WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dieta na płaski brzuch – co jeść, a czego unikać?

dieta na płaski brzuch

Zarysowany i płaski brzuch jest celem każdej większości osób podejmujących aktywność fizyczną. Niestety w okolicach brzucha zazwyczaj odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. Odpowiedzialny jest za to brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta. Co jeść i czego unikać, aby zgubić brzuch i cieszyć się zadbaną sylwetką?

Co powoduje odkładanie się tłuszczu na brzuchu?

Za nadmiar tkanki tłuszczowej odpowiedzialna jest przede wszystkim zła dieta, a konkretnie zbyt duża ilość spożywanych kalorii. W pierwszej kolejności nadmiar kilogramów odkłada się w obrębie brzucha, co pogarsza wygląd sylwetki, ale też parametry zdrowotne.

Ważna jest nie tylko ilość kalorii, ale i źródło ich pochodzenia. Najbardziej kaloryczny jest tłuszcz, który w jednym gramie dostarcza aż 9 kcal. Stosunkowo bezpiecznym makroskładnikiem jest białko, które cechuje się wysokim poziomem termogenezy, co więcej odpowiada za budowę masy mięśniowej.

Z kolei węglowodany to źródło energetyczne dla organizmu. Warto dobrać odpowiednią jego ilość, aby nie generować nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Za wygląd brzucha odpowiedzialne jest też spożycie błonnika pokarmowego. Jeżeli w naszej diecie jest dużo produktów pochodzenia roślinnego lub pełnoziarniste produkty zbożowe, to mogą męczyć Cię wzdęcia brzucha. Pogorszenie wyglądu sylwetki w tym przypadku nie jest spowodowane zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej.

Może zainteresuje Cię także: Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego – krok po kroku

Na czym polega dieta na płaski brzuch?

W celu osiągnięcia płaskiego brzucha niezbędny będzie proces redukcji tkanki tłuszczowej, czyli ograniczenia spożywanych kalorii. Przez ten czas spalisz nadmiar tłuszczu i odsłonisz mięśnie brzucha. Najważniejszym elementem jeśli chcesz uzyskać płaski brzuch jest deficyt kaloryczny. Jeśli nie zadbasz o ten aspekt to nie masz co liczyć nawet na minimalną zmianę jeśli chodzi o odchudzanie brzucha. Wielkość deficytu powinna wynosić około 200/300 kcal poniżej zapotrzebowania.

Bardzo ważny jest odpowiedni podział makroskładników oraz spożywanych produktów. W przypadku osób aktywnych fizycznie, warto pilnować ilości białka, które jest budulcem mięśni oraz w znacznym stopniu odpowiada za regenerację. Kalorie powinniśmy ucinać z węglowodanów i tłuszczu, które pełnią funkcję energetyczną.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

W procesie odchudzania warto zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych. Dostarczają one sporą ilość kalorii przy niskiej sytości. Mile widziane jest też zwiększenie aktywności fizycznej, która poprawi samopoczucie i przyspieszy spalenie pustych kalorii.

Sprawdź: Kalkulator deficytu kalorycznego

Co powinna zawierać dieta na płaski brzuch?

Dieta na płaski brzuch powinna zwierać produkty bogate w składniki odżywcze. Jest to bardzo istotne z tego względu, że w trakcie odchudzania jesteśmy szczególnie narażeni na niedobory w diecie.

Ważnym aspektem jest również błonnik pokarmowy, który odpowiada za uczucie sytości i właściwą perystaltykę jelit. Duża ilość warzyw czy produkty pełnoziarniste to cenny rodzaj żywności, która powinna stanowić ważną część diety w trakcie odchudzania.

Dieta na płaski brzuch – zasady

  1. zapisuj spożywane kalorie,
  2. mierz obwód bioder, ud i ramion,
  3. spożywaj posiłki częściej, ale mniejsze objętościowo,
  4. pamiętaj o nawodnieniu

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Dieta na płaski brzuch – zalecane produkty

Jeśli zadbasz o deficyt kaloryczny w diecie, to warto pochylić się również nad doborem produktów. Ułatwią one odchudzanie i wpłyną na lepsze samopoczucie w ciągu dnia.

Dietę w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej warto poprzeć o produkty zawierające błonnik, sporą ilość białka oraz zdrowe tłuszcze.

  • chude mięso,
  • gruboziarniste kasze,
  • pieczywo razowe,
  • warzywa
  • owoce bogate w błonnik (jabłka, gruszki, śliwki)
  • nasiona roślin strączkowych.
spalacz redin na odchudzanie

🔥Redin – opinie, skuteczność, skład, dawkowanie


Dieta na płaski brzuch – czego unikać?

Niestety, aby mieć płaski brzuch musimy zrezygnować z pewnej grupy produktów, która nie sprzyja estetycznemu wyglądowi sylwetki. Jest to przede wszystkim grupa produktów wysoko przetworzonych. Cechują się one wysoką kalorycznością i niskim indeksem sytości.

Dieta na płaski brzuch – produkty, których warto unikać

  • słodycze,
  • fast foody,
  • słone przekąski,
  • produkty zawierające tłuszcze trans,
  • napoje słodzone,
  • dania typu instant.

Przykładowy jadłospis na płaski brzuch

Przykładowy dzień jedzenia podczas diety odchudzającej może wyglądać następująco:

  1. Śniadanie

Owsianka z owocami (płatki owsiane, jogurt z proteinowy, truskawki, borówki, orzechy)

  1. II śniadanie

Kanapki z chudą wędliną ( pieczywo razowe, chuda wędlina z kurczaka, sałata, pomidor, cebula)

  1. Obiad

Makaron penne z kurczakiem (makaron pełnoziarnisty, pierś z kurczaka, passata pomidorowa, bazylia, przyprawy)

  1. Podwieczorek

Sałatka z łososiem (mix sałat, łosoś wędzony, pomidorki koktajlowe, orzechy włoskie, oliwa z oliwek)

  1. Kolacja

Omlet z wędliną ( jaja, chuda wędlina, pomidor, papryka, ser żółty)

Zestaw Szybka Wycinka XL

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka XL
 

Dieta na płaski brzuch a ćwiczenia

Oczywiście aktywność fizyczna pomaga w szybszym i skuteczniejszym pozbyciu się tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha.

Natomiast bardzo często spotykanym błędem jest “katowanie się” ćwiczeniami w celu aktywacji mięśni brzucha. Niestety nie jest możliwe miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej, w związku z tym ćwiczenia jedynie brzucha nie mają zbyt duże go sensu.

  • Zamiast tego postaw na ćwiczenia wielostawowe, które angażują większą ilość mięśni, spalają więcej kalorii i kształtują całe ciało. Świetnie sprawdzą się przysiady, martwe ciągi, wyciskania czy wiosłowania. Ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą stanowić uzupełnienie planu treningowego.
  • Innym rodzajem aktywności fizycznej, która przyspieszy efekty jest trening wytrzymałościowy typu cardio lub interwały. Celem tego rodzaju wysiłku jest spalenie dużej ilości kalorii. Dzięki temu nie musimy ucinać dodatkowych kalorii w diecie, a co istotniejsze wpływamy na polepszenie pracy układu sercowo naczyniowego.
  • Warto odpowiednio zaplanować ilość treningów siłowych oraz wytrzymałościowych tak, aby nie ograniczyć możliwości regeneracyjnych. Te jak wiadomo podczas diety redukcyjnej są mocno ograniczone.

Nie przegap: Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch

plany treningowe budujmase

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *