej lepszym smakiem.

Jako, że dania z cukinii coraz częściej goszczą na polskich stołach, uprawia się ją również przez farmerów w naszym kraju, a także w przydomowych ogródkach. Cukinia potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi, a także odpowiednich ilości wody. Wśród jej cech charakterystycznych należy wyróżnić trwałość na szkodniki oraz choroby, co sprawia, że w trakcie jej hodowli nie używa się substancji chemicznych.

 

Cukinia – wartości odżywcze

rCukinia jest lekkostrawna, nie posiada dominującego smaku, dzięki czemu jest lubiana przez wiele osób. Surowa cukinia (100g) to tylko 16 kcal, 1,2 g białka, 0,1 g tłuszczu, 3,1 g węglowodanów, a także 1 g błonnika. Właściwości odżywcze, które posiada cukinia to przede wszystkim wapno, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.

Posiada ona również znaczne ilości witaminy C, witaminy B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego, witaminy E, witaminy K oraz witaminy A.

W trakcie jej spożywania do organizmu nie przedostają się metale ciężkie.

 

Cukinia – jak działa na organizm ludzki?

Jako, że jest ona bogata w witaminy oraz związki mineralne cukinia wykazuje działanie alkalizujące, co sprawia, że organizm ludzki się nie zakwasza, dobrze oddziałuje na procesy trawienia, ulepsza funkcjonowanie układu nerwowego, wykazuje działanie moczopędne, co sprawia, że niepożądane substancje oraz związki opuszczają organizm ludzki w szybszym tempie.

Cukinia to nie tylko przepisy, ale przede wszystkim jej cenny wpływ na organizm, gdzie mowa o wzmocnieniu krzepliwości krwi, odpowiada ona za wspieranie wzroku oraz sprawia, że nie pojawiają się zwyrodnienia plamki żółtej, znaczne ilości potasu sprawiają, że organizm nie usuwa wody w tak szybkim tempie, jest ona pożądana w uzyskaniu właściwej równowagi kwasowo-zasadowej, wspiera pracę mózgu, ma ona charakter antyoksydacyjny, co sprawia, że wolne rodniki usuwane są jeszcze szybciej z organizmu.

Potrawy z cukinii służą w rozwoju tkanek oraz ich regeneracji, wspierają przyswajanie żelaza, wspierają układ odpornościowy, a dzięki temu człowiek szybciej walczy z infekcjami, dzięki cukinii zęby oraz dziąsła są w zdecydowanie lepszej kondycji, jest wykorzystywana w leczeniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Cukinia jest przydatna w zmaganiu się ze zgagą oraz niestrawnością, sprawia, że skutki uboczne stresu nie są tak bardzo dotkliwe, dobrze oddziałuje na stan skóry, włosów, a także paznokci. Jest to warzywo rekomendowane dla kobiet w stanie błogosławionym, a to ze względu na posiadanie znacznych ilości kwasu foliowego, bez którego płód nie rozwija się właściwie.

 

Cukinia – właściwości oraz zastosowanie

 Potrawy z cukinii są smażone, pieczone, duszone oraz gotowane, cukinia na surowo cieszy się nie mniejszą popularnością. Dania z cukinii mają formę zup, drugich dań, sałatek, surówek, koktajli, marynat, a nawet można spotkać desery.

Kalorie występujące w cukinii to naprawdę niewielkie ilości, stąd osoby pragnące zrzucić nadmiar kilogramów bardzo doceniają to warzywo. Co można zrobić z cukinii? Dietetyczne brownie, zdrowszą wersję frytek, leczo z kabaczka to kolejny hit, a to tylko niektóre propozycje.

Cukinia posiada niski indeks glikemiczny, stąd wybierają ją osoby chore na cukrzycę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgały po nią kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Cukinia z piekarnika będzie najlepszym rozwiązaniem dla wymienionych powyżej osób.

Cukinia – interesujące fakty

Przechowywanie cukinii nie powinno przekraczać dwóch tygodni, a optymalna temperatura waha się od 6 do 10 stopni C.

Oryginalna nazwa warzywa to zucchina, która pochodzi z języka włoskiego, dosłowne tłumaczenie oznacza „małą dynię”.

Zarówno cukinia, jak i kabaczek oznaczają dokładnie to samo warzywo, jedyna różnica jest związana ze stadium rozwoju.

Dania z cukinii zawierają warzywa nieobrane ze skórki, gdyż jest ona zdrowa, smaczna oraz posiada cenne składniki oraz witaminy. Jednakże, nie należy jej zjadać, kiedy jest pomarszczona oraz sucha.

Najdłuższa cukinia może mieć nawet dwa metry!

W trakcie wizyty w innych państwach można się spotkać z kwiatami cukinii, które występują w formie pieczonej, smażonej oraz nadziewanej. Są one pyszne oraz prezentują się równie dobrze. Jaka szkoda, że w Polsce nie można ich z reguły zakupić, a kiedy już się pojawią, ich cena z reguły zniechęca do zakupu.

Kiedy spożywa się pestki cukinii, działają one tak samo jak pestki dyni, czyli mają działanie przeciwnowotworowe.

Warto jeszcze raz podkreślić, że cukinia nie gromadzi metali ciężkich, stąd należy jeść ją bez oporów, serwować dzieciom oraz starszym.

 

Chłodnik z cukinii – przepis

Oto przykładowa propozycja, która nie wymagają wiele pracy, a smakują znakomicie.

Chłodnik z cukinii, który najlepiej sprawdzi się latem nie kosztuje wiele, jest bogaty w witaminy oraz mikroelementy, co sprawia, że każdy na jego zjedzeniu skorzysta.

Cukinia, ogórek, szczypiorek, koperek muszą zostać umyte. Następnie cukinia zostaje pokrojona w niewielką kostkę, szczypiorek oraz koperek – poszatkowane. W rondlu należy rozgrzać oliwę, wrzucić pokrojony czosnek, cukinię, ogórek, tak przygotowaną mieszankę należy dusić przez około 5 minut. Kiedy warzywa ochłodną należy wlać jogurt, zieleninę oraz dodać sól i pieprz do smaku. Gotowa zupa powinna się chłodzić przez godzinę w lodówce.

Smacznego!

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *