Superman
Ćwiczenie: supermanPartia: mięśnie plecówKategoria: ćwiczenia na plecyTyp ćwiczenia:…
Siłowe wejście ze zwisu do podporu na drążku jest jednym z podstawowych ćwiczeń, a także stanowi jedną z ważniejszych umiejętności w treningach kalistenicznych oraz gimnastycznych. Nabycie tej umiejętności wymaga poprawnej techniki oraz odpowiedniej siły. W celu nauczenia się wykonywania tego ruchu warto w pierwszej kolejności przejść przez kilka kroków.
Należy również zaznaczyć, że pullovewr jest to inny ruch niż muscle up. Wymyk wykonujemy poprzez wykonanie przewrotu w tył wokół trzymanego drążka.
Zobacz także: Przyciąganie drążka wyciągu górnego do klatki podchwytem
W celu nauki wymyku warto w pierwszej kolejności spróbować wykonać odmyk na niskim drążku. Odmyk jest to ruch odwrotny do wymyku, czyli przewrót w przód w podporze na drążku w celu zejścia do zwisu.
Na niskim drążku możemy wyskoczyć tak aby od razu znaleźć się w podporze nad nim.
Następnie wykonujemy spokojne pochylenie się w przód do przewrotu schodząc w ten sposób do zwisu. Na starcie możemy wykonywać to ćwiczenie z ugiętymi nogami w stawie kolanowym. Kolejnym krokiem jest wykonywanie częściowego odmyku i próba ponownego przejścia do podporu.
Ostatnim etapem będzie wykonywanie wymyku z asekuracją, która polega na tym, że osoba asekurująca ustawia się z boku drążka tak by móc chwycić osobę ćwicząca za barki, plecy lub biodra. Siłą swoim rąk pomaga jej zarzucić nogi ponad drążek w celu wykonania przewrotu.
Znajdź również więcej informacji w artykule: Trening pleców – 5 najlepszych ćwiczeń na plecy, które musisz robić
Błędów w tym ćwiczeniu można wykonać sporo. Pomimo, że jest to stosunkowo proste ćwiczenie gimnastyczne to mogą one spowodować kontuzję, która uniemożliwi treningi nawet przez dłuższy okres czasu. Z tego względu warto popracować również nad chwytem, którego siła będzie nam bardzo potrzebna do utrzymania się na drążku.
Wiele osób ma problem z tym, że odchodzi nogami od drążka w trakcie wymyku przez co traci równowagę i utrudnia sobie wykonanie ćwiczenia. Kolejnym błędem jest prostowanie ramion w momencie wykonywania wymyku, zamiast dopiero będąc już w podporze na drążku.
Istotne jest również aby nogi były przez cały czas wyprostowane w kolanach, w przeciwnym razie zostanie to uznane za błąd techniczny. Część osób nie jest również wstanie wykonać bar dipa po przewrocie na drążku. Może to być spowodowane brakiem odpowiedniej siły, techniki, bądź problemami z chwytem.
Ucząc się nowej umiejętności staramy się nie zamykać oczu, ponieważ tracimy wtedy kontrolę nad tym co się dzieje z naszym ciałem, oraz w jakiej pozycji aktualnie się znajdujemy.
Podobne artykuły: