Kurczak jest często określany jako doskonały wybór dla osób dbających o linię i prowadzących zdrowy tryb życia. To popularne chude mięso jest dobrym źródłem białka i mikroelementów i dzięki temu może stanowić bazę wielu dietetycznych potraw. Jak przygotować dietetyczne kotlety z kurczaka? O czym pamiętać, aby takie danie było nie tylko smaczne, sycące, ale i niskokaloryczne?
Dietetyczny kotlet z kurczaka – czy to jest możliwe?
Oczywiście, dietetyczne kotlety z kurczaka to danie możliwe do przygotowania, a kluczowe są dwa czynniki: sposób przygotowania oraz użycie odpowiednich produktów o niższej zawartości kalorii i tłuszczu. Oto kilka istotnych kwestii:
- Wybór mięsa: wybierz chude kawałki kurczaka, takie jak piersi, które mają niższą zawartość tłuszczu niż inne jego części.
- Usunięcie skóry: skóra z kurczaka zawiera znacznie więcej tłuszczu niż samo mięso, dlatego do przygotowania kotletów używaj najlepiej filetów.
- Sposób obróbki termicznej: unikaj smażenia mięsa w głębokim oleju. Kurczak jest dobrym źródłem białka i aby jak najlepiej wykorzystać jego wartości odżywcze i nie podwyższać kaloryczności oraz zawartości tłuszczu, piecz go w piekarniku, ewentualnie gotuj na parze.
- Dodatki: dodawaj do mięsa dużo warzyw, ziół i przypraw, które nadają smak i aromat, a w efekcie zmniejszają potrzebę używania dużej ilości tłuszczu lub soli.
- Panierka: jeśli nie wyobrażasz sobie kotletów bez panierki, zadbaj, aby nie była to zwykła bułka tarta. W roli panierki świetnie sprawdzają się płatki owsiane lub kukurydziane, a także ziarna takie jak siemię lniane i sezam. Taka panierka wchłonie mniej tłuszczu, a dodatkowo zawiera witaminy i mnóstwo dobrych tłuszczów.
- Sosy: tradycyjne sosy to źródło tłuszczu i kalorii. Staraj się przygotowywać sosy na bazie jogurtu, ponieważ są lżejsze lub zupełnie zrezygnuj z tego dodatku.
Zobacz: Pierś z kurczaka – kcal, ile białka i makro, przepisy
Przepisy na dietetyczne kotlety z kurczaka
Wartościowy i smaczny posiłek, który jednocześnie wspiera dietę, to marzenie każdego, dla kogo świadome odżywianie jest ważne. To dlatego dietetyczne kotlety z kurczaka stanowią doskonałą propozycję dania na diecie. Są lekkie, pełne białka i niskokaloryczne, co czyni je idealnym wyborem dla tych, którzy pragną zaspokoić apetyt bez obciążania organizmu nadmiarem tłuszczu i kalorii. Sprawdź trzy poniższe przepisy na te wyjątkowe kotlety.
Dietetyczne kotlety z kurczaka z warzywami
Składniki:
- 1 duża pierś z kurczaka
- 2 jajka, 1 marchew
- 1 czerwona papryka, 1 cebula
- 3 plastry cukinii pokrojone w kostkę
- 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
- 1 kopiasta łyżka mąki ziemniaczanej
- spray do smażenia
- sól, pieprz, słodka papryka
Sposób przygotowania:
- Pierś z kurczaka umyj, osusz i pokrój w kostkę.
- Z papryki wydrąż gniazda nasienne i pokrój ją. Cebulę pokrój w kostkę.
- Marchewkę zetrzyj na tarce.
- Zmieszaj wszystkie przygotowane składniki w misce, dodaj jajka, mąkę i jogurt. Dopraw do smaku przyprawami.
- Odstaw mieszankę na kilkanaście minut, aby smaki się przegryzły.
- Spryskaj patelnię sprayem do smażenia (użyjesz mniej tłuszczu), nakładaj masę łyżką, formując małe placki. Podsmażaj kotlety z jednej strony, aż się zarumienią, następnie obróć.
Dietetyczne kotlety mielone z kurczaka z marchewką
Składniki:
- 250g mielonego mięsa z kurczaka
- 1 jajko
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 ząbek czosnku
- ½ granulowanego czosnku
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C.
- Obraną marchewkę i pietruszkę zetrzyj na grubych oczkach. Czosnek przeciśnij przez praskę.
- Połącz mięso mielone ze startymi warzywami, dodaj jajko, rozgnieciony czosnek i dopraw solą i pieprzem.
- Z powstałej masy uformuj małe kotleciki. Układaj je na uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Piecz w piekarniku ok. 10min na każdej stronie.
Kotlety z kurczaka w owsianej panierce
Składniki:
- 200g piersi z kurczaka
- 2 jajka
- 1 szklanka płatków owsianych
- 1 łyżka oleju kokosowego w sprayu
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
- Umyj i osusz piersi z kurczaka, następnie lekko je rozbij i oprósz solą i pieprzem.
- Płatki owsiane przesyp do blendera i rozdrobnij na preferowaną grubość.
- Na talerzu rozbij jajka i wymieszaj, aby białko połączyło się z żółtkiem. Na osobny talerz wysyp zmielone płatki owsiane.
- Mięso obtaczaj najpierw w jajku, później w płatkach i smaż na rozgrzanej patelni spryskanej olejem kokosowym.
- Odsącz nadmiar tłuszczu z kotletów przy pomocy papierowego ręcznika.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej obniżyć kaloryczność kotletów, zamiast patelni wykorzystaj do pieczenia piekarnik. Wystarczy, że ułożysz przygotowane do smażenia kotlety na blasze i podpieczesz w temperaturze 180°C (ok. 15min).
Może zainteresuje Cię: Jak zrobić filety z kurczaka? 8 przepisów na filety drobiowe
Jak zrobić dietetyczne kotlety?
Kotlety z kurczaka to danie, które zawsze się udaje. Bez względu na to, czy do dania użyjesz piersi z kurczaka w kawałkach, czy mięso mielone, przygotuj się na kulinarny sukces. Kurczak świetnie komponuje się z warzywami, przyprawami oraz różnego rodzaju dodatkami. Bardzo dobrze smakuje w towarzystwie pieczarek, papryki, jak i mniej oczywistych dodatków takich jak ogórek kiszony.
Jeśli chcesz wykorzystać kulinarny potencjał mięsa drobiowego, ale jednocześnie starasz się ograniczać zbędne kalorie i niepotrzebny tłuszcz, masz duże pole do popisu. Skup się na odpowiednim przygotowaniu mięsa – dietetycznej panierce, smażenie w głębokim tłuszczu zamień na krótkie smażenie na patelni, pieczenie lub przygotowanie mięsa na parze. Aby urozmaicić danie z kurczaka, które trafi na Twój talerz, możesz włożyć do środka kotletów warzywa.
Chcąc przygotować dietetyczne kotlety z kurczaka, które będą smaczne i zarazem pożywne, kieruj się następującymi wskazówkami:
- Dietetyczne kotlety z kurczaka będą pyszne i soczyste, jeśli zastosujesz odpowiednią panierkę: siemię lniane, płatki owsiane, kukurydziane, otręby. Obtoczenie kotletów z kurczaka w takiej panierce pomoże zamknąć soki i sprawi, że mięso będzie wilgotne i smaczne.
- Innym sposobem na dietetyczną panierkę jest jogurt naturalny. Przed smażeniem potrzymaj mięso we wcześniej przygotowanej marynacie, do której dodajemy jogurt: dodaj do niego jajko oraz przypraw pieprzem i słodką papryką.
- Jeśli chcesz skrócić czas smażenia kotletów na patelni, możesz, przygotowując mięso, rozbić je cienko. Piersi z kurczaka są zawsze grubsze z jednej strony, a to oznacza, że grubszy koniec opieka się dłużej. Dzięki rozbijaniu uzyskasz kawałek mięsa, który opiecze się równomiernie i szybko.
- Jeśli zdecydujesz się na smażenie mięsa na patelni, po zakończeniu odsącz nadmiar tłuszczu z kotletów. Możesz zrobić to, używając papierowego ręcznika kuchennego.
- Pierś z kurczaka to chude mięso, dlatego trudno jest je przygotować tak, aby nie stało się suche i pozbawiona smaku. Jeśli chcesz temu zapobiec i nie chcesz używać dodatkowego tłuszczu, wystarczy, że owiniesz mięso kawałkiem papieru do pieczenia przed włożeniem go do piekarnika. Papier działa podobnie jak skóra kurczaka, chroniąc mięso i zapobiegając jego wysychaniu.
- Mięso kurczaka nie wymaga wysokiej temperatury ani długiego czasu pieczenia czy smażenia. Chcąc zachować wszystkie cenne składniki zawarte w mięsie i nie pozbawić go soczystości, najlepiej piecz lub smaż krótko w temperaturze około 170°C-180°C.
Zobacz: Pierś z kurczaka w diecie
Podobne artykuły:
- Ziołowy kurczak z cukinią i papryką na makaronie ryżowym
- Pierś z kurczaka ze szpinakiem i pieczoną dynią z imbirem
- Pierś z kurczaka po myśliwsku + ryż / B61 W87 T19
- Kąski z kurczaka w biało-czarnym sezamie, z zielonym ryżem
- Filet z kurczaka w pestkach słonecznika z żółtym ryżem i grillowanymi warzywami