AB Wheel
Ćwiczenie: AB WheelKategoria: ćwiczenia na brzuchPartia: mięśnie brzuchaTyp…
Martwy ciąg i jego wariacje to jedne z najlepszych ćwiczeń wielostawowych. Angażują wiele partii mięśniowych – począwszy od mięśni grzbietu, po grupę kulszowo – goleniową. Martwy ciąg i jego rodzaje to doskonałe ćwiczenia na rozwój siły i masy mięśniowej całej tylnej części ciała. Mięśnie pośladkowe będą się palić!
Martwy ciąg to ćwiczenie wielostawowe, podczas którego angażujemy wiele stawów i partii mięśniowych. To właśnie dlatego jest tak trudne technicznie.
Podczas wykonywania martwego ciągu pracują przede wszystkim:
Z uwagi na fakt, że podczas wykonywania martwego ciągu używamy stosunkowo dużych obciążeń oraz włączamy do pracy wiele partii mięśniowych, to nie powinniśmy doprowadzać do upadku mięśniowego.
Martwy ciąg – podczas jego wykonywania musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów.
Zobacz także: 6 wskazówek jak lepiej wykonywać martwy ciąg
Istnieje wiele technik i metod wykonywania martwego ciągu. Między innymi można wyróżnić martwy ciąg z hantlami lub sztangą.
Zobacz: Czy warto trenować boso na siłowni?
Jeśli chcesz włączyć martwy ciąg do swojego planu treningowego wszystko zależy od tego jaką wersję ćwiczenia chcesz wykonywać:
Możesz wkomponować w dzień, kiedy chcesz się skupić na mięśniach nóg – szczególnie dwugłowych ud i pośladkach.
Martwy ciąg klasyczny lub martwy ciąg sumo to doskonałe wersje, które możesz włączyć do treningu pleców, ponieważ w znacznym stopniu angażują mięśnie grzbietu.
Mimo, że martwy ciąg może niektórym kojarzyć się z ćwiczeniem siłowym wykonywanym raczej przez mężczyzn to jest to również doskonałe ćwiczenie dla kobiet. Szczególnie takie wersje ćwiczenia jak:
Doskonale rozwiną mięśnie pośladków i dwugłowych ud, czyli partie, na których chce się skupić większość pań. Coraz większa popularność sportów siłowych takich jak trójbój sprawia, że kobiety coraz częściej wykonują siłowo takie wersje jak martwy ciąg klasyczny lub martwy ciąg sumo.
Czytaj więcej: Ćwiczenia na pośladki z hantlami – plan treningowy dla kobiet
Zobacz także: Podstawowe ćwiczenia na siłowni dla kobiet
Plecy to duża i silna partia mięśniowa. Dodatkowo wymaga ona wykonywania ćwiczeń w wielu płaszczyznach.
Plecy jako partia mięśniowa składa się w wielu grup:
Z tego względu musimy uwzględnić ruchy w wielu płaszczyznach, aby zaangażować wszystkie grupy mięśni grzbietu.
Pod kątem sylwetkowym, dobrze rozwinięte i zarysowane plecy są istotne zarówno u mężczyzn i kobiet.
U panów szerokie plecy odgrywają dużą rolę w sylwetce typu “V”, natomiast zarysowane mięśnie grzbietu u pań odpowiadają za kształt “klepsydry”.
Martwy ciąg to doskonałe ćwiczenie budujące siłę pleców natomiast podstawowe błędy techniczne mogą powodować kontuzje lub ból pleców, dlatego tak ważna jest prawidłowa technika martwego ciągu – podstawą są mięśnie stabilizujące.
Jeśli chcesz tego uniknąć musisz wykonywać martwy ciąg prawidłowo technicznie.
Bardzo ważne jest:
Ich brak to podstawowy błąd techniczny, powodujący zmiany zwyrodnieniowe i ból pleców. Dlatego tak ważne jest, aby zachować proste plecy, szczególnie jeśli Twój ciężar ciała jest znaczny!
Dyskomfort jeśli chodzi o odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas wykonywania ćwiczenia jest spowodowany najczęściej zanikiem lordozy lędźwiowej. Wizualnie określa się to zjawisko jako zaokrąglenie dołu pleców.
Jeśli nie możesz utrzymać odcinka lędźwiowego w prawidłowej pozycji, być może masz osłabione napięcie mięśni brzucha i mięśnie głębokie. Odgrywają one ogromne znaczenie podczas stabilizacji kręgosłupa.
Sprawdź także: Błędy w martwym ciągu – ustawienie stóp i chwyt
Jak zostało wspomniane martwy ciąg to ćwiczenie wielostawowe, które angażuje wiele partii mięśniowych. Z tego powodu może wystąpić wiele błędów technicznych. Do podstawowych błędów należą:
Zobacz także: Czy warto trenować boso na siłowni?
Martwy ciąg to doskonałe ćwiczenie pod wieloma względami:
Najlepsze efekty pod względem kształtowania siły zauważysz, gdy będziesz wykonywał serie do maksymalnie 5 powtórzeń.
Mała ilość ruchów w trakcie serii powoduje, że kilogramy na sztandze będą dużo większe niż w podczas większego zakresu powtórzeń.
W tym przypadku przerwy między seriami powinny wynosić co najmniej 3 minuty.
Wykonując różnego rodzaje martwego ciągu możesz efektywnie kształtować tylną taśmę mięśniową. Możesz skupić się na mięśniach grzbietu (prostowniki grzbietu), pośladkach lub dwugłowych uda w zależności od tego jaką wersję ćwiczenia wybierzesz.
Wyeliminujesz takie wady postawy jak m.in:
Martwy ciąg to ćwiczenie, które można wykonać na wiele sposobów w zależności od tego jaką partię mięśniową chcemy zaangażować.
Do podstawowych rodzajów martwego ciągu należą wskazane poniżej. Pamiętaj, że podstawą są plecy wyprostowane!
Martwy ciąg klasyczny to ćwiczenie angażujące mięśnie grzbietu, pośladków czy mięśnie dwugłowe ud. Jest to też wersja, która efektywnie rozwija siłę.
Bardzo dobry rodzaj pod kątem rozwoju pośladków i mięśni dwugłowych. Martwy ciąg na prostych nogach możesz wykonać zarówno ze sztangą jak i hantlami, pamiętaj – każdorazowo niezależnie od sprzętu napnij brzuch.
Wersja, w której rozstaw stóp jest dużo szerszy niż w innych wersjach ćwiczenia. Ze względu na krótszy zakres ruchu możemy używać dużo większych obciążeń. Martwy ciąg sumo angażuje dodatkowo mięśnie przywodzicieli.
Ruch przypomina martwy ciąg na prostych nogach z tą różnicą, że ta wersja jest wykonywana sztangą. Ruch kończymy odkładając sztangę na ziemię.
Różnica polega na używanym obciążeniu. Kettle możemy wykorzystać jako obciążenie podczas martwego ciągu na prostych nogach.
W tej wersji ćwiczenia używamy szerokiego chwytu sztangi. Jest to ćwiczenie akcesoryjne jeśli mamy stagnację w podstawowych wersjach ćwiczenia.
Jest to doskonała wersja jeśli chcesz poprawić stabilizację i równowagę. Możesz też zniwelować dysproporcję pomiędzy obiema stronami.
Zobacz także:
Plecy zaraz po nogach to największa partia mięśniowa.
W związku z tym wymaga wykonania sporo objętości w skali tygodnia.
Objętość liczymy jako iloczyn liczby powtórzeń, serii i obciążenia używanego na danym treningu.
Jeśli chcesz, aby Twoje mięśnie (w tym przypadku plecy) rozwijały się bez stagnacji powinieneś zadbać, aby objętość rosła w dłuższym wymiarze czasu.
W treningu pleców bardzo ważna jest praca w dwóch płaszczyznach:
Pozwoli to rozwinąć mięśnie pleców pod względem grubości i szerokości.
Ostatnim czynnikiem pośrednio związanym z treningiem jest regeneracja. Mięśnie odbudowują się, gdy odpoczywasz. Nawet najcięższy trening nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, gdy nie zadbasz o regenerację po treningu.
Zobacz także: Prosty plan treningowy na martwy ciąg
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 19.08.2021 r. i zaktualizowany dn. 15.03.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły: