Rozpiętki
Dobrze rozwinięta klatka piersiowa jest celem większości mężczyzn.…
Osoby trenujące kalistenicznie wiedzą, że prawidłowe wykonanie full planche jest bardzo wymagające i trudne technicznie. Nie jest to ćwiczenie do wykonania, którego można podejść z marszu. Najpierw należy odpowiednio się przygotować i wzmocnić poszczególnie mięśnie biorące udział w jego wykonywaniu. Full planche angażuje do pracy mięśnie:
Jak widać ćwiczenie jest wymagające dla praktycznie całego ciała, zmuszając do pracy jednocześnie wiele grup mięśniowych. Stanowi także spore wyzwanie pod kątem mobilności, zwłaszcza stawów nadgarstkowych. Dodatkowo wymaga dużej równowagi.
Zobacz także: Maltese
Droga do full planche jest długa i należy uzbroić się w cierpliwość aby ją pokonać. W pierwszej kolejności należy wzmocnić mięśnie poprzez wykonywanie takich ćwiczeń jak plank, różnego rodzaju pompki oraz nauczyć się stać na rękach.
Ten ostatni element będzie bardzo pomocny w nauce utrzymywania równowagi oraz poprawie kontroli nad własnym ciałem.
W celu nauki full planche należy przejść przez kilka etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie wzmocnienie ciała i zbudowanie bazy. Składają się na nią takie ćwiczenia jak pompki z przenoszeniem ciężaru ciała, stanie na rękach, oraz pompki na rękach, pompki na poręczach, wszelkiego rodzaju deski i ćwiczenia na core.
Mając już pewną bazę należy rozpocząć progresję prowadzącą do wykonania full planche. Warto rozpocząć ją od ćwiczenia planche lean, które polega na przyjęciu pozycji pompki i maksymalnego wysunięcia ciała w przód, dążąc do ustawienia środka ciężkości pod naszymi dłońmi. Nogi pozostają na podłożu.
W każdej z opisanych pozycji planche można także wykonywać pompki w celu dodatkowego wzmocnienia ciała.
Znajdź również więcej informacji w artykule: Trening na klatkę – dobry trening na rozbudowę mięśni piersiowych
W trakcie wykonywania full planche można popełnić kilka błędów. Zakładając, że ktoś jest już w stanie przyjąć taką pozycję należy założyć, że posiada wystarczającą siłę. Czasem zdarza się jednak, że technika nie jest doskonała i łokcie pozostają ugięte co stanowi błąd.
Kolejnym częstym błędem jest nie możność utrzymania nóg w jednej linii z tułowiem, która wynika albo z braku siły albo mobilności.
Ostatnim najmniej psującym wrażenie z wykonania full plance błędem jest niemożność utrzymania pozycji przez minimum 3-5s. W takim wypadku należy porostu nadal pracować aby mięśnie zostały odpowiednio wzmocnione.
Podobne artykuły: