Krucyfix
Ćwiczenie: krucyfixKategoria: ćwiczenia na barkiPartia: mięśnie naramienne (barki)Typ…
Barki są szczególną partią mięśniową dla mężczyzn. Dobrze rozwinięte barki odpowiadają za szerokość sylwetki i tzw. wygląd “V”. Pełne mięśnie naramienne można osiągnąć jedynie angażując każdy z trzech aktonów barku. Jednym z podstawowych ćwiczeń na barki są arnoldki.
Ćwiczenie na barki jaki są arnoldki wykonujemy hantlami, dzięki czemu każda strona pracuje niezależnie.
Arnoldki to ćwiczenie na barki, które wykonywane w prawidłowy sposób powoduje długi czas napięcia mięśni. Ruch podczas ćwiczenia jest dość długi i z pewnością nie użyjemy takiego ciężaru jak podczas klasycznego wyciskania hantli.
Ćwiczenie na barki jaki są arnoldki wykonujemy hantlami, dzięki czemu każda strona pracuje niezależnie. Ćwiczenie na barki można podzielić na dwa etapy ruchu:
Opisywane ćwiczenie na barki możemy wykonywać na dwa sposoby – siedząc i stojąc. W zależności od tego, którą wersję wybierzemy zaangażujemy barki w nieco innym stopniu.
Ćwiczenia na barki zarówno w wersji siedząc jak i stojąc znajdą swoje zastosowanie w planie treningowym.
Obie wersje znacząco poprawią masę mięśniową naszych mięśni naramiennych, natomiast wybór opcji powinien opierać się o nasz cel.
Arnoldki to dość złożone ćwiczenie. Podczas jego wykonywania można popełnić szereg błędów. Na co należy zwrócić uwagę?
Można wyróżnić dwa główne sposoby wykonania:
Technika wykonania obu rodzajów ćwiczeń nie różni się znacząco od siebie. Główne różnice występują z powodu innej pozycji wykonania arnoldek. Wersja stojąc dużo mocniej angażuje mięśnie stabilizujące naszą sylwetkę.
W wersji siedząc bardziej skupimy się na mięśniach naramiennych i prawdopodobnie użyjemy większego ciężaru.
Plan treningowy i ćwiczenia na barki dla dziewczyn mogą być te same co dla panów. Jednak objętość treningu barków powinna być dużo mniejsza. Wystarczy ćwiczenie podstawowe. Na przykład wyciskanie hantli nad głowę. Ćwiczenie na boczny akton barków jak wznosy hantli do boku oraz jakieś ćwiczenie typu “facepull”. Włączą one do pracy tylni akton barków.
W wersji stojąc oczywiście skupiamy się głównie na barkach, natomiast bardzo mocno spracujemy nad stabilizacją. W dużym stopniu pracują mięśnie głębokie, mięśnie brzucha i grzbietu.
Według niektórych barki należą do dużej partii mięśniowej, a według innych są małą grupą. Odpowiedź na to pytanie jest ważna pod kątem doboru objętości. Wizualnie barki są małą partią, natomiast ich budowa wymaga wykonania dość dużej ilości pracy na treningu.
Mamy 3 aktony, które należy zaangażować:
Aby nasze mięśnie naramienne były w pełni rozwinięte należy włączyć do pracy każdy z nich poprzez odpowiednie ćwiczenia.
Z tego względu powinniśmy wykonywać od 15 do 20 serii w skali tygodnia. Mięśnie naramienne są partią, która bardzo dobrze reaguje na większy zakres powtórzeń. Z tego powodu zakres powtórzeń powinien wynosić od 8 do nawet 20.
Podstawą planu treningowego powinny być ćwiczenia wielostawowe, wzbogacone o ruchy izolowane i (przykładowo) ćwiczenia na barki na atlasie.
Arnoldki to ćwiczenie na barki, które wykonywane w prawidłowy sposób powoduje długi czas napięcia mięśni. Ruch podczas ćwiczenia jest dość długi i z pewnością nie użyjemy takiego ciężaru jak podczas klasycznego wyciskania hantli.
Jedną z najważniejszych zasad treningu jest to, aby ćwiczenia na barki były w stanie zaangażować wszystkie trzy aktony mięśni naramiennych (deltoid). Tylko w ten sposób osiągniesz efekt pełnych i okrągłych barków.
Staw ramienny, czy ten, na którym opiera się budowa barku jest wyjątkowo podatny na kontuzję. Z tego względu przed treningiem barków należy pamiętać o kompleksowej rozgrzewce.
Bardzo ważne, aby dobrać ćwiczenia na barki włączające do pracy każdy z 3 aktonów mięśni naramiennych. Jeśli chcesz zbudować silne i okrągłe barki to warto do swojego planu treningowego dodać ćwiczenia wielostawowe, takie jak:
Są to podstawowe ćwiczenia, które zbudują siłę i masę barków.
Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 10.08.2021 r. i zaktualizowany dn. 15.03.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły: