WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Skip A

skip a - ćwiczenie biegowe
  • Ćwiczenie: skip A
  • Partia: mięśnie nóg i brzucha
  • Kategoria: ćwiczenie na nogi
  • Typ ćwiczenia: duża partia mięśniowa
  • Rodzaj ćwiczenia: ćwiczenie rozgrzewkowe, cardio pozwalające spalić tkankę tłuszczową i wspomóc budowanie kondycji
  • Rodzaj ruchu: podskoki
  • Wymagane urządzenia: –

Skip A – ćwiczenie rozgrzewkowe o różnym poziomie zaawansowania

Skip A jest ćwiczeniem polegającym na przeskokach z nogi na nogę z jednoczesnym unoszeniem kolana do klatki piersiowej. W celu efektywniejszej pracy oraz ułatwienia sobie ruchu warto pracować jednocześnie rękoma w taki sposób jak podczas biegu w miejscu.

Skip A stanowi idealne ćwiczenie rozgrzewkowe, które potrafi podnieść temperaturę ciała i przygotować je na intensywny wysiłek aerobowy. Jest to często stosowane narzędzie przez sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, można jednak spotkać je także w rozgrzewce przed treningiem siłowym. Większości osób kojarzy się jednak przede wszystkim z lekcjami wychowania fizycznego. Przez co jest często niedoceniane.

Stopień zaawansowania ćwiczenia oraz zaangażowane mięśnie

  • Poziom łatwy – jest to podstawowa wersja ćwiczenia wykonywana jednostajnym tempem bez dodatkowych ruchów w miejscu;
  • Poziom średnio zaawansowany – w trakcie wykonywania skipingu można dodać ruch klaskania pod unoszonym akurat kolanem. Można również zmieniać tempo wykonywania ćwiczeń i wykonywać je w formie interwału;
  • Poziom zaawansowany – skip A wykorzystywany jest jako ćwiczenie lekkoatletyczne na bieżni, gdzie wykonuje się go w różnych wariantach podczas biegu.

W trakcie wykonywania skipingu A największą pracę wykonują mięśnie nóg, a dokładnie mięśnie czterogłowe uda oraz łydki. Dodatkowo do mocnej pracy zaangażowane zostają mięśnie brzucha. Odpowiednio wykonywane ćwiczenie będzie bardzo wymagające i pozwoli nie tylko dobrze rozgrzać ciało, ale także spalić tkankę tłuszczową. Ponadto przyniesie korzystne rezultaty w pracy nad mocą biegową czy wytrzymałością.

Skip A – jak wykonać?

Aby wykonać skip A wystarczy nam nieco miejsca.

  1. Stajemy wyprostowani, ręce trzymamy wzdłuż tułowia. Następnie unosimy przykładowo prawą nogę, ugiętą w stawie kolanowym w górą oraz lewą rękę.
  2. Następnie wykonujemy przeskok z jednej nogi na drugą, jednocześnie zamieniając ręce w taki sposób jakbyśmy biegli.
  3. Drugie kolano także podciągamy do klatki piersiowej.
  4. Wykonujemy naprzemienne przeskoki z nogi na nogę przez określony czas trwania ćwiczenia.

W wersji z klaskaniem pod kolanem zamiast wykonywać rękami ruch podobny do tego wykonywanego w trakcie biegu klaszczemy w dłonie pod uniesionym kolanem. Z kolei skip A wykonywany w ruchu jest to bieg z wysokim unoszeniem kolan, podczas którego musimy przemieścić się z punktu A do punktu B.

W przypadku skipu w miejscu oraz na bieżni istotne jest zachowanie prostych pleców oraz prawidłowego oddechu.

Sprawdź także: Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenie ogólnorozwojowe?

Skip A – podstawowe błędy

Wykonując skip A ciężko jest popełnić jakiś rażący błąd, ponieważ jest to ćwiczenie, którego poprawne wykonanie jest uzależnione od stanu naszego wytrenowania oraz mobilności i siły mięśniowej.

Najczęściej spotykanym błędem jest jednak zbyt niskie unoszenie kolan do klatki, niewynikające z braku sił oraz odpowiedniej mobilności ruchowej. Warto także uważać na to w jaki sposób stawiamy stopy na ziemi aby przez przypadek nie nabawić się kontuzji.

?Plany treningowe Budujmase.pl zawierają jeszcze więcej ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe, które trenerzy personalni dopasowują indywidualnie do Twoich możliwości, dostępnego sprzętu i postawionego celu.

plan treningowy budujmase.pl

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *