Warzywa w diecie redukcyjnej są na wagę złota. Są one bogate w witaminy i minerały, co sprzyja naszemu zdrowiu i pomaga organizmowi prawidłowo funkcjonować. Z pośród wielu ogólnie dostępnych warzyw można jednak wyróżnić takie, które wyjątkowo dobrze wpływają na zmniejszenie tkanki tłuszczowej oraz będą niezawodnymi sojusznikami podczas odchudzania.
1) Pomidory
Pomidory to warzywa będące bombą witaminową. Są bogate w wodę, witaminy, makroelementy, ale również przeciwutleniacze cenne ze względu na zdolność do zneutralizowania wolnych rodników. Są dobrym uzupełnieniem diet redukcyjnej nie tylko ze względu na ich niskokaloryczność, ale również zawartość 9-oxo-ODA. Związek ten ma charakter kwasu i został określony przez naukowców jako zdolny do hamowania odkładania się trójglicerydów w komórkach wątroby. Ponadto może zapobiegać zmianom miażdżycowym i stymuluje lipolizę tkanki tłuszczowej. Według niektórych badań spożywanie pomidorów bogatych w beta-karoten i likopen wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej w okolicy talii i obniżeniu obwodu dolnej partii brzucha.
2) Słodkie ziemniaki
Słodkie ziemniaki stanowią zdrowe urozmaicenie codziennej diety. Istotny jest fakt, że są powoli trawione, co przyczynia się do obniżenia uczucia głodu między posiłkami, a więc spożywanie ich jako dodatek do posiłku zmniejsza ryzyka podjadania. Ponadto składniki odżywcze w nich zawarte stabilizują poziom cukru we krwi zapobiegając przekształcaniu węglowodanów zawartych w posiłku do tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej.
3) Szparagi
Szparagi działają przede wszystkim diuretycznie, co oznacza, że pomagają pozbyć się z organizmu nadmiaru wody. Ponadto działają detoksykująco, co powoduje, że dieta redukcyjna staje się skuteczniejsza. Oczyszczenie komórek z toksyn ułatwia „opróżnianie” komórek tłuszczowych z trójglicerydów w trakcie diety. Przy odpowiednio prowadzonej diecie wspomaganej ćwiczeniami i odpowiednią pielęgnacją mogą mieć korzystny wpływ na cellulit. Szparagi są również źródłem probiotyków, co reguluje pracę przewodu pokarmowego. Mają dużo witamin i błonnika, więc sycą na długo.
4) Brokuły
Brokuły są bogatym w błonnik źródłem minerałów i witamin. Dzięki temu szybko zaspokajają głód, a Twój organizm funkcjonuje prawidłowo dzięki dostarczeniu mu wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego metabolizmu. Są niskokaloryczne i wbrew ogólnym przekonaniom w towarzystwie przypraw bardzo smaczne. Spokojnie mogą stanowić jeden z głównych składników posiłku, który przyczyni się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Duża zawartość błonnika reguluje pracę jelit.
5) Szpinak
Liście szpinaku są niskokalorycznym i ubogim w węglowodany źródłem błonnika. Ponadto zawierają dużo białka, które jest potrzebne do przebudowy tkanki mięśniowej. Jej wzrost zwiększa dobowe zapotrzebowanie energetyczne. Przy zachowaniu tej samej diety bilans kaloryczny staje się ujemny, a nasze ciało sięga do rezerw energetycznych zgromadzonych w tkance tłuszczowej. W ten sposób wprowadzenie do diety liści szpinaku przyczynia się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Ponadto zielone liście szpinaku zawierają dużo chlorofilu – barwnika warunkującego kolor liści. Działa on odkwaszająco i neutralizuje toksyny, które hamują opróżnianie komórek tłuszczowych.
6) Papryka
Nie tylko ostre papryczki przyśpieszają metabolizm. Również te łagodne ze względu na zawartość dihydrokapsaicyny przyspieszającej trawienie i podnoszą temperaturę ciała. W ten sposób przyczyniając się do redukcji tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha. Ponadto papryka posiada wysoką zawartość witaminy C, co wpływa na obniżenie stresu będącego jednym z głównych czynników indukujących odkładanie tkanki tłuszczowej.
7) Cebula
Cebula posiada dużo kwercetyny, flawonoidu zwiększającego ciśnienie krwi i regulującego poziom cukru we krwi. Ponadto kwercetyna zapobiega odkładaniu się tłuszczu w adipocytach. Pomaga w zachowaniu zdrowia układu naczyniowo-sercowego, co jest istotne szczególnie u osób chcących wspomóc utratę kilogramów intensywnym wysiłkiem fizycznym. Ponadto zawarte w cebuli substancje pomagają obniżyć zły cholesterol.
Podobne artykuły:
- Zdrowe tłuszcze – 7 najlepszych źródeł
- Witamina D w treningu
- Przyprawy i zioła wspomagające odchudzanie
- Jak obliczyć tkankę tłuszczową?
- 5 produktów bogatych w zdrowe węglowodany
barszcz Sosnowskiego zwykle używamy z teściowymi