Łydki należą do newralgicznych partii mięśniowych zarówno jeśli chodzi o mężczyzn i kobiety. Mięśnie trójgłowe łydek są charakterystyczną grupą mięśniową. Łydki pracują tak naprawdę cały czas przy każdym wykonywanym kroku. W związku z tym ćwiczenia na łydki powinny być wykonywanie w nieco inny sposób niż inne partie.
Łydki są szczególnie oporną partią w treningu siłowym. Większość mężczyzn próbuje różnych metod w celu rozwoju mięśni trójgłowych łydki. Rzadko kiedy udaje się osiągnąć założony cel.
Panie natomiast bardzo często chcą wysmuklić mięśnie łydek wykonując przeróżne ćwiczenia na nogi lub ćwiczenia na rozciąganie łydek. W tym przypadku efekt także nie pojawia się w szybkim czasie.
Ćwiczenia na łydki – anatomia, zaangażowane mięśnie
Mięśnie trójgłowe łydek składają się z dwóch głównych grup:
- mięśnia brzuchatego łydki (gastrocnemius)
- mięśnia płaszczkowatego (soleus)
- oba główne mięśnie zakończone są ścięgnem Achillesa.
To, którą grupę zaangażujemy zależy przede wszystkim od ćwiczenia na łydki, które wykonujemy.
Mięsień brzuchaty łydki dzięki swojej budowie będzie wspomagał ruch zgięcia podudzia. Jednak obie grupy odpowiadają przede wszystkim za ruch wspięcia stopy na palce.
Mięśnie łydek mają ogromny udział podczas chodu. Podnoszą znaczną część naszej masy ciała. W związku z tym praca łydek przystosowana jest to wysiłku wytrzymałościowego. Mając tę wiedzę wysnuwają się pierwsze wnioski dotyczące wykonywania ćwiczenia na łydki.
Ćwiczenia na łydki – zasady treningu na łydki
Jak zostało wcześniej wspomniane, łydki to bardzo specyficzna partia mięśniowa.
- Łydki reagują opornie na wysiłek o niskim i średnim poziomie intensywności. Mięsień trójgłowy łydki trzeba naprawdę mocno i intensywnie przetrenować, aby zauważyć efekty wizualne.
- Warto włączyć do planu treningowego ćwiczenia rozciągające łydki i pracować w pełnym zakresie ruchu podczas treningu.
- Mimo, że łydka należy do małej partii mięśniowej to wymaga dość dużej objętości treningowej.
- Dużym błędem jest wykonywanie 1 ćwiczenia w 4 seriach na kilkanaście powtórzeń. Jest to zbyt mały zakres pracy i objętości, aby nasze łydki dostały odpowiedni bodziec.
- Dobrym pomysłem jest trenowanie łydek 2 lub 3 razy w tygodniu. Wykonuj 2 lub 3 ćwiczenia w dość dużym zakresie powtórzeń.
Ćwiczenia na łydki – efekty
Budowa i kształt łydki jest kwestią indywidualną. Można wyróżnić dwa rodzaje w zależności od “długości” łydki i umiejscowienia jej przyczepu.
- Mięsień trójgłowy z krótkim brzuścem – łydka jest umiejscowiona wysoko. Jest to trudny rodzaj do rozwoju, reaguje opornie podczas wykonywania ćwiczenia na rozciąganie łydek.
- W dużo lepszej sytuacji są osoby, które posiadają długi brzusiec. Ten rodzaj reaguje dużo lepiej na ćwiczenia na łydki.
W treningu sylwetkowym łydki są dopełnieniem sylwetki. Panowie zazwyczaj skupiają się na górze sylwetki, ale przy dobrze rozwiniętych nogach nasza sylwetka będzie prezentować się ponadprzeciętnie.
Dobrze rozwinięte i silne łydki mają także znaczenie w kontekście zdrowotnym – mają wpływ w prawidłowej pracy stawu skokowego podczas chodu, marszu i biegu.
Jak ćwiczyć łydki?
Jeśli do tej pory kształtowanie łydek szło Ci opornie i zależy Ci na rozwoju mięśni trójgłowych łydek to musisz zmienić strategię ich trenowania.
- Spróbuj wykonać ćwiczenia na łydki wcześniej niż na koniec treningu. Pozwoli to w pełni sił skupić się na newralgicznej partii mięśniowej.
- Zastosuj kilka ustawień stawu skokowego. Pobudzi to łydki w kilku płaszczyznach ruchu.
- Warto zmienić objętość treningu na łydki ponieważ jest to partia, która wymaga stosunkowo dużo pracy podczas ćwiczeń.
Zobacz także: Ćwiczenia na łydki – jak trenować mięśnie łydek