Zadbana i estetyczna sylwetka jest celem każdej osoby trenującej. Nie każdy ją osiąga z wielu powodów. Jednym z nich jest gasnący zapał do ćwiczeń określany jako spadek motywacji. Motywacja do ćwiczeń to zjawisko, które pojawia się na początku przygody z treningami. Z czasem aktywność fizyczna staje się zdrowym nawykiem, a pominięty trening może powodować frustracje i niezadowolenie. Niektórzy jednak potrzebują nowego bodźca, który co jakiś czas zwiększa motywację do ćwiczeń.
Najlepsze sposoby na zwiększenie motywacji
Postaw sobie cel
Osiągane efekty są najlepszym motywatorem. Nie pojawiają się one z dnia na dzień, stąd wiele osób porzuca swoje marzenia o pięknej sylwetce. Postaw przed sobą realny cel. Musi być on konkretny i określony w czasie, ale osiągany małymi kroczkami.
Przykładowo: “Schudnę 10 kg przez 3 miesiące.” Wspomniany cel jest realny do osiągnięcia. Pozwoli Cię zmotywować i utrzymać motywację na wysokim poziomie jeśli zauważysz pierwsze postępy
Trening to lepsze zdrowie
Podjęcie aktywności fizycznej to nie tylko praca nad sylwetką, ale też poprawa zdrowia i samopoczucia. Lepszy wygląd bardzo często przekłada się na wzrost pewności siebie, czujemy się pewniej w towarzystwie znajomych. Ponadto mamy więcej energii na co dzień, bo aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie endorfin.
Aby motywacja do ćwiczeń nie spadała nawet w chwilach zwątpienia warto wypisać zalety treningu. Sporządź listę i spójrz na nią za każdym razem, gdy dopadnie Cię brak motywacji.
Plan treningowy to konieczność!
Zaplanowanie każdego kroku w drodze do utraty zbędnych kilogramów jest bardzo ważne. Stąd plan treningowy to konieczny element w momencie, gdy będziesz dążyć do celu. W dobrze skomponowanym planie treningowym powinny być wypisane odpowiednie ćwiczenia, liczba serii i powtórzeń z danym ciężarem.
Sprawi on, że czas spędzony na siłowni będzie efektywny, a motywacja na odpowiednim poziomie. Szczególnie jeśli zauważysz, że z treningu na trening osiągasz swój zamierzony cel.
Plan treningowy wprowadzi regularność, a Ty pójdziesz na siłownię nawet, gdy nie masz ochoty na trening.
Czytaj więcej: Plany treningowe i dietetyczne – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę
Pomyśl o współpracy z trenerem
Niektóre osoby potrzebują motywacji w postaci drugiej osoby, która ich motywuje do ćwiczeń i ma pod kontrolą proces odchudzania. Stąd dobrym rozwiązaniem jest współpraca z trenerem. Trener ma za zadanie nie tylko zmotywować Cię do ćwiczeń, ale też dopasowanie diety oraz ułożyć i wytłumaczyć plan treningowy.
Współpraca z trenerem personalnym jest wręcz obowiązkowym elementem treningów dla osób początkujących. Odpowie on na nurtujące Cię pytania odnośnie ćwiczeń i diety. Dobrze sprawdzi się też bardziej doświadczony partner treningowy, który będzie trenował z Tobą cały czas i zmotywuje do chodzenia na siłownię.
Chcesz zmotywować kumpla, swoją drugą połówkę lub po prostu szukasz pomysłu na fajny prezent? Voucher na indywidualny plan treningowo-dietetyczny to strzał w dziesiątkę! Razem raźniej i łatwiej o dobrą motywację 🙂
Zadbaj o warunki treningu
Sama atmosfera treningu jest ważnym czynnikiem, który może motywować Cię do ćwiczeń. Motywacja może być zwiększona przez szereg aspektów:
- playlista z ulubioną muzyką – muzyka motywuje do dalszej pracy i cięższych treningów. Ulubiona muzyka to też odpowiednia motywacja, ponieważ spędzasz aktywnie czas w miły dla Ciebie sposób.
- nowy strój do ćwiczeń – odpowiedni strój sprawi, że treningi będą bardziej efektywne i komfortowe. Ma to szczególne znaczenie dla Pań, które często mają obawy przed pierwszą wizytą na siłowni.
- nowy plan treningowy – jest to aspekt, który pomaga walczyć ze zbyt małą motywacją. Warto ćwiczyć w ten sposób, aby trening przynosił Ci satysfakcję, a zarazem był efektywny. Wyznacz cel i dopasuj pod niego parametry związane z wykonywanymi ćwiczeniami.
- przerwa od treningu – tzw. deload. Tak, każdy organizm potrzebuje przerwy od ciężkiej pracy. Nie inaczej jest z treningiem, szczególnie po miesiącach ćwiczeń, gdy dawałeś z siebie wszystko.
Zastanów się czy brak motywacji nie jest związany ze zbyt ciężkim trenowaniem przez długi czas. Jeśli nie chcesz robić całkowitej przerwy to dobrym rozwiązaniem będą zajęcia grupowe. Będzie to inny rodzaj aktywności w tygodniu przerwy od treningu siłowego.
Jak zwiększyć motywację do ćwiczeń?
Sposobów na zwiększenie motywacji do ćwiczeń jest wiele. Musisz wybrać odpowiednie z nich dla Ciebie, tak aby spędzenie czasu na treningu nie było smutną koniecznością, której jedynym plusem jest utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Ćwicz tak, aby trening sprawiał Ci przyjemność.
Pamiętaj, że po tygodniach treningów każdemu może zdarzyć się słabszy okres. Szczególnie jeśli trenujesz, a pozornie efekty stoją w miejscu. Później pojawia się moment zwątpienia, a Ty zastanawiasz się po co tak naprawdę ćwiczysz.
Jest to dobry moment, aby zrobić chwilę przerwy lub zmienić okresowo rodzaj aktywności np. na bieganie. Szczególnie trudno utrzymać motywację, gdy ćwiczysz w domu, ponieważ jest wiele czynników, które mogą Cię rozproszyć i wybić z odpowiedniego rytmu treningowego. M. in. z tego powodu siłownia jest doskonałym miejscem do wykonywania treningu.
Sprawdź także: Brak motywacji do treningu – co zrobić?
Podobne artykuły:
- Brak chęci do ćwiczeń – jak zmotywować się do treningów?
- 8 wskazówek jak dotrzymać postanowień noworocznych
- Motywacja do diety – jak ją znaleźć i utrzymywać?
- Wracamy na siłownię! O czym warto pamiętać?
- Motywacja do ćwiczeń w sportach walki – jak ją utrzymać na wysokim poziomie?