WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dieta niskowęglowodanowa a kortyzol

Dieta nisko-węglowodanowa a kortyzolBycie przez dłuższy czas na diecie niskowęglowodanowej prowadzi do ciągłego wzrostu poziomu kortyzolu w organizmie. Jest to bardzo niedobre zjawisko, ponieważ im wyższy poziom kortyzolu, tym niższy poziom testosteronu. Dowiedz się jak tego uniknąć.

Kortyzol – wróg numer 1

Kortyzol produkowany jest przez nadnercza. Można powiedzieć, że jego zadaniem jest mobilizowanie aminokwasów z tkanek (głównie mięśniowych), aby zwiększały dostępność glukozy poprzez glukoneogenezę, czyniąc kortyzol czynnikiem katabolicznym, czyli inaczej niszczącym mięśnie.

W przypadku treningu, kortyzol uwalniany jest podczas aktywności o wysokiej intensywności i ćwiczeń beztlenowych, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy. Poziom glikogenu, który posiadasz wpływa bezpośrednio na wydzielanie kortyzolu. Im więcej glikogenu w mięśniach, tym mniej kortyzolu jest uwalniane i na odwrót – im mniej glikogenu, tym więcej kortyzolu.

To daje powód, aby przypuszczać, że długotrwałe niedobory glikogenu wynikające z długotrwałej diety nisko-węglowodanowej prowadzą do stale wysokiego poziomu kortyzolu. Dieta nisko-węglowodanowa przyczynia się także do zwiększonej odpowiedzi kortyzolu wywołanej wysiłkiem fizycznym.

Istnieją dowody, że prawidłowy czas spożycia posiłków może znacznie ograniczyć zwiększoną odpowiedź kortyzolu na ćwiczenia. Co ciekawe, można zaobserwować pozytywne zmiany manipulując czasem posiłków, a wciąż być na diecie nisko-węglowodanowej.

węglowodany okołotreningowe
węglowodany okołotreningowe

Węglowodany okołotreningowo

W ćwiczeniach beztlenowych, o wysokiej intensywności organizm uwalnia glukozę głównie z krwi, glikogenu mięśniowego i glikogenu zmagazynowanego w wątrobie. Ciało będzie również wykorzystywać glukozę, aby odnowić glikogen w mięśniach i wątrobie po wysiłku. Na szczęście nasze organizmy są bardzo mądre i w pierwszej kolejności będzie zużywać najprostsze i i najłatwiej dostępne źródła energii oszczędzając mięśnie na później.

Aby zredukować potrzebę produkowania przez organizm kortyzolu i uniknąć używania jako paliwo aminokwasów z mięśni, powinieneś zwiększyć spożycie węglowodanów okołotreningowo. Dostarczenie węglowodanów przed treningiem zwiększy poziom glukozy we krwi, zmniejszając jednocześnie poziom kortyzolu potrzebnego, aby sprostać wymaganiom energetycznym organizmu.

Możesz ciągle pozostać na diecie nisko-węglowodanowej (25-30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego z węglowodanów) poprzez pozostawienie ich na czas przed, w trakcie i po treningu, a spożywanie posiłków białkowo-tłuszczowych przez resztę dnia. Takie rozwiązanie nie tylko obniży poziom kortyzolu i efekty kataboliczne, ale będzie powodować wydzielanie hormonu anabolicznego jakim jest insulina.

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *