Double unders stanowi dosyć wymagający ruch ze względu na fakt, iż trzeba podczas jednego skoku wykonać aż dwa obroty skakanki. W trakcie jego wykonywania pracujemy w tempie interwałowym, co oznacza, że niewątpliwie nasze tętno mocno przyśpieszy. W trakcie wykonywania ćwiczenia największą pracę wykonują mięśnie:
Łydek;
Ud;
Brzucha;
Przedramion oraz obręczy barkowej.
Jak widać jest to ruch, który angażuje do pracy znaczną liczbę mięśni, co przekłada się na dużą intensywność ćwiczenia oraz efekty w postaci wysokiego wydatku energetycznego. Warto zaznaczyć, że ćwiczenie przeznaczone jest dla osób o wyższym poziomie zaawansowania.
Wykonywanie podwójnego obrotu na skakance nie różni się zbyt mocno od klasycznego skakania.
Pozycja startowa to wyprostowana sylwetka ze złączonymi stopami.
Istotne jest aby odpowiednio dopasować długość skakanki. Po tym jak chwycimy ją w obie dłonie i staniemy stopami na jej środku, powinna sięgać do wysokości naszej klatki piersiowej. Większość skakanek posiada prostą regulację bez potrzeby skracania linki.
Ruch w ćwiczeniu odbywa się poprzez wyskok w górę nieco wyżej niż klasycznie co powinno pozwolić na wykonanie dwóch szybki obrotów skakanki nim stopy ponownie wylądują na ziemi.
Ćwiczenie na nogi double unders – podstawowe błędy
W trakcie skakania na skakance można popełnić kilka błędów.
Jednak ćwiczenie duble unders nie jest przeznaczone dla osób, które mają ze skakanką styczność pierwszy raz. Oznacza to, że powinniśmy umieć już korzystać z tego sprzętu.
Najczęstszymi błędami w trakcie wykonywania podwójnego skoku są:
Zbyt niskie wybicie;
Zbyt słabe napięcie mięśni brzucha;
Obracanie skakanką zbyt wolno;
Ruch inicjowany nie przez nadgarstki, lecz ramiona;
Zły rytm, który sprawia, że po wykonaniu jednego powtórzenia nie jesteśmy wstanie automatycznie przejść do kolejnego.
🛒Plany treningowe Budujmase.pl zawierają jeszcze więcej ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe, które trenerzy personalni dopasowują indywidualnie do Twoich możliwości, dostępnego sprzętu i postawionego celu.
Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II