Dieta makrobiotyczna to sposób żywienia, który swoje źródło ma z chińskiej filozofii. Wyznaje ona zasadę dwóch sił Jin i Jang, które pozostają ze sobą w równowadze. Według jej zasad, dieta jest częścią systemu filozoficznego i duchowego. Ma zapewnić m.in. zdrowie i szczupłą sylwetkę. Dieta makrobiotyczna stosowana jest najczęściej przy nadciśnieniu i cukrzycy. Czy warto ją wykorzystać w swoim planie? Sprawdź więcej w artykule.
Dieta makrobiotyczna
Najważniejsza informacja jest taka, że dieta nie jest zalecana dla osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza przy treningu siłowym. To ze względu na małe ilości białka, witaminy B12, żelaza i magnezu, które są niezbędne dla osób trenujących. Dieta może spotęgować odczucie braku sił i energii przy treningu.
Nieodpowiednio stosowany makrobiotyczny plan żywieniowy może doprowadzić też do anemii, zmęczenia i osłabienia. Spowodowane jest to wykluczeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego, ograniczając niedobory pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia. Czy w takim razie dieta makrobiotyczna ma jakikolwiek sens?
Zasady diety makrobiotycznej
Mimo tego, że dla trenujących na siłowni nie jest dobrym kierunkiem w żywieniu, to innych już powinien zainteresować. Jakie są zasady diety makrobiotycznej?
- Dieta makrobiotyczna jest dietą o niskiej zawartości tłuszczu, z dużą ilością warzyw i produktów zbożowych.
- Proporcje w diecie są bardzo istotne. 50% pożywienia stanowią produkty zbożowe, a drugie 50 % – warzywa, nasiona roślin strączkowych, glony i owoce.
- Bardzo ważne jest aby produkty były nieprzetworzone i niekonserwowane, pochodzenia naturalnego (niełuskane ziarna zbóż).
- Celem diety jest oczyszczanie organizmu z toksyn. To prowadzi do równowagi wewnętrznej organizmu, jednocześnie spalając tkankę tłuszczową.
Dieta nie może być stosowana u kobiet w ciąży, w okresie menopauzy oraz u dzieci i młodzieży. Niezalecane jest też stosowanie diety u osób cierpiących na osteoporozę, choroby serca, tarczycy oraz kamienicę nerkową.
Efekty diety makrobiotycznej
Dieta makrobiotyczna zakłada zdrowe i długie życie. Jakie efekty jeszcze przynosi? Daje szansę, by:
- zredukować masę ciała. Dietę można stosować maksymalnie 2 miesiące, idealna dla osób z lekką nadwagą;
- oczyścić organizm z toksyn;
- ze względu na dużą ilość błonnika, wyregulować pracę układu pokarmowego.
Produkty w diecie makrobiotycznej
Jakie produkty w diecie makrobiotycznej powinny się znaleźć? Na pewno:
- niełuskane ziarna pszenicy, żyta, owsa, kaszy jaglanej i jęczmiennej, kukurydzy, gryki i ryżu,
- owoce,
- warzywa,
- rośliny strączkowe.
W diecie makrobiotycznej mogą jedynie znaleźć się tłuszcze roślinne (w ilości 1 łyżka dziennie). Tłuszcze zwierzęce należy całkowicie wyeliminować. Spożywane warzywa powinny być suszone, gotowane na parze, w wodzie, duszone bądź blanszowane. W małej ilości powinno się spożywać również przetwory zbożowe tj. płatki owsiane, makaron, pieczywo. Najlepiej korzystać jest z oleju sezamowego, kukurydzianego i pochodzącego z gorczycy.
Jakie produkty w diecie makrobiotycznej należy wykluczyć?
- Mięso,
- sery,
- masło,
- śmietana,
- lody,
- słodzone jogurty,
- mleko,
- cukier i jego przetwory,
- owoce,
- soki,
- kawa,
- czarna herbata,
- ziemniaki,
- pomidory,
- bakłażan.
Dodatkowo nie powinno być produktów konserwowanych, mrożonych, oczyszczonych, barwionych sztucznie i aromatyzowanych. Nie używamy przypraw takich jak: ocet spirytusowy i napojów alkoholowych.Podczas posiłków nie wolno pić, a ostatni posiłek powinien być spożyty 3 godziny przed spaniem.
Jadłospis w diecie makrobiotycznej
Makrobiotyka jest sposobem odżywiania opartym na zgodzie z prawami natury. Przepisy, jakie oferuje dieta makrobiotyczna, bazują głównie na warzywach, owocach, roślinach strączkowych oraz nieprzetworzonych ziarnach zbóż. To potrawy bogate nie tylko w witaminy i minerały, lecz także w błonnik, który jest sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki.
- Komponując jadłospis w diecie makrobiotycznej należy pamiętać, że przez dwa tygodnie należy spożywać codziennie trzy posiłki przygotowane z gotowanych, prażonych, rozgniecionych lub zmielonych ziaren.
- Jadłospis można uzupełniać owocami i warzywami. Zboża powinny jednak stanowić 70% codziennego menu.
- Posiłki warto urozmaicić kiszonką, np. z poszatkowanej kapusty, selera, ogórków i sałaty.
Jak może wyglądać jadłospis w diecie makrobiotycznej?
- Śniadanie: pasztet z kaszy gryczanej z orzechami
- II śniadanie: jabłko lub gruszka
- Obiad: kotlety z pęczaku z cebulą i kiełkami
- Podwieczorek: ciasteczka sezamowe
- Kolacja: placki jaglane z jabłkami
Jak widać, dieta makrobiotyczna nie jest źródłem wystarczającej ilości kalorii dla ćwiczących. Dlatego też nie sprawdzi się jako najlepsza dieta na siłownię. Za to jako sposób na oczyszczenie organizmu i zmianę przyzwyczajeń dietetycznych – już tak.
Podobne artykuły:
- Dieta Dąbrowskiej, czyli warzywno-owocowy detoks
- Dieta ziemniaczana i trening
- Dieta alkaliczna – najlepszy sposób na odkwaszenie organizmu?
- Dieta Ornisha – na czym polega?
- Szybka dieta tygodniowa