Czy popularność diety jabłkowej świadczy o jej skuteczności i wysokim stopniu bezpieczeństwa? Jaką rolę odgrywają jabłka w procesie odchudzania? Czy dieta jabłkowa to skuteczny plan na oczyszczenie organizmu i redukcję tkanki tłuszczowej? Poznaj odpowiedź na te i więcej pytań.
Oczyszczająca dieta jabłkowa
Detoks jabłkowy, znany także jako szybka dieta jabłkowa, zyskuje na popularności. Podczas gdy niektórzy zastanawiają się, ile jabłek dziennie można zjeść, jej autorzy rekomendują spożywanie niemalże samych jabłek. Do przechodzenia na dietę należy się przygotować m.in. poprzez stopniowe zastępowanie wędlin warzywami i zmniejszanie kaloryczności posiłków. W etapie powracania do standardowego żywienia również należy stopniowo wprowadzać pokarmy, by nie spowodować szoku w organizmie. Dieta jabłkowa dostępna jest w dwóch wariantach:
- dieta 3 dniowa restrykcyjna – podczas trzech dni jadłospis oparty jest o dietę na samych jabłkach. Dopuszczalne jest spożycie niesłodzonego soku jabłkowego;
- dieta jabłkowa o mniejszej restrykcji – w czasie jej trwania możesz spożywać inne, warzywne posiłki o znikomej kaloryczności, a także nieprzetworzone produkty, np. jajka, jogurty naturalne, kefiry.
W każdym z wariantów diety konieczne jest spożywanie dużych ilości wody i herbat ziołowych. W zaleceniach znajdziesz także picie wody z łyżką octu jabłkowego na czczo, każdego poranka.
Zalety diety jabłkowej
Jakie są główne zalety diety jabłkowej? Na pewno:
- szybka utrata wagi,
- usunięcie złogów zalegających w jelitach,
- dostarczenie witamin (wspomagających wygląd skóry, włosów i paznokci),
- szybki sposób na pozbycie się toksyn.
Wady diety jabłkowej
Spożywanie samych jabłek nie wydaje się jednak najlepszym pomysłem. Czy dieta jabłkowa ma jakieś wady? Okazuje się, że tak. To m.in.
- obniżenie sprawności układu pokarmowego,
- bóle żołądka,
- biegunka,
- brak pełnych wartości odżywczych,
- utrudnione wchłanianie pokarmu,
- osłabienie,
- bóle głowy,
- brak energii,
- stosowanie jej w dłuższym okresie może prowadzić do anemii, niebezpiecznego spadku wagi i efektu jo-jo.
Efekty diety jabłkowej
Kluczowym efektem stosowania diety jabłkowej jest oczyszczenie organizmu, co niewątpliwie ma miejsce. Częstym skutkiem jedzenia dużej ilości jabłek jest spadek wagi. Nie można jednak uznać, że jest to zjawisko stałe. W większości przypadków wady diety jabłkowej przewyższają jej zalety. Pomimo zawartości dużej ilości pektyn, witaminy C, A i E w jabłkach, ogromna ilość spożytego błonnika skutecznie uniemożliwia ich wchłonięcie. W rezultacie skutkuje to brakiem odżywienia organizmu.
Dieta jabłkowa a trening
Krótka oczyszczająca dieta jabłkowa może być stosowana jedynie przez osoby w pełni zdrowe, które w tym czasie nie muszą zmagać się z dodatkowymi wyzwaniami fizycznymi i psychicznymi. Spadek samopoczucia, brak energii oraz pogorszenie stanu zdrowia są znakiem, że należy zakończyć tę dietę oczyszczającą.
- Dieta jabłkowa przez 2 tygodnie, która jest niekiedy rekomendowana dla osób aktywnych, opiera się na spożywaniu lekkostrawnych, niskokalorycznych posiłków i dużych ilości jabłek.
- Jak nietrudno się domyślić, brak obecności zróżnicowanych źródeł węglowodanów oraz znaczny spadek spożycia białka są dla osoby trenującej bardzo groźne.
- Oczyszczanie organizmu jabłkami w tak drastyczny sposób może przyczynić się do problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli utrzymywane jest przez długi czas.
Jabłka a odchudzanie
Jedzenie dużej ilości jabłek z pewnością korzystnie wpłynie na odchudzanie.
- Owoce zawierają dużo błonnika, który powoduje szybkie wypróżnianie (co za tym idzie usuwanie złóg pozostałych w przewodzie pokarmowym).
- Jednocześnie uniemożliwia skuteczne wchłanianie witamin i wartości odżywczych. Bez wątpienia można więc uznać, że nie jest to skuteczna dieta na dłuższy okres.
Jabłka w diecie odchudzającej będą pełniły ważną rolę tylko wtedy, gdy połączymy je z racjonalnym i zdrowym odżywianiem. Jabłko na śniadanie połączone z owsianką pozwoli korzystać ze swoich wartości antyoksydacyjnych, dostarczy błonnika oraz witamin, utrzymując równowagę ciała.
Dieta jabłkowa
Jabłka na diecie stanowią cenny składnik, który wspomaga trawienie, dostarcza licznych witamin i błonnika. Niestety, jak wszystkie diety restrykcyjne i eliminacyjne, dieta jabłkowa ma szereg wad, o których nie można zapominać. Jej stosowanie wiąże się z dużym szokiem dla organizmu, zwłaszcza, gdy do stawianych mu wyzwań dołączony zostaje trening na siłowni.
- Jedząc jabłka z pewnością można schudnąć, ale drogą do sukcesu jest równomierne i delikatne wprowadzanie zmian.
- Doskonale sprawdza się tutaj regularne spożywanie jabłek w umiarkowanych ilościach – dodawaniem do śniadań, posiłków potreningowych. Każda drastyczna zmiana wiąże się z zachwianiem równowagi – co jest niepożądane.
Dieta jabłkowa – zakładająca zjadanie 3 – 4 jabłek w ciągu dnia – może okazać się dobrym i mało inwazyjnym sposobem na usprawnienie funkcjonowania metabolizmu.
Podobne artykuły:
- Dieta kopenhaska- zasady i efekty
- Dieta wysokobiałkowa – zasady i przykładowy jadłospis
- Dieta ryżowa – zasady, efekty i przepisy
- Dieta Dąbrowskiej, czyli warzywno-owocowy detoks
- Produkty wysokobiałkowe – dieta, jadłospis oraz posiłki diety bogatej w białko