Dieta zgodna z grupą krwi zakłada, że powinniśmy odżywiać się zgodnie z układem grup krwi. To ma wpływać na lepsze zdrowie i zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. Pomysł diety zgodnej z grupą krwi zaproponował naturopata D’Adamo. Ten przedstawił zwyczaje żywieniowe naszych przodków i wskazał, że ich sposób odżywiania przyczyniał się do dobrego zdrowia. Czy dieta zgodna z grupą krwi to mit? Może to teoria bez poparcia merytorycznego? Sprawdźcie sami.
Grupa krwi a dieta
D’Adamo uważa, że wszystko co jemy, wchodzi w reakcje chemiczne z krwią. Tym samym efektywność trawienia i przyjmowania wartości odżywczych przez organizm ludzki, zależy właśnie od typu jedzenia zgodnego z grupą krwi.
- Pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.
- Usprawnia budowę masy mięśniowej.
- Umożliwia szybszą redukcję tkanki tłuszczowej.
- Zwiększa się poziom energii i samopoczucie.
- Działa zapobiegawczo w wielu chorobach.
Dieta dla grupy krwi A
Grupa krwi A pojawiła się u ludzi najprawdopodobniej wtedy, gdy przodkowie człowieka zaczęli zakładać osady, a ich jadłospis obfitował w warzywa, owoce i zboża. Zgodnie z tym założeniem, dieta dla grupy krwi A to głównie pożywienie wegetariańskie, czyli:
- warzywa,
- owoce,
- rośliny strączkowe,
- pełne ziarno.
Najlepiej, żeby wszystkie produkty były świeże i pochodzenia organicznego, ponieważ osoby z grupą krwi A mają wrażliwy układ odpornościowy.
Dieta dla grupy krwi B
Osoby z grupą krwi B, według teorii D’Adamo powinny odżywiać się przede wszystkim nabiałem, ponieważ ich grupa krwi wywodzi się od nomadów. Te wędrowne plemiona żywiły się głównie mlekiem i produktami pochodzącymi od zwierząt. Grupa B powinna więc jeść:
Dieta dla grupy krwi AB
D’Adamo uważa, że osoby z grupą AB charakteryzuje niska zawartość kwasów żołądkowych, dlatego powinny one unikać kawy, alkoholu, wędlin oraz przetworzonego mięsa. Grupa krwi AB to połączenie diety grupy A oraz B z przewagą:
- zielonych warzyw,
- owoców morza,
- nabiału,
- tofu.
Dieta dla grupy krwi 0
Grupę krwi 0 uznaje się za grupę krwi występującą u pradawnych przodków dzisiejszego człowieka. Sugeruje się więc, żeby dieta osób z grupą krwi 0 jak najbardziej przypominała dietę paleolityczną, czyli dietę bogatą w białko zwierzęce. Grupa 0 może mieć trudności z trawieniem:
- nabiału,
- jajek,
- glutenu.
Tych produktów powinna unikać. Podobnie jest z jedzeniem w nadmiarze, m.in.
- kapusty,
- kalafiora,
- brukselki.
Te warzywa obniżają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
Efekty stosowania diety zgodnej z grupą krwi
Wciąż brakuje badań potwierdzających, że odżywianie zgodne z grupą krwi przynosi korzyści zdrowotne.
- Niektóre osoby (szczególnie te jedzące wg grupy A) odnotują spadek wagi ze względu na radykalną zmianę diety.
- Dietetycy podchodzą jednak sceptycznie do pomysłu wykluczania z jadłospisu zdrowych produktów ze względu na grupę krwi.
- Zalecenia D’Adamo dotyczące spożywania jak najmniej przetworzonej żywności pochodzącej ze sprawdzonych źródeł uznaje się za słuszne i wspierające zdrowie.
Dieta zgodna z grupą krwi nie uwzględnia jednak zaleceń innych diet, np. diety dla diabetyków czy osób cierpiących na nadciśnienie i choroby serca. Optymalny sposób odżywiania zdrowych i aktywnych osób, zakłada spożywanie wszystkich grup produktów w odpowiednio dobranych proporcjach. Żeby wspomóc organizm, wcale nie potrzeba restrykcyjnego wyłączania konkretnych pokarmów.
Planowanie diety zgodnej z grupą krwi
Dieta dobrana do grupy krwi wymaga zmiany nawyków żywieniowych i zaplanowania codziennych posiłków.
- Zgodnie z założeniami diety, każda grupa krwi potrzebuje składników odżywczych pochodzących z różnych rodzajów produktów.
- Wprowadzając nowy plan dietetyczny, należy wiedzieć jakich pokarmów unikać w diecie, co warto jeść i jak komponować poszczególne posiłki.
- Grupa krwi zdeterminuje listę zakupów i gotowanie w kuchni.
Warto przygotowywać spis produktów dla diety dobranej do grupy krwi. Może się również okazać, że dieta okaże się bardziej kosztowna.
Jedz zgodnie z grupa krwi
Jedzenie zgodnie z grupą krwi wciąż zyskuje zwolenników. Należy pamiętać jednak, że do tej pory żadne naukowe badania nie potwierdziły w pełni jej efektów i zdrowotnego wpływu na organizm. Wydaje się też, że takie podejście do diety ogranicza w pewnym stopniu spożywanie pewnych grup produktów. Czy dieta zgodna z grupą krwi jest lepsza od tradycyjnego podziału makroskładników? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Podobne artykuły:
- Dieta dla grupy krwi B
- Dieta dla grupy krwi A
- Dieta dla grupy krwi 0
- Dieta dla osób z grupą krwi AB
- Dieta paleo – przepisy i produkty w diecie paleo
Ciekawie ujęty temat. Warto także zapoznać się z zaletami i wadami związanymi ze stosowaniem tej diety. Te i wiele innych informacji można znaleźć tutaj: ***