WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Izolat białka serwatkowego vs. hydrolizat białka serwatkowego

Izolat białka serwatkowego vs. hydrolizat białka serwatkowegoOdżywki białkowe stały się najpopularniejszym suplementem w diecie sportowców, co wynika z ich dużego wpływu na rozwój sylwetki. Producenci oferują aktualnie różne ich postaci różniące się między sobą szczegółami, które jednak na dłuższą metę mogą przekładać się na efekty treningu. Niezależnie od tego czy jesteśmy osobami początkującymi czy też wymagającymi weteranami o sprecyzowanych oczekiwaniach warto wybierać świadomie. Poniżej znajduje się porównanie dwóch postaci charakteryzujących się szybkim wchłanianiem: izolatu i hydrolizatu białka serwatkowego. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?

Izolat białka serwatkowego – co to jest?

Zarówno izolat jak i hydrolizat otrzymywany jest z serwatki mleka. Aby z serwatki bogatej w cukry i tłuszcze otrzymać jakąkolwiek odżywkę obfitą w białko poddaje się ją procesom fizycznym. Jednym z nich jest proces ultrafiltracji, co prowadzi do skoncentrowania ilości białek w produkcie przy równoczesnej eliminacji nadmiaru tłuszczu i laktozy. Tak powstają koncentraty białek serwatki (WPC). Dalsze, zaawansowane procesy przeprowadzane najczęściej w obniżonej temperaturze mają na celu dodatkowe obniżenie zawartości cukrów i tłuszczy przy równoczesnym zachowaniu protein serwatki. W ten sposób otrzymywany jest izolat białka serwatkowego (WPI). Odżywka taka zawiera od 80 do 90% białka i jest bogata w aminokwasy egzogenne.

Izolat białka serwatkowego – działanie

Odżywki białkowe znajdują powszechne zastosowanie w sporcie, ponieważ dostarczają białka pełnowartościowego. Zawierają zarówno aminokwasy endo- jak i egzogenne, których organizm nie syntetyzuje. Wspomniane aminokwasy są niezbędne do regeneracji po treningu. Ponadto dostarczanie ich w określonym nadmiarze zabezpiecza tkankę mięśniową przed katabolizmem, do którego dochodzi w nocy, a także w trakcie i po treningu. Uzupełnione aminokwasy są spalane zamiast aminokwasów wbudowanych w mięśnie. W ten sposób regularne dostarczanie białek obniża destrukcyjny wpływ kortyzolu, którego poziom wzrasta podczas intensywnego treningu. Białko pośrednio łagodzi odczuwalne zmęczenie.

Izolat białka serwatkowego ze względu na postać, która jest łatwo i szybko przyswajalna działa szybko. Dodatkowo nie powoduje problemów gastrycznych jakie mają miejsce przy

Izolat białka serwatkowego – czas wchłaniania

Izolat białka serwatkowego (WPI) charakteryzuje się stosunkowo szybkim wchłanianiem. W porównaniu do WPC ma niższą zawartość tłuszczy i laktozy, więc szybciej jest absorbowany z przewodu pokarmowego. Cechuje go większa koncentracja protein. Rzadko zwiera substancje słodzące, co wpływa na jego delikatniejszy, nie przez każdego dobrze tolerowany smak. Czas wchłaniania jest pośredni. Wchłania się szybciej niż WPC, ale nieco wolniej niż WPH, chociaż różnica w drugim porównaniu jest niewielka.

Izolat białka serwatkowego – dawkowanie

Z racji budowy izolatu sugerowaną porą do użycia tego preparatu jest moment przed, jak i bezpośrednio po treningu. Wszystko ze względu na szybki czas wchłaniania, który przekłada się na wzrost efektywności działania protekcyjnego. Z jednej strony dostarczane aminokwasy sprzyjają zahamowaniu reakcji katabolicznych, a z drugiej są dobrym jakościowo budulcem do regeneracji. Propozycją najwyższej jakości źródła WPI może być Muscle Brick Isolate, Isolate 100, czy też 100% Whey Isolate.

Izolat białka serwatkowego – skutki uboczne

Dobierając odpowiednią dawkę należy upewnić się, aby podaż białka nie przekraczała wyliczonej normy. Nie należy przekraczać tej ilości, ponieważ grozi to obciążeniem wątroby, nerek, a także szeregiem efektów ubocznych ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia).

Odżywka białkowa
Odżywka białkowa

Hydrolizat białka serwatkowego – co to jest?

Po uzyskaniu izolatu można poddać go dalszej obróbce. Ma to miejsce w przypadku najbardziej specyficznej postaci odżywek białkowych, którą jest hydrolizat białka serwatkowego. Jak sama nazwa wskazuje hydrolizat białka serwatkowego (WPH) jest produktem hydrolizy. Jest to kolejny etap obróbki po otrzymaniu izolatu białka i polega na cięciu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Ma to miejsce przy udziale odpowiednich enzymów, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym. W ten sposób pozyskiwana odżywka jest łatwiej trawiona.

Hydrolizat białka serwatkowego – działanie

Działanie regeneracyjne i protekcyjne występuje na tej samej zasadzie, co w pozostałych rodzajach odżywek białkowych. Jedyną różnicą jest fakt, że tu działanie preparatu ma miejsce najszybciej. Ponadto w przypadku WPH znacząco wzrasta poziom insuliny – hormonu działającego anabolicznie. Transportuje ona glukozę i aminokwasy do komórek mięśniowych w celu ich odbudowy. W porównaniu do WPI, hydrolizat białka serwatkowego powoduje wydzielanie o 28% więcej insuliny. W większym stopniu ma wpływ na procesy regeneracji.

Co więcej jego dostarczanie nie wiąże się ze zwiększeniem ilości spożytych węglowodanów i tłuszczy. Pod tym względem z pośród preparatów białkowych takich jak WPC, WPI i WPH, to ostatnie prezentuje się najlepiej.

Hydrolizat białka serwatkowego – czas wchłaniania

Hydrolizat białka serwatkowego ze względu na wstępnie strawioną postać wchłania się znacznie szybciej, ponieważ nie podlega enzymatycznej hydrolizie, której muszą zostać poddane wszystkie inne proteiny w przewodzie pokarmowym. Jako że każde białko przed wchłonięciem się musi zostać najpierw strawione, to od wchłonięcia WPH dzieli je krótsza obróbka niż WPI czy WPC. Ze sprawniejszego wchłaniania wynika też najefektywniejsze działanie antykataboliczne. W związku z tym będzie wpływać silniej na procesy anaboliczne. Ponieważ charakteryzuje się minimalną zawartością tłuszczu i cukrów, nic nie wydłuża czasu jego trawienia i jest bardzo lekkostrawny.

Hydrolizat białka serwatkowego – dawkowanie

Dawkowanie dostosować należy nie tylko do indywidualnego zapotrzebowania, ale także postępować zgodnie z etykietą dołączoną do preparatu przez producenta. Ogólnie przyjęte jest, aby dostarczać 1,5-2,2 g białka/kg masy ciała u osób regularnie uprawiających sport. Porcję białka należy przyjąć na moment przed i po treningu. Należy jednak pamiętać, aby traktować odżywki, jako uzupełnienie lub urozmaicenie dobrze zbilansowanej diety, będącej źródłem białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Amino 4500, HydroWhey i Quattro Pro Econo, to przykłady produktów dostarczających WPH, które polecamy.

Z racji tak szybkiego wchłaniania sugeruje się suplementację tuż przed i tuż po treningu. Niektórzy twierdzą, że należy dostarczać jej również w trakcie dnia, by na bieżąco zaspokajać potrzeby organizmu na aminokwasy egzogenne.

Hydrolizat białka serwatkowego – skutki uboczne

Tak samo jak w przypadku izolatu, przyjmowanie zbyt dużych dawek hydrolizatu białka serwatkowego, lub gwałtownego zwiększenia porcji dochodzi do pojawienia się skutków ubocznych. Należą do nich typowe objawy „przebiałczenia” organizmu takie jak: nudności, bóle brzucha i głowy.

W przypadku hydrolizatu należy też pamiętać tym, że rozpuszczanie w zbyt małej ilości płynu może spowodować zaleganie w żołądku. Jest to jedyna wada Tak wysokiego stopnia przetworzenia serwatki.

Białko po treningu – izolat czy hydrolizat?

Białko serwatkowe w postaci izolatu i hydrolizatu sprawdzać się będzie u osób odchudzających, ale również w zwiększonych dawkach u osób budujących masę. WPH to wysoce specyficzny rodzaj serwatki, najlepiej i najszybciej wchłaniany. Niestety stanowi najdroższą postać z pośród odżywek białkowych dostępnych na rynku. Ze względu na niższą zawartość cukrów i tłuszczy ma gorszy smak i często gorzej się rozpuszcza niż WPC i WPI.

Obie postaci bardzo szybko się wchłaniają i efektywnie zabezpieczają mięśnie w trakcie treningu, a po nim oferują łatwo dostępne aminokwasy do odbudowy tkanki mięśniowej, która zyskuje na jakości. Najistotniejszą różnicą jest to jak szybko uzupełniane są w mięśniach rezerwy glikogenu mięśniowego. Znaczny wzrost insuliny po WPH umożliwia prowadzenie bardzo intensywnego treningu z szybszą regeneracją, co minimalizuje też ryzyko kontuzji. WPH jest wobec tego częściej stosowane przez sportowców zawodowych, którzy odbywają czasami w ciągu dnia dwa różne treningi.

Biorąc pod uwagę szybkość wchłaniania hydrolizatu i izolatu suplementacja dodatkiem aminokwasów rozgałęzionych nie ma większego sensu. Same w sobie stanowią źródło łatwo dostępnych aminokwasów i zaspokajają potrzeby organizmu zaraz po zakończeniu treningu. Różnice suplementacji z WPH lub WPI i BCAA są bardzo niewielkie.

Izolat a hydrolizat – podsumowanie

Co wybrać – izolat białka serwatkowego czy hydrolizat białka serwatkowego? Decyzja uzależniona będzie od tego, w jakim stopniu potrzebujemy potreningowej regeneracji i jakimi środkami pieniężnymi dysponujemy.

Kolejny proces przetwórczy sprawia, że produkcja się wydłuża i wzrastają koszta otrzymania, co powoduje, że odżywki typu WPH to najwyższa jakość dostarczanej proteiny za najwyższą cenę. Należy jednak przemyśleć kwestię wyboru odżywki białkowej, ponieważ różnica w działaniu protekcyjnym jest stosunkowo niewielka, ale dla osoby uprawiającej sport zawodowo może przełożyć się na lepsze efekty w krótszym okresie czasu.

Izolat białka serwatkowego vs. hydrolizat białka serwatkowego

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. Bardzo, dobrze rozpisany artykuł, bardzo fajnym rozwiązaniem są trzy frakcyjne białka, tutaj nie musimy się zastanawiać czy po treningu dać izolat i co jak i kiedy. Wydając przy tym większe pieniądze. W sklepie z suplami kupimy takie rzeczy i można go używać w każdym momencie dnia, więc bardzo fajna rzecz. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *