WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Szkodliwe produkty przemiany materii

Szkodliwe produkty przemiany materiiIntensywny wysiłek oraz dieta sportowca, która zawiera zdecydowanie więcej substancji odżywczych niż przeciętnego człowiek, stanowi obciążenie dla organizmu. Zwiększona praca nerek i wątroby niesie za sobą konieczność kontrolowania poziomu metabolitów w moczu i krwi. Szkodliwe produkty przemiany materii są naturalnie wydalane z organizmu, trzeba jedynie stworzyć odpowiednie warunki, by organizm miał siłę je wydalać.

Produkty przemiany materii

Szkodliwe produkty przemiany materii są nieodłącznym składnikiem przemian biochemicznych, które zachodzą w organizmie. W standardowych warunkach, gdzie organizm poprawnie przeprowadza procesy trawienia i wydalania, ich poziom będzie utrzymywał się w normie.

  • Przyczyną podniesienia poszczególnych parametrów może być nie tylko schorzenie, ale także dieta dołączona do intensywnego treningu.
  • Zwiększone zapotrzebowanie na białko i mikroelementy niesie za sobą konieczność zintensyfikowanej pracy nerek i wątroby.
  • Zbędne produkty przemiany materii powinny być regularnie kontrolowane przez osoby ćwiczące na siłowni.

Utrzymujące się zatrucie organizmu prowadzi bowiem do chronicznego zmęczenia, osłabienia, a w końcu do uszkodzeń narządów i zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Szkodliwe produkty przemiany materii

Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii odbywa się głównie przy pomocy układu moczowego. To z moczem wydalana jest większość szkodliwych substancji powstałych przy pozyskiwaniu energii. W pozbywaniu się metabolitów bierze udział także skóra i układ oddechowy, przez który usuwany jest dwutlenek węgla. Poznaj szkodliwe produkty przemiany materii u człowieka, których ilość może zostać podwyższona u osób trenujących. Ich ilość skontrolujesz przy badaniu moczu oraz krwi.

Mocznik

Mocznik jest końcowym produktem rozpadu białek. Z tego też względu stanowi około połowę substancji, które wydalamy wraz z moczem. Badanie krwi, w którym wykazana zostanie jego zwiększona ilość może świadczyć o niewydolności nerek bądź rzadziej o niewydolności wątroby. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jego ilość w organizmie będzie uzależniona nie tylko od pracy poszczególnych narządów, ale przede wszystkim od podaży białka i nawodnienia ciała.

Kwas moczowy

Kwas moczowy jest końcowym produktem metabolizmu puryn. Te znajdziemy w produktach spożywczych tj.

Ich nadmierne spożycie może być przyczyną obecności zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Dodatkowo warto pamiętać, że przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych także podniesie się jego ilość. Przyczyn dolegliwości należy poszukiwać zarówno w jadłospisie, jak i pracy ciała.

Kreatynina

Kreatynina jest toksyczną substancją powstającą podczas przemian zachodzących w mięśniach szkieletowych, których intensywnie używasz w trakcie treningu. Jej oznaczenie we krwi stosowane jest w celu oceny czynności nerek. Podwyższony wynik badania nie musi oznaczać ich niewydolności. W przypadku wysokobiałkowej diety należy sprawdzić także inne wskaźniki, np. ilość mocznika we krwi i dopiero stawiać diagnozę.

Urobilinogen

Urobilinogen powstaje z bilirubiny, która jest substancją charakterystyczną dla rozpadu hemoglobiny, odpowiadającej za dostarczanie tlenu do komórek. Przemiany te zachodzą w wątrobie, a urobilinogen powinien pojawiać się w moczu w znikomych ilościach. Jego podwyższone stężenie w moczu jest sygnałem alarmowym dla pracy wątroby. Metabolit jest szczególnie istotny z punktu widzenia osób stosujących liczne substancje wspomagające wydajność na siłowni.

Szczawiany

Obecność umiarkowanej ilości szczawianów w moczu jest całkowicie normalna. Ich ilość wzrasta wraz z wprowadzeniem znacznych ilości białek zwierzęcych do diety. Ich trawienie prowadzi do zakwaszenia organizmu i ułatwia odkładanie się kryształów. Utrzymujący się wysoki poziom szczawianów jest jedną z przyczyn powstawania piasku w nerkach, który może przerodzić się w kamicę nerkową.

Jak usunąć zbędne produkty przemiany materii?

W zdecydowanej większości sytuacji ciało samodzielnie pozbywa się wszelkich metabolitów. Jednak jego długotrwałe przeciążenie może doprowadzić do zachwiania równowagi. Dla profilaktyki schorzeń nerek i wątroby powinniśmy zadbać o odpowiednie:

Świadomość spożywanych składników może uchronić nas przed nadmiarem białek w diecie, a także groźnymi szczawianami. W swoim menu możesz zrobić ukłon w stronę:

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *