WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sztuki walki – jakie są rodzaje sztuk walki?

sztuki walki

Duża część ludzi pragnie rozpocząć przygodę z treningiem sztuk walki. Niestety nie wiedzą jaką dyscyplinę wybrać. Z tego względu warto poznać zasady oraz zalety najpopularniejszych sportów walki. Sztuki walki warto trenować ze względu na to, że podnoszą sprawność fizyczną, koordynację ruchową, a także poziom pewności siebie. Na wstępie trzeba jednak poznać różnicę pomiędzy sportem, a sztuką walki.

Najpopularniejsze sztuki walki – wprowadzenie

Wszystkie sztuki walki są nastawione na samodoskonalenie. Starty w zawodach, medale oraz tytuły odgrywają drugoplanową rolę. Zewnętrzny prestiż dla adeptów jest zdecydowanie mniej ważnym elementem. W sztukach walki rywalizacja w bezpośrednim starciu z oponentem należy do rzadkości.

Sporty walki nastawione są przede wszystkim na rywalizację podczas zawodów oraz turniejów. Style walki trenuje się je w duchu sportu oraz w celu pokonania przeciwnika i zdobywania medali, nagród oraz tytułów.

System walki z kolei jest to skoordynowany wewnętrznie zbiór środków służących do pokonania przeciwnika i służący celowi osoby go używającej. Obecnie najczęściej metody te wykorzystują policjanci, żołnierze oraz jednostki specjalne. Zwykli ludzie uczą się systemów/sztuk walki w samoobronie.

Przeczytaj także: 🥊Sporty walki – ile trzeba trenować by iść na zawody?

Sztuki walki – rodzaje

Na świecie istnieje wiele sztuk walki oraz chyba jeszcze więcej sportów walki. Wszystkie one jednak stawiają na pewne uniwersalne cechy osób je uprawiających.

boks bokser boxing

Sztuki walki są przeznaczone dla ludzi, którzy wiedzą co to:

  • dyscyplina;
  • poświęcenie;
  • systematyka;
  • wytrwałość;
  • samokontrola.

Cechy te można również nabyć poprzez treningi. Nie są konieczne do samego rozpoczęcia treningów.

Nie bez powodu mówi się, że na zajęcia sztuk walki uczęszczają w pierwszej kolejności młodzi, gniewni, którzy szukają możliwości wyładowania agresji oraz nadmiaru energii.

Wszystkie rodzaje sztuk walki pozwalają wyrobić w sobie doskonałe nawyki, które przekładają się także na życie codzienne.

Zawodnicy uczą się w ich trakcie:

  1. skromności – poprzez poznanie własnych ograniczeń;
  2. szacunku – do rywala oraz innych ludzi;
  3. cierpliwości – naukę wyprowadzania ciosów należy traktować jako proces długotrwały;
  4. wygrywania oraz przegrywania.

Jakie są rodzaje sztuk walki oraz najpopularniejsze sporty walki?

Poznaj najpopularniejsze style walki i ich krótki opis i wybierz najpopularniejsze sztuki walki dla siebie👇Rodzaje sztuk walki:

1. Muay thai – sporty walki rodzaje

Muay thai wywodzi się z Tajlandii i to tam jest najbardziej popularne. Jest to sztuka walki opierająca się bardzo mocno na rytuałach z nią związanych. Kiedy wojownik nie mógł walczyć mieczem lub włócznią wykorzystywał do pokonania przeciwnika swoich pięści, łokci, kolan oraz nóg.

Zawodnicy trenujący tajski boks są twardzi, odważni i bardzo waleczni. Cechuje ich determinacja, a duży nacisk w procesie nauki kładzie się na wzmocnienie własnego ciała.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

2. Sztuki walki rodzaje – Boks

Boks znany jest od starożytności. Był obecny na igrzyskach olimpijskich w starożytnej Grecji. Prawdziwy rozkwit rozpoczął wraz z wymyśleniem swoich dobrze obecni znanych zasad przez Anglików.

Pięściarstwo to połączenie ciosów wyprowadzanych wyłącznie pięścią oraz pracy ciała za pomocą nóg. Istnieje doskonałe powiedzenie, że nogi karmią wilka . W boksie są one dużo ważniejsze niż ręce. Inne powiedzenie mówi, że boks to szybkie szachy, ponieważ w tym sporcie liczy się inteligencja. Należy zadać jak najwięcej ciosów przeciwnikowi, przyjmując jednocześnie jak najmniej jego.

Warto wspomnieć, że niegdyś boks stanowił metodę rozwiązywania problemów przez dżentelmenów.

Sprawdź także: Trening boksu dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

walka fight

3. Style walki: MMA

6pak creatine monohydrate

MMA, czyli mieszane sztuki walki to sport, w którym zawodników łączy siła, wytrzymałość oraz olbrzymie umiejętności. Walka może toczyć się zarówno w stójce, gdzie dominują ciosy wyprowadzane rękami oraz nogami, bądź w parterze, gdzie liczą się umiejętności zapaśnicze.

MMA zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim ze względu, na fakt iż w tym sporcie najlepsi zawodnicy walczą między sobą, nie unikając wyzwań i nie bojąc się porażki.

Kup 6PAK Creatine Monohydrate 500g + 500g w sklepie Budujmase.pl

💊Sprawdź: Najlepsze odżywki dla zawodników MMA

4. Sporty walki – Kickboxing

Kickboxing to forma boksu, w której można wyprowadzać także kopnięcia. W walce liczy się umiejętność trzymania dystansu, dobra strategia oraz wytrzymałość. Korzyści z uprawiania sportu tego rodzaju odniosą praktycznie wszyscy, zarówno w celach nauki samoobrony, jak i czysto sportowych.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Kickboxing zyskuje coraz większą popularność, jednak zawodnicy nie zarabiają w nim i raczej nigdy nie zarobią tak dużych pieniędzy jak w boksie.

5. Sztuki walki – Krav maga

System walki stworzony na potrzeby samoobrony. Wykorzystuje najlepsze techniki z większości znanych sztuk walki. Nauka tego systemu jest stosunkowo prosta, jednak opanowanie do perfekcji poszczególnych umiejętności wymaga ogromu pracy i mnóstwa czasu.

Czytaj więcej: Krav maga, czyli system samoobrony

6. Sporty walki: Brazylijskie jiu jitsu

Jest to sport walki wywodzący się z jiu jitsu, judo oraz zapasów (rodzaje sztuk walki o charakterystyce parterowej). Koncentruje się na walce w parterze. Jest to ciężki i bardzo wymagający sport o długiej tradycji.

BJJ Sporty walki

Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?

7. Rodzaje sztuk walki – Aikido

Sztuka walki bez walki, jak nazywa się Aikido to japońska sztuka walki skodyfikowana przez Morihei Ueshibę pod koniec dziewiętnastego i na początku XX wieku. Jej najbardziej znanym przedstawicielem, dzięki któremu stała się dużo bardziej rozpoznawalna jest Steven Seagal.

8. Sztuki walki: Taekwondo

Taekwondo jest narodowym sportem oraz sztuką walki Korei. tam zostało wymyślone i doskonalone. Opiera się przede wszystkim o pracę nóg oraz wyprowadzanie kopnięć.https://www.budujmase.pl/plany/street_fight/

9. Karate – rodzaje sztuk walki

Karate jest sztuką walki stworzoną na Okinawie w Japonii. W raz z kung fu stanowi najpopularniejszą sztukę walki krajów azjatyckich. Obie formy walki rozprzestrzeniły się dzięki filmom z udziałem Bruce’a Lee oraz Jackie Chana, a także Chucka Norrisa.

Znajdź coś dla siebie: TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki


Interesujesz się sportami walki? Poznaj specjalną kategorię poświęconą dla wszystkich fighterów!

sporty walki

Sprawdź także: Sztuki walki dla początkujących – od czego zacząć?

Najpopularniejsze sztuki walki – podsumowanie

Demonstrowanie siły oraz techniki zadawania ciosów przez osoby trenujące sztuki walki odbywa się w warunkach kontrolowanych. Najczęściej podczas zawodów lub pokazów. Oczywiście istnieją ludzie nadużywający swoich nabytych umiejętności. Jest to jednak naprawdę znikomy odsetek. Większość osób trenujących sporty bądź sztuki walki uczy się pokory, opanowania oraz samokontroli pozwalającej na panowanie nad własnymi emocjami oraz wyuczonymi odruchami jakie uczą style walki.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Sporty walki stanowią doskonałe narzędzie do budowania zdrowej i silnej sylwetki, a także osobowości. W dawnych czasach wszyscy chłopcy musieli uczyć się walczyć, aby zachować równowagę pomiędzy ciałem, a umysłem oraz móc bronić siebie i najbliższych. Dzisiaj tego typu umiejętności również mogą okazać się bardzo przydatne.

Poznaj także odpowiedź: Jaki sport walki wybrać?


✒️Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 08.12.2022 r. i zaktualizowany dn. 15.11.2024 r. zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *