Czasami czeka nas naprawdę ciężki i wymagający trening, ale nasza forma fizyczna w danym dniu uległa pogorszeniu. Innymi razy może zależeć nam na poprawie jakości treningu. W tym celu doskonale sprawdzi się arginina AAKG. Czym jest i jak wpływa na poprawę naszej formy fizycznej?
AAKG – co to jest?
AAKG to ciągle zyskujący na popularności suplement diety, który odpowiada za zwiększanie produkcji tlenku azotu i lepszy przepływ krwi podczas aktywności fizycznej. Takie środowisko przekłada się m.in na lepszy transport składników odżywczych. AAKG nie należy do grupy aminokwasów endogennych, czyli takich, które nasz organizm jest w stanie wyprodukować samodzielnie, dlatego konieczne jest dostarczenie go z zewnątrz.
Głównym składnikiem AAKG jest alfa-ketoglutaran l-argininy. Ze względu na specyfikę działania sprawdza się jako przedtreningówka w sportach siłowych i sylwetkowych. AAKG jest stabilniejszą formą w porównaniu do L-argininy. Przyczynia się również do lepszej regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym.
Jest to chętnie przyjmowany składnik aktywny przed planowanym treningiem. Rozszerzenie naczyń krwionośnych daje uczucie tzw. pompy mięśniowej, która jest często pożądana przez miłośników treningu siłowego.
Zestaw na Pompę Mięśniową
- przedtreningówka Sport Definition Pump Kick 450g
- kreatyna Sport Definition The Mono 500g
- Shaker Gratis
Czy arginina to to samo co AAKG?
Arginina i AAKG to bardzo podobnie działające substancje, które występują w różnych formach. Jak zostało wcześniej wspomniane, AAKG wykazuje większą stabilność niż wolna forma L-argininy. Ma to realne przełożenie na wzrost produkcji tlenku azotu. To z kolei może oznaczać lepsze odżywienie tkanek organizmu za sprawą szybszego dostarczenia składników odżywczych.
Przeczytaj również: AAKG – działanie, dawkowanie, efekty
Na co jest AAKG?
AAKG jest suplementem, który idealnie sprawdza się w sportach o charakterze siłowym i sylwetkowym. Stosowanie go na około 30 minut przed planowanym treningiem może przynieść szereg korzyści, ponieważ suplementacja wpływa na:
- 🫴zwiększenie produkcji tlenku azotu – odpowiada on za uczucie pompy mięśniowej,
- 🫴reguluje ciśnienie krwi i rytm serca – tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów,
- 🫴dotlenienie mięśni – poprawia przepływ krwi co powoduje lepsze ich dotlenienie i odżywienie,
- 🫴poprawę regeneracji – to zjawisko jest powiązane z szybszym dostarczeniem składników odżywczych,
- 🫴szybsze tempo usuwania toksyn z organizmu.
Na co dodatkowo wpływa AAKG?
AAKG może pośrednio wpływać na większe wydzielanie niektórych hormonów. Jednym z nich jest np. IGF-1, czyli insulinopodobny czynnik wzrostu. Znacząco przyczynia się on do przyspieszenia budowy masy mięśniowej. Drugim hormonem, na który wpływ ma suplementacja AAKG jest GH, czyli hormon wzrostu. Podobnie jak IGF-1 stymuluje on syntezę białek mięśniowych i przyspiesza regenerację.
Czytaj także:
Arginina AAKG a masa mięśniowa
Głównym składnikiem AAKG jest arginina, czyli jeden z aminokwasów egzogennych. Suplementy diety AAKG w znacznym stopniu bazują na aminokwasie względnie egzogennym – argininie. W praktyce oznacza to, że produkcja tego aminokwasu w organizmie uzależniona jest od ilości spożywanych wraz z dietą prekursorów. Są nimi prolina i kwas glutaminowy.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
- Pośrednio AAKG ma wpływ na szybsze tempo budowania masy mięśniowej, choć mechanizm działania jest inny niż chociażby kreatyny.
- Za sprawą lepszego dostarczenia składników odżywczych, szybciej mogą rozpocząć się procesy regeneracyjne, w tym anabolizm mięśni.
- Kolejny pozytywny wpływ na rozwój masy mięśniowej to stymulowanie przez argininę dwóch istotnych hormonów, czyli IGF-1 i hormonu wzrostu.
- Oba z wymienionych mają ogromne przełożenie na tempo wzrostu masy mięśniowej i szybkość procesów regeneracyjnych.
Kiedy najlepiej stosować AAKG?
Z uwagi na specyfikę działania i osiągane efekty, AAKG poleca się stosować na około 30 minut przed planowanym treningiem. W dużej mierze jest to związane z jego budową, a konkretnie stabilniejszej formy aminokwasu, czyli argininy.
Powyższy aminokwas powoduje wzrost produkcji tlenku azotu, który przekłada się na rozszerzanie naczyń krwionośnych. To z kolei skutkuje zwiększenie przepływu tlenu w trakcie treningu.
Warto wiedzieć: Arginina (L-arginina) – właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie
AAKG – dawkowanie
Odpowiednia dawka AAKG powinna być indywidualnie dobrana do danej osoby. Wielkość porcji jest determinowana przez cel i częstotliwość treningów w tygodniu. Inne zapotrzebowanie wykazuje zawodowy kulturysta, a jeszcze inne osoba trenująca na siłowni 2 razy w tygodniu.
- Jeśli Twoim celem jest zwiększenie wydolności tlenowej to odpowiednią dawką będą 2 gramy argininy dziennie. Taką ilość możemy suplementować długoterminowo bez nieoczekiwanych skutków ubocznych. Taka dawka wpłynie pozytywnie również na odżywienie organizmu, pracę serca czy funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
- W celu poprawy siły, mocy czy wydolności beztlenowej, dawka powinna być odpowiednio większa. W powyższych celach zaleca się suplementowanie od 4 do 6 gramów dziennie. Taką porcję stosujemy przez około 8 tygodni po czym odstawiamy AAKG, aż do kolejnego okresu przygotowawczego.
- Jeżeli stosujemy AAKG jednorazowo np. przed wyjątkowo intensywnym treningiem, możemy użyć większej dawki. Sprawdzonym przelicznikiem jest stosowanie 0,10g na każdy kilogram masy ciała oznacza to, że mężczyzna o wadze 80kg musi przyjąć dawkę 8g na około 30 do 60 minut przed planowanym treningiem.
Stosowanie AAKG po treningu
Najpopularniejszym podejściem jest stosowanie AAKG przed treningiem, natomiast dobrą praktyką jest również suplementowanie argininy po zakończonym wysiłku.
Przekształca się ona do poliamidów, które odpowiadają za namnażanie komórek. Takie podejście przyczynia się do szybszej i efektywniejszej regeneracji mięśni.
W ten sposób omijamy też pompę mięśniową, która np. w sportach walki jest zjawiskiem niepożądanym. Zdecydowanie więcej osób stosuję AAKG przed treningiem, niemniej jednak jeśli zależy nam na poprawie naszej regeneracji to stosowanie po treningu też jest dobrym rozwiązaniem.
Co daje AAKG przed seksem?
Jak łatwo się domyślić, wzrost przepływu krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych skutkuje nie tylko lepszym treningiem, ale też życiem intymnym.
Arginina pełni ważną rolę w procesie spermatogenezy, która jest odpowiedzialna za produkcję nasienia. Z kolei tlenek azotu, który jest produkowany w większych ilościach za sprawą AAKG przyczynia się do poprawy erekcji. Dzięki lepszemu ukrwieniu narządów płciowych zostaje zwiększona wrażliwość na bodźce seksualne i intensywność doznań.
Arginina odgrywa również istotną rolę w życiu seksualnym kobiet. Lepsze ukrwienie narządów rodnych wpływa na jakość śluzu, dzięki czemu możemy liczyć na lepsze odbieranie bodźców, z kolei lepsza jakość śluzu to też łatwiejsza droga dla plemników do komórki jajowej.
Może Cię zainteresować: Jak zwiększyć libido? Tabletki na potencję
Czy arginina pobudza hormon wzrostu?
Istotną kwestią, która została poruszona we wcześniejszych akapitach jest fakt, że arginina stymuluje wydzielanie hormonu wzrostu. Hormon wzrostu wpływa na gospodarkę węglowodanową, białkową oraz tłuszczową organizmu.
Jest to niezwykle istotny hormon, który hamuje procesy starzenia, przyspiesza regenerację tkanek i stymuluje syntezę białek mięśniowych.
👉 HGH (hormon wzrostu) – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
Suplementy diety z AAKG
Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów suplementów, w których AAKG jest głównym i jedynym składnikiem lub tylko dodatkiem, który ma zwiększać wydajność produktu.
W pierwszej kolejności możemy wyróżnić AAKG jako suplement w proszku lub kapsułkach. Tego typu produkty są często wzbogacone o dodatek tauryny.
Jest to częsty dodatek do różnego rodzaju przedtreningówek. Możemy je znaleźć przede wszystkim w preparatach, których celem jest wywołanie silnej pompy mięśniowej.
Łączenie argininy z innymi suplementami
Łączenie argininy z innymi suplementami może spotęgować efekt, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie produkty we właściwych dawkach. Pozytywny wpływ AAKG zaczyna się od spożycia 2 gramów.
- Bardzo często AAKG jest łączone z cytruliną, która działa synergistycznie. Cytrulina jest bowiem prekursorem argininy, dzięki temu możemy osiągnąć jeszcze większą ilość tlenki azotu podczas treningu.
- Dobrym rozwiązaniem przedtreningowym jest także połączenie AAKG, cytruliny, kreatyny, kofeiny oraz beta-alaniny. Taka przedtreningówka gwarantuje maksymalną pompę przed treningiem, siłę, pobudzenie, a także wytrzymałość mięśniową.
- Z kolei przed planowaną aktywnością seksualną dobrym rozwiązaniem jest AAKG z ashwaghandą i olejkiem CBD.
🛒Najlepsze odżywki przedtreningowe zawierające m.in. AAKG kupisz w sklepie Budujmase.pl
Podobne artykuły:
- Arginina – działanie, występowanie, dawkowanie
- AAKG – działanie, dawkowanie, efekty
- Najlepsze suplementy na pompę mięśniową
- Pompa mięśniowa i najmocniejsze suplementy zwiększające jej efekt!
- Ile trwa pompa mięśniowa?