- Ćwiczenie: skip A
- Partia: mięśnie nóg i brzucha
- Kategoria: ćwiczenie na nogi
- Typ ćwiczenia: duża partia mięśniowa
- Rodzaj ćwiczenia: ćwiczenie rozgrzewkowe, cardio pozwalające spalić tkankę tłuszczową i wspomóc budowanie kondycji
- Rodzaj ruchu: podskoki
- Wymagane urządzenia: –
Skip A – ćwiczenie rozgrzewkowe o różnym poziomie zaawansowania
Skip A jest ćwiczeniem polegającym na przeskokach z nogi na nogę z jednoczesnym unoszeniem kolana do klatki piersiowej. W celu efektywniejszej pracy oraz ułatwienia sobie ruchu warto pracować jednocześnie rękoma w taki sposób jak podczas biegu w miejscu.
Skip A stanowi idealne ćwiczenie rozgrzewkowe, które potrafi podnieść temperaturę ciała i przygotować je na intensywny wysiłek aerobowy. Jest to często stosowane narzędzie przez sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, można jednak spotkać je także w rozgrzewce przed treningiem siłowym. Większości osób kojarzy się jednak przede wszystkim z lekcjami wychowania fizycznego. Przez co jest często niedoceniane.
Stopień zaawansowania ćwiczenia oraz zaangażowane mięśnie
- Poziom łatwy – jest to podstawowa wersja ćwiczenia wykonywana jednostajnym tempem bez dodatkowych ruchów w miejscu;
- Poziom średnio zaawansowany – w trakcie wykonywania skipingu można dodać ruch klaskania pod unoszonym akurat kolanem. Można również zmieniać tempo wykonywania ćwiczeń i wykonywać je w formie interwału;
- Poziom zaawansowany – skip A wykorzystywany jest jako ćwiczenie lekkoatletyczne na bieżni, gdzie wykonuje się go w różnych wariantach podczas biegu.
W trakcie wykonywania skipingu A największą pracę wykonują mięśnie nóg, a dokładnie mięśnie czterogłowe uda oraz łydki. Dodatkowo do mocnej pracy zaangażowane zostają mięśnie brzucha. Odpowiednio wykonywane ćwiczenie będzie bardzo wymagające i pozwoli nie tylko dobrze rozgrzać ciało, ale także spalić tkankę tłuszczową. Ponadto przyniesie korzystne rezultaty w pracy nad mocą biegową czy wytrzymałością.
Skip A – jak wykonać?
Aby wykonać skip A wystarczy nam nieco miejsca.
- Stajemy wyprostowani, ręce trzymamy wzdłuż tułowia. Następnie unosimy przykładowo prawą nogę, ugiętą w stawie kolanowym w górą oraz lewą rękę.
- Następnie wykonujemy przeskok z jednej nogi na drugą, jednocześnie zamieniając ręce w taki sposób jakbyśmy biegli.
- Drugie kolano także podciągamy do klatki piersiowej.
- Wykonujemy naprzemienne przeskoki z nogi na nogę przez określony czas trwania ćwiczenia.
W wersji z klaskaniem pod kolanem zamiast wykonywać rękami ruch podobny do tego wykonywanego w trakcie biegu klaszczemy w dłonie pod uniesionym kolanem. Z kolei skip A wykonywany w ruchu jest to bieg z wysokim unoszeniem kolan, podczas którego musimy przemieścić się z punktu A do punktu B.
W przypadku skipu w miejscu oraz na bieżni istotne jest zachowanie prostych pleców oraz prawidłowego oddechu.
Sprawdź także: Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenie ogólnorozwojowe?
Skip A – podstawowe błędy
Wykonując skip A ciężko jest popełnić jakiś rażący błąd, ponieważ jest to ćwiczenie, którego poprawne wykonanie jest uzależnione od stanu naszego wytrenowania oraz mobilności i siły mięśniowej.
Najczęściej spotykanym błędem jest jednak zbyt niskie unoszenie kolan do klatki, niewynikające z braku sił oraz odpowiedniej mobilności ruchowej. Warto także uważać na to w jaki sposób stawiamy stopy na ziemi aby przez przypadek nie nabawić się kontuzji.
🛒Plany treningowe Budujmase.pl zawierają jeszcze więcej ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe, które trenerzy personalni dopasowują indywidualnie do Twoich możliwości, dostępnego sprzętu i postawionego celu.
Podobne artykuły:
- Skip B
- Skip C
- Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe?
- Poliquin step up
- Bieg bokserski